Spoločnosť Apple sa často krát stretáva s tým, že ju nejaká krajina vyšetruje. Niekedy oprávnene, inokedy zase nie. O tom ako je to teraz si urobte obraz sami. Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad.

Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad.

Aj Apple občas prekročí hranice a dostane sa do problémov s úradmi, ktorý ho môžu vyjsť v konečnom dôsledku poriadne draho. V tomto prípade sa dostal do vienka s ruskému federálnemu antimonopolnému úradu (FAS), ktorý vyšetruje možné zneužívanie moci vrámci obchodu AppStore.

Apple tu mal znevýhodňovať jednu aplikáciu po tom ako predstavil operačný systém iOS 12 s funkciou, ktorá je aplikácii veľmi podobná. Takto konanie je samozrejme neprípustné. Teraz sa však zisťuje, či sa tak naozaj stalo alebo ide len o nezmyselnú sťažnosť tvorcov.

Aplikácia Kaspersky® Safe Kids je hlavným predmetom vyšetrovania

Konkrétne sa v tomto prípade jedna o aplikáciu, o ktorej ste zrejme ešte nikdy nepočuli. Kaspersky® Safe Kids nedostala v AppStore dôležitú aktualizáciu a tak si používatelia nemôžu dať opraviť chyby, ktoré mohli pri používaní vznikať. To má podľa tvorcov prinášať výraznú stratu funkčnosti samotnej aplikácie.

Táto appka bola určená hlavne pre rodičov. Vďaka nej sa dalo pomerne jednoducho a rýchlo sledovať to, koľko času vaše dieťa trávi za jednotlivými aplikáciami. Podobnú funkciu ale jablková spoločnosť predstavila v iOS 12. Nazýva sa Screen Time a ukáže vám prakticky tie isté údaje. Zaujímavé je, že po aktualizácii operačného systému aplikácia z AppStore zmizla.

Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad. Dôvodom je AppStore. - svetapple.sk
Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad. Dôvodom je AppStore. – svetapple.sk

Apple to odôvodnilo tým, že jednoducho nesĺňala podmienky. Na to by nebolo nič zvláštne, avšak pred tým aplikácia v tomto obchode bez problémov fungovala celé 3 roky. Ako to teda v konečnom dôsledku dopadne ešte uvidíme. Nevieme, do akej miery bola táto aplikácia sťahovaná a tiež populárna.

Nezdá sa nám síce, že by Apple kvôli jednej pomerne malej a neznámej aplikácii toľko riskovalo. Nejde tu o pokutu ale hlavne medializáciu, ktorá vôbec nevrhá dobré svetlo na americkú spoločnosť. Najmä v Rusku nie. Kto ale vie, možno bola appka naozaj veľmi rozšírená a Apple chcelo ľudí naučiť používať svoje riešenie. To ako to bolo sa dozvieme asi až na konci vyšetrovania. Sme zvedaví.

Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad. Dôvodom je AppStore. - svetapple.sk
Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad. Dôvodom je AppStore. – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  Google Chrome pre iOS prináša zásadné vylepšenie bezpečnosti. Pre toto by ste ho mali používať aj vy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.