Aktuálna situácia na trhu nie je dobrá ani pre veľké technologické spoločnosti. V médiách sa často skloňuje slovo kríza, ktoré súvisí jednak s vysokou infláciou, ale aj drahými energiami či rôznymi problémami v dodávateľských reťazcoch. Teraz sa na to bližšie pozrela analytická spoločnosť Counterpoint, ktorá sa konkrétne zamerala na Európu.

Podľa jej posledného výskumu, v rámci ktorého porovnávala predaje smartfónov za obdobie Q3 2022 a Q3 2023 poklesol celý tento segment o pomerne výrazných 11 %. Hoci sa vám toto číslo nemusí zdať na prvý pohľad, ako veľké v skutočnosti predstavuje stratu možno aj v miliardách dolárov. A hoci značky, ako Apple, Samsung či Xiaomi bývajú zvyčajne zelené, tentokrát sa všetky tri prepadli do červených čísel.

Azda najväčší, až 30 % pokles predajov medziročne zaznamenala spoločnosť Realme, ktorá mala pôvodne 5 % podiel na trhu a dnes predstavuje už iba 4 %. Hneď po nej sa pomerne výrazne nedarilo čínskemu Xiaomi, ktoré medziročne kleslo až o 13 %, no vďaka celkovému poklesu skoro všetkých výrobcov si dokázalo udržať slušný 22 % podiel na trhu.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ešte horšie dopadol juhokórejský Samsung, ktorého smartfóny zo série Galaxy S23 a ani skladačky Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5 pravdepodobne Európanov nenadchli.

Hoci má táto značka stále najväčší 32 % podiel na trhu, ktorý medziročne klesol o 2 %, celkový prepad dodávok smartfónov predstavuje až 15 %.

Apple síce predal menej, no podiel na trhu má silnejší

iPhone púodiel na trhu európa
Zdroj: counterpointresearch 

Spoločnosť Apple zostáva v Európe druhým najväčším výrobcom smartfónov, pričom jej podiel na trhu paradoxne stúpol z 22 % na 24 % a to aj napriek tomu, že celkový objem predajov sa prepadol o 3 %.

Je to síce záporná hodnota, no vzhľadom na situáciu môžeme hovoriť o stále celkom dobrom výsledku.

Napokon sa ešte môžeme pozrieť na jediného hráča, ktorý zostal v porovnaní Q3 2022 vs Q3 2023 v zelených číslach. Spoločnosť Honor narástla o slušných 8 %, no spomenúť treba aj to, že jej podiel na trhu sa prakticky nezmenil a zostal na úrovni 3 %.

Ostatní výrobcovia smartfónov klesli o 8 % a ich podiel na trhu narástol o jedno percento na 16 %. Uvidíme, ako sa bude celá situácia vyvíjať v nasledujúcom období.

Prečítajte si tiež  Google znemožní používanie starých Androidov už v septembri. Čo sa stane potom?
Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -