Nedostatočná výdrž baterky smartfónov je problém, s ktorým sa stretáva takmer každý jeho používateľ. Na svete tak prirodzene vzniklo mnoho mýtov a poloprávd o tom, ako ju šetriť. Pozreli sme sa na ďalší z nich – Wi-Fi a mobilné dáta ako veľkí požierači bateriek.

„Čo nepoužívaš, to vypni!“ je rada číslo jedna v každom návode na šetrenie baterky, a teda ak internet práve nepoužívaš, vypni dáta aj Wi-Fi. V článku o vypínaní aplikácií sme si však už vysvetlili, že nie vždy to tak je. Podobne na tom bude aj pripojenie na internet. Prečo? Wi-Fi spotrebováva omnoho menej energie, ako si myslíte, a to aj keď je mimo dosahu a sieť vyhľadáva. Zmysel by to mohlo mať, ak plánujete celodenný výlet, pri ktorom budete zaručene mimo signálu. Ale ak sa len presúvate z domova do práce, tak si rozdiel v spotrebe batérie určite nevšimnete.

Dnešné telefóny sú totiž navrhnuté tak, aby zvýšený výkon bateriek a vylepšené procesy mobilných softvéroch dokázali zvládnuť takmer neustále pripojenie na internet. Je pravda, že vypnutie dát, Wi-Fi, Bluetooth a GPS a zapnutie lietadlového režimu zvýši výdrž baterky, ale pravdepodobne len preto, že budete telefón menej používať. V mestských častiach s výborným pokrytím a bezchybným signálom však pri bežnom používaní ušetríte asi len pol hodinu denne.

Existujú však prípady, kedy vám vypnutie pripojenia na internet predsa len pomôže trochu predĺžiť výdrž batérie.

1. Wi-Fi a dáta vypnite, ak nemáte dobré pripojenie.

Určite ste si všimli, že sa vám mobil vybije veľmi rýchlo, keď ste na mieste mimo dobrého pripojenia na Wi-Fi alebo so zlým pokrytím mobilných dát. Dôvodom je, že mobil neustále hľadá signál, ktorý by bol lepší. V tomto prípade vám vypnutie Wi-Fi a mobilných dát skutočne môže predĺžiť výdrž telefónu.

Ak sa však len presúvate medzi dvoma miestami s dobrým pripojením, vypnutím si nijak nepomôžete. Telefón sa k signálu znovu pripojí s takmer zanedbateľnou spotrebou batérie

Signal - svetapple.sk

2. Nie vždy uprednostnite Wi-Fi pred mobilnými dátami.

Mnohí výrobcovia telefónov, ako napríklad Apple, tvrdia, že Wi-Fi zaťažuje batériu menej ako mobilné dáta. Toto tvrdenie potvrdili aj výsledky prípadovej štúdie od kolektívu autorov z Wayne State University, ktorí okrem iného preukázali, že prehrávanie hudby počas pripojenia na Wi-Fi minulo z baterky o 59 % menej ako pri 3G pripojení.

Uprednostnenie Wi-Fi pred mobilnými dátami vám môže pomôcť. Avšak nie vždy! Záleží aj od operačného systému a vyhľadávača, ktorý používate. Pri testovaní smartfónov na miestach s rovnako silným Wi-Fi a LTE signálom bolo zistené, že hodina surfovania po internete na iPhone ubrala baterke rovnako na Wi-Fi ako na dátach, zatiaľ čo na telefóne s Androidom minuli dáta o 2 až 3 % viac baterky ako Wi-Fi.

wifi

3. Spotreba batérie pri jazde autom.

Najväčší odber energie majú mobilné dáta vtedy, keď sa musí telefón prepínať medzi vysielačmi operátora neustále vyhľadávať dobrý signál. Portál Wirecutter testovaním zistil, že po hodine surfovanie na internete minul Android z plne nabitej batérie približne o 4 % viac počas jazdy v aute ako pri browsovaní na silnom LTE signáli bez fyzického presúvania. iPhone počas rovnakej jazdy v aute spotreboval z plného nabitia približne o 8 % viac.

Testy preukázali aj, že slabý Wi-Fi signál míňa síce viac batérie ako silný, ale s modernými Wi-Fi čipmi ide o naozaj veľmi malý rozdiel v porovnaní s tým, koľko baterky smartfón minie pri zlom LTE signáli od operátora.

Ak chcete skutočne šetriť výdrž svojho telefónu, zvoľte si primárne pripojenie na internet a dáta využívajte len v prípade, že ste mimo dosahu Wi-Fi. A nebojte sa ani „rýchleho“ presúvania sa medzi dvoma miestami so silným Wi-Fi signálom a nesnažte sa šetriť baterku tým, že budete neustále vypínať dáta alebo Wi-Fi. Nechajte obe zapnuté a vypnite radšej v nastaveniach automatickú synchronizáciu.

auto - svetapple.sk

Originál clánku na pcexpres.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.