Apple stráži naše súkromie. Služba „Sign In with Apple“ je toho dôkazom. Bude dostupná všade tam, kde nájdeme „Sign In with Facebook“ alebo „Sign In with Google“. Rozdiel bude v tom, že naše dáta sa nedostanú ku prevádzkovateľovi webu alebo aplikácie.

„Sign In With Apple“ ako náhrada za niečo, čo sme dlhodobo ignorovali

Určite ste sa už stretli s prihlasovaním pomocou malej formulky „Sign In With Facebook“ prípadne „Sign In with Google“. Sú takmer všade, kde sa musí človek registrovať. Dôvod je jednoduchý, ľudí nebaví zložitým spôsobom vypĺňať formuláre a potvrdzovať registráciu pomocou emailovej adresy. Radšej urobia jeden klik, počkajú na presmerovanie, urobia druhý klik a môžu používať aplikáciu len vďaka účtu na Facebooku prípadne v Google.

- Reklama -
Sign In with Apple ako bude geniálna služba fungovať? - svetapple.sk
Ani len nevieme, čo tieto „nevinné tlačidlá“ znamenajú – svetapple.sk

To, čo si už ale neuvedomujeme je fakt, ako veľa len vďaka našej e-mailovej adrese dokážu jednotlivé spoločnosti zistiť údajov. Nie je to len o tom, že by sme ich zaujímali ako jednotlivci. Práve vďaka týmto „nevinným“ a rýchlim prihlasovaniam vedia často aj to, kde presne bývame, s kým sa poznáme či čo radi zdieľame. Toto sa dá následne použiť na veľmi dobre cielenú reklamu.

Ako píšeme, nemusí sa to zdať nebezpečné ale zneužívanie takto citlivých údajov nie je práve príjemné a možno ani celkom fér. Ani len netušíme, čo všetko pomcou takéhoto prihlásenia o nás firmy zisťujú a na aké účely používajú takéto dáta. Apple sa na to pozrelo a problém začalo riešiť. Je ním práve vlastná služba „Sign In With Apple“, vďaka čomu o vás nikto žiadne podobné údaje nebude môcť zistiť. Funguje pri tom jednoducho.

Sign In with Apple ako bude geniálna služba fungovať? - svetapple.sk
Toto tlačidlo poznáme asi všetci. Nie všetci ale celkom vieme, čo vlastne robí. – svetapple.sk

Jednoduchá technológia, ktorú Apple prinúti používať všetkých vývojárov.

No a ako bude fungovať podobná služba od Apple? Nebude o mne zbierať citlivé informácie tento krát sám Cupertinsky gigant? Nie je sa prečo obávať. Apple naozaj nebude zbierať súkromné dáta. Spoločnosť si na tom zakladá. Pokiaľ budete chcieť používať „Sign In With Apple“ budete môcť použiť vlastný e-mail, ktorý jednoducho v službe nastavíte a následne sa už budete prihlasovať len tlačidlom s touto službou.

Pre tých, ktorým sa ale ani toto nezdá (predsa len znalosť samotného e-mailu môže prezradiť viac ako si myslíme), služba bude vedieť náš e-mail totálne zakryť. To znamená, že nám vygeneruje nový e-mail, ktorý možno nebude dávať zmysel ale to nebude ani dôležité pretože sa bude používať vyslovene na to aby sme sa prihlásili do webových aplikácií. Notifikácie a správy, ktoré budú chodiť následne na tento e-mail bude jablková spoločnosť automaticky preposielať na náš vlastný, dopredu prednastavený e-mail. Dôležité ale bude, že webové aplikácie a ani vývojári nebudú môcť o nás touto cestou zistiť vôbec nič.

Sign In with Apple ako bude geniálna služba fungovať? - svetapple.sk
Apple vygeneruje špeciálny e-mail. Nebude dávať zmysel ale to ani nebude musieť. Bude fungovať. – svetapple.sk

Apple svoju genialitu navyše potvrdil aj tým, že „Sign In With Apple“ bude súčasťou každej webovej aplikácie, v ktorých je možné prihlásiť sa pomocou účtu v Google alebo na Facebooku. To znamená, že používateľ bude mať vždy na výber, či chce alebo nechce zdielať svoje súkromné dáta. Logicky si poväčšine vyberie možnosť, kde ich zdielať nebude chcieť. Služba ešte nie je dostupná v iOS 13 beta 1. Apple ale potvrdilo, že ešte počas tohto leta bude vývojárom sprístupnená na to aby ju mohli otestovať na vlastnej koži. Čo poviete? Je to maličkosť ale poteší, no nie?

Sign In with Apple ako bude geniálna služba fungovať? - svetapple.sk - svetapple.sk
Sign In with Apple ako bude geniálna služba fungovať? – svetapple.sk – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.