Apple a nútená práca v Číne
Tech Transparency Project zverejnil v spolupráci s prestížnym denníkom The Washington Post dokument, v ktorom podrobne popisuje, ako sú Ujgurskí moslimovia zo Xinjiangu nútení pracovať pre spoločnosť Lens Technology. Jedná sa o dôležitého dodávateľa Applu, ale aj iných technologických spoločností ako Amazon či Tesla.
K celému prípadu sa medzičasom vyjadrili čínske úrady, ktoré všetky tvrdenia vyvrátili a zároveň vyhlásili, že nútené práce v tejto firme neexistujú. Potvrdiť to mali aj najatí audítori. Tesla a Amazon sa zatiaľ vyhýbajú komentáru, no Apple už zverejnilo svoje oficiálne stanovisko.
Jablková spoločnosť popiera medializované informácie a zároveň tvrdí, že neexistujú žiadne tajné zmluvy o presunoch ujgurských pracovníkov zo Xinjiangu. Technologická spoločnosť má vlastné kontrolné mechanizmy na zisťovanie nútenej práce a iných nežiadúcich praktík. Tie však nijaké pochybenie nezachytili.
Hovorca Josh Rosenstock uviedol, že Apple ešte začiatkom roka 2020 zabezpečilo, aby žiaden z jeho dodávateľov nevyužíval ujgurskú pracovnú silu. Technologický gigant má nulovú toleranciu voči núteným prácam a pokiaľ by sa náhodou objavili, okamžite podnikne právne kroky a preruší spoluprácu s daným dodávateľom.
Práve hľadanie prítomnosti nútených prác je súčasťou každodenného hodnotenia dodávateľov, ktoré sú vykonávané utajenými audítormi. Tieto podmienky platia v celom dodávateľskom reťazci bez ohľadu na druh práce alebo miesto vykonávania práce.
Apple sa snaží docieliť, aby sa s každým zaobchádzalo dôstojne a s rešpektom a naďalej podniká všetky kroky pre ochranu pracovníkov v montážnych halách. Snáď sú teda pochybenia nepresné…