Apple a nútená práca v Číne

Tech Transparency Project zverejnil v spolupráci s prestížnym denníkom The Washington Post dokument, v ktorom podrobne popisuje, ako sú Ujgurskí moslimovia zo Xinjiangu nútení pracovať pre spoločnosť Lens Technology. Jedná sa o dôležitého dodávateľa Applu, ale aj iných technologických spoločností ako Amazon či Tesla.

K celému prípadu sa medzičasom vyjadrili čínske úrady, ktoré všetky tvrdenia vyvrátili a zároveň vyhlásili, že nútené práce v tejto firme neexistujú. Potvrdiť to mali aj najatí audítori. Tesla a Amazon sa zatiaľ vyhýbajú komentáru, no Apple už zverejnilo svoje oficiálne stanovisko.

Jablková spoločnosť popiera medializované informácie a zároveň tvrdí, že neexistujú žiadne tajné zmluvy o presunoch ujgurských pracovníkov zo Xinjiangu. Technologická spoločnosť má vlastné kontrolné mechanizmy na zisťovanie nútenej práce a iných nežiadúcich praktík. Tie však nijaké pochybenie nezachytili.

Hovorca Josh Rosenstock uviedol, že Apple ešte začiatkom roka 2020 zabezpečilo, aby žiaden z jeho dodávateľov nevyužíval ujgurskú pracovnú silu. Technologický gigant má nulovú toleranciu voči núteným prácam a pokiaľ by sa náhodou objavili, okamžite podnikne právne kroky a preruší spoluprácu s daným dodávateľom.

Práve hľadanie prítomnosti nútených prác je súčasťou každodenného hodnotenia dodávateľov, ktoré sú vykonávané utajenými audítormi. Tieto podmienky platia v celom dodávateľskom reťazci bez ohľadu na druh práce alebo miesto vykonávania práce.

Apple sa snaží docieliť, aby sa s každým zaobchádzalo dôstojne a s rešpektom a naďalej podniká všetky kroky pre ochranu pracovníkov v montážnych halách. Snáď sú teda pochybenia nepresné…

Prečítajte si tiež  "Androiďáci" stále nenávidia Apple!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJiphonehacks
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.