Názory na úspech náhlavnej súpravy pre virtuálnu a rozšírenú realitu od spoločnosti Apple sa snáď nemôžu viac líšiť. Kým jedna skupina jej predpovedá ohromný úspech, niektorí z analytikov sú stále skeptickí.

Apple VR/AR Headset má priniesť revolučné technológie a funkcie, akými doposiaľ nedisponuje žiadne z konkurenčných zariadení v tejto kategórii. Jeho zabijakom však môže byť vysoká cena, ktorá sa má vyšplhať až do výšky 3 000 dolárov. Ako to je teda s jeho výrobnou cenou? Zrejme budete prekvapení. Apple nikde nešetrilo.

Podľa správy portálu XRDailyNews bude výroba náhlavnej súpravy so zmiešanou realitou od spoločnosti Apple vysoká, no nebude dosahovať ani polovicu jej finálnej cenovky. Podobný trend nie je v technologickom priemysle žiadnou novinkou. Veď treba zaplatiť aj vývoj, distribúciu, propagáciu a podobne.

Apple Headset nebude žiadnou lacnou záležitosťou

Výroba headsetu by sa mala pohybovať na cene okolo 1 500 dolárov za kus. Najdrahšími komponentmi zariadenia budú microLED displeje, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 280 do 320 dolárov.

Apple VR/AR Headset koncept
Zdroj: Markus Kane, David Lewis, MacRumors

Ďalšími nákladnými súčiastkami sú moduly kamery náhlavnej súpravy, ktoré stoja 160 dolárov. Odhaduje sa, že v headsete sa ich bude nachádzať až 14.

Nesmieme zabúdať ani na montáž, ktorá má stáť dokopy okolo 120 dolárov. Ku všetkým komponentov treba pripočítať aj cenu za rôzne spoje, menšie čipy a procesory, ktoré budú zodpovedné za komunikáciu všetkých prvkov v headsete.

Prečítajte si tiež  Apple Headset potvrdený: Apple si patentoval názov nového operačného systému

Za veľa peňazí – ešte viac muziky

V konečnom dôsledku sa našťastie dočkáme obrovskej podpory, ktorá by mala vykompenzovať vysokú cenu zariadenia. Obrovskou výhodou bude to, že náhlavná súprava zvládne spúšťať väčšinu už existujúcich aplikácií, ktoré sú určené pre systémy iPadOS a iOS. Medzi natívnymi apkami nájdeme knihy, fotoaparát, Safari, poznámky, fotky, kontakty alebo počasie.

Pribudne aj nová aplikácia Wellness, ktorá sa pomocou pohlcujúcej grafiky a upokojujúcich zvukov zameria na meditáciu. Pôjde o podobnú záležitosť, akou je meditácia pre systém watchOS. Súčasťou bude aj aplikácia Fitness+ zameraná na cvičenie vo virtuálnej realite.

Apple VR / AR Headset
Zdroj: Appleinsider

Náhlavná súprava bude takisto schopná spustiť tisíce súčasných aplikácií tretích strán pre iPad, ktoré sú k dispozícii v App Store. Vývojári však ešte predtým budú musieť vykonať úpravy na zabezpečenie špičkovej kompatibility.

V kategórii podporovaných funkcií pre headset nebude chýbať ani herná stránka. Apple podľa doterajších informácií kladie veľký dôraz na podporu AAA titulov.

Medzi ďalšie funkcie patria živé prenosy pre športové podujatia, alebo filmový a seriálový obsah. V tomto prípade bude mať používateľ pocit, ako by sa reálne nachádzal na basketbalovom či futbalovom zápase, alebo v 3D filme.

Akú položku v zozname funkcií náhlavnej súpravy od Apple by ste uvítali vy? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Prečítajte si tiež  Apple chystá aj lacnejší Headset. Prémiovú verziu si nebude môcť dovoliť každý

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -