Podľa poslednej správy od Digitimes spustil hlavný dodávateľ procesorov spoločnosti Apple – TSMC skúšobnú výrobu 3 nm procesorov. Tie by sa podľa všetkého mali dostať do sériovej produkcie v poslednom štvrťroku 2022 a do zariadení začiatkom roka 2023.

Vďaka pokročilým technológiám sa môžeme tešiť nielen na fantastickú energetickú úspornosť, ale tiež na extrémny výkon, ktorý bude poháňaný 40 jadrami CPU. Pomôže tomu nová koncepcia čipov pre Mac so štyrmi samostatnými matricami.

- Reklama -

3 nm čip Apple „M3 Quattro“ so 40 jadrami CPU

Na začiatku si pripomeňme, že Apple aktuálne vyrába väčšinu svojich procesorov za pomoci 5 nm výrobného procesu. Radíme sem čip M1, M1 Pro, M1 Max, A14 Bionic a tiež A15 Bionic. Niektoré staršie procesory potom vychádzajú zo 7 nm výrobného procesu – no zariadení s nimi je už relatívne málo.

Očakáva sa, že procesor M2, ktorý bude súčasťou budúceho MacBooku Air a možno aj niektorých stolných počítačov Mac bude spolu s čipom A16 Bionic produkovaný za pomoci vylepšeného 5 nm procesu označovanom ako N4.

Aj keď teda sériová výroba 3 nm procesorov začne už v roku 2022, spoločnosť Apple ich nestihne v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov zakomponovať do svojich počítačov alebo mobilných zariadení.

Stane sa tak až v prvom štvrťroku 2023 – kedy by sa mohli objaviť napríklad v nových iPadoch Pro alebo počítačoch Mac.

iPhone 15 s 3 nm procesorom A17 Bionic

Toto isté platí aj pre iPhone 15, ktorý by sa mal ukázať v septembri 2023. Hoci o tomto smartfóne zatiaľ veľa nevieme, je vysoko pravdepodobné, že získa procesor označený ako A17 Bionic a práve ten bude produkovaný 3 nm výrobným procesom.

Ak vezmeme do úvahy, že napríklad taký iPhone 7 v roku 2016 používal čip A10 Fusion produkovaný pomocou 16 nm výrobného procesu, ľahko si môžeme predstaviť aký obrovský pokrok nastane v priebehu niekoľkých rokov v technologickom priemysle.

Samotný prechod zo súčasného 5 nm procesu na 3 nm proces v praxi umožní, že čip bude o niečo menší, zmestí sa doň väčšie množstvo tranzistorov a vďaka tomu získa vysoký výkon a zároveň lepšiu energetickú účinnosť.

Apple M3 „Quattro“ 

Portál DigiTimes tiež uviedol, že miniaturizácia umožní spoločnosť Apple vytvoriť procesor Apple M3 „Quattro“ so štyrmi samostatnými matricami, ktoré by mohli mať jednotlivo rovnaký výkon ako čip M1 Max.

Zákazník si tak bude môcť kúpiť extrémne výkonný Mac až so 40 jadrami CPU, ktorému bude iba veľmi ťažké konkurovať. Veď si len predstavte, že aktuálny MacBook Pro M1 Max má štvornásobný výkon. To je skoro neuveriteľné…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.