Podvodný e-mail od Apple hlásia mnohí Slováci 

V priebehu posledného mesiaca nám niekoľko čitateľov napísalo, že im do schránky dorazil zvláštny e-mail. Jeho autorom je vraj spoločnosť Apple a ľudí nabáda na využitie výhodného affiliate programu.

Včera v podvečerných hodinách sa táto správa objavila aj v našej schránke a okamžite sme si všimli, že tu niečo nie je s kostolným poriadkom.

Celý mail sa tvári ako oficiálny newsletter od Apple. V jeho predmete je uvedené „Apple TV+ Affiliate Program Updates“ a vo vnútri sa skrývajú oficiálne ikony apiek, logá, sídlo spoločnosti a podobne.

Apple podovd e-mail
E-mail sa tvári, akoby ho poslala priamo spoločnosť Apple – svetapple.sk

Dokonca aj preklik na internetovú stránku vás dostane na web podobný tomu od technologického giganta. Problém je však v tom, že Apple neprevádzkuje žiadnu stránku so znením domény „applemediaservices.com„.

Apple podovd e-mail
Apple neprevádzkuje takúto internetovú stránku. Dómena musí byť vždy xyz.apple.com (napríklad developers.apple.com) – svetapple.sk

Taktiež niektoré linky v správe nie sú celkom hodnoverné a to, že ide o podvod potvrdzuje aj e-mailová adresa, z ktorej správa prišla.

Na prvý pohľad sa pri nej zobrazuje text Partner Program Manager, no po rozkliknutí je jasné, že to na vás skúša podvodník. Mail má veľmi zvláštne znenie, ktoré nijakým spôsobom nesúvisí s korporátnou identitou, ktorú používa Apple.

Apple podovd e-mail
Na prvý pohľad vyzerá byť odosielateľ legitímny. V skutočnosti je však e-mailová adresa podozrivá a nekorešponduje so spoločnosťou Apple – svetapple.sk

Čo je to affiliate program a ponúka ho vôbec Apple?

Pokiaľ ste sa ešte nestretli s pojmom „affiliate program“ alebo „affiliate marketing“, v praxi ide o sprostredkovanie predaja výrobku a služieb skrz sprostredkovateľa. Inými slovami, vy dostanete od určitého výrobcu kód, ktorý si vložíte na web a ak na tento kód kliknite zákazník a kúpi tovar, na váš účet bude pripísaná provízia.

Hoci by ste to možno nikdy nepovedali, aj spoločnosť Apple ponúka svoj vlastný affiliate program, ktorý môžu využívať vydavatelia internetových magazínov alebo influenceri.

Všetky informácie sa však nachádzajú len na tomto webe: affiliate.itunes.apple.com/resources a affiliate sa netýka apiek v App Store tak, ako to je uvedené na podvodnej internetovej stránke (viď obrázok nižšie).

Apple podovd e-mail
Apple už dávno neponúka affiliate program pre aplikácie – svetapple.sk

Ak vám príde podobný mail, rovno ho vymažte 

Ako môžete vidieť sami, podvodníci sú dnes veľmi vynaliezaví a vymýšľajú taktiky, akými sa snažia oklamať aj obozretných ľudí, ktorí si vedia overiť informácie. Pokiaľ vám príde do schránky takýto e-mail a budete mať čo i len najmenšie podozrenie na jeho pôvod, rovno ho vymažte.

Je veľmi nepravdepodobné, že by vás spoločnosť Apple len tak oslovila podobnou správou a už vôbec nie s ponukou na prihlásenie sa do affiliate programu.

Prečítajte si tiež  Apple pozvalo módnych novinárov na svoju Keynote. Načo?

Taktiež si dokážete spôsobiť nepríjemné problémy po kliknutí na odkaz. Ten vie byť škodlivý alebo sa na internetovej stránke (na ktorú budete presmerovaný) môže nachádzať vírus. Nič netreba riskovať.

Ako odhaliť podvodný mail? 

  • Skontrolujte e-mailovú adresu či nemá podozrivé znenie
  • Ak vyzerajú odkazy zvláštne, ani na ne neklikajte
  • Verte alebo nie, nikto vám nebude ponúkať extrémne výhodné spôsoby ako zbohatnúť. V prípade, že sa v e-maily nachádza až moc lákavá ponuka, na 99 % ide o podvod.
Apple podovd e-mail
Apple by vám neposlalo e-mail s takýmto linkom – svetapple.sk

Napíšte nám do komentára, či ste sa s podobným e-mailom stretli aj vy a ak áno, ako sa vám podarilo odhaliť, že ide o podvod.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Došiel mi 22.7.21. Hneď mi bolo jasné že je to podvod
    Neviem či je to vôbec od Apple lebo pochybujem
    Neviem či to niesu iba nejaký čínsky exoti

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here