Spoločnosť Apple si pravdepodobne každý spájame v prvom rade so Stevom Jobsom. Pravda je ale taká, že za revolučnými produktmi stál na začiatku aj druhý zakladateľ, Steve Wozniak a dokonca aj tretí Roland Wayne. Wozniak je v Apple zamestnaný dodnes. Jeho plat je ale smiešny.

2Spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak zarába 50$ týždenne z tejto firmy.

Spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak zarába 50$ týždenne z tejto firmy.
Spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak zarába 50$ týždenne z tejto firmy.

Steve Jobs bol revolucionár v myslení a Steve Wozniak zase revolucionár v počítačovom inžinierstve. Táto dvojica dokázala založiť spoločnosť, ktorá je dnes najhodnotnejšou technologickou firmou na svete. So začiatkom im pomáhal aj istý Rolnad Wayne. Ten sa ale po krátkom čase vyľakal a svojho podielu sa navždy vzdal.

Späť však k Wozniakovi. Ten pred pár dňami ponúkol rozhovor pre Apple Podcasts, o čom informovala redakcia 9to5mac. Fanúšikovia spoločnosti sa v ňom mohli dozvedieť veľmi zaujímavé informácie. Steve v ňom okrem iného prezradil, že na týždennej báze dostáva od firmy plat vo výške 50$. Ako sám následne dodal, stále je zamestnancom jablkovej spoločnosti. Dokonca je dnes vôbec jediným človekom, ktorý v Apple dostáva plat na týždennej báze. To je trošku zvláštne.

Podľa Wozniaka je to ale symbolický príspevok, ktorý od firmy získava z lojality. Zaslúžil by si pri tom určite viac. Keby nebolo tohto človeka a jeho talentu v oblasti technológii, nevznikol by ani prvý produkt spoločnosti Apple, ktorým bol počítač Apple I. Nasledoval ešte úspešnejší model Apple II, ktorý bol tiež skoro celý navrhnutý Wozniakovými rukami. Steve tvrdí, že ho z Applu nikdy nikto nevyhodil a k celej spoločnosti má silné citové puto. Ani sa mu nečudujeme. Na druhej strane si môžete prečítať o tom, ako „Woz“ hovoril o svojom kamarátovi, Jobsovi…

Späť
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.