Spotify má aktuálne 108 miliónov platiacich používateľov. Vďaka tomu je to najväčšia hudobná stremovacia služba na svete. Jej výnosy ale o tom nepojednávajú. Spotify bude zdražovať. Firma potrebuje dosiahnuť zisk. Nebojte sa, nepôjde o nič strašné.

Spotify bude zdražovať. Firma potrebuje dosiahnuť zisk.

Ako nás informoval portál Bloomberg, hudobná streamovacia služba bude musieť zdražieť. Urobí tak pokus, kedy zvýši ceny za rodinné predplatné v Škandinávii o zhruba 13%. Toto predplatné bude buď dočasné alebo pokiaľ ho ľudia budú tolerovať tak už trvalé. Postupne sa bude rozširovať ďalej. Spotify má na tento krok aj dva dôležité dôvody. Tým prvým sú samotné vydavateľstvá, ktoré nie sú celkom spokojné zo ziskov zo stramovacej služby.

Na druhej strane je potom samotný Spotify, ktorý nedosahuje ani zďaleka také zisky aké by potreboval. Firma dnes ponúka rodinné predplatné za cenu 15€ už dnes. Po novom by to malo byť 16,95€.

Spotify má skoro raz toľko používateľov ako Apple Music. - svetapple.sk

V reálnom používaní nepôjde o obrovský rozdiel no za to Spotify to veľmi výrazne pocíti. Okrem toho služba už dnes ponúka aj balíčky pre bežného používateľa, kde ponúka cenovku 10€ alebo balíček pre študenta, ktorý za službu zaplatí 5€ mesačne. No a hoci je to najväčšia streamovacia služba na svete s počtom 108 miliónov platiacich používateľov, po ekonomickej stránke na tom vôbec tak dobre nie je.

Čísla nepustia

Spotify doteraz hovoril o tom, že je stále v období rastu. Presne preto robil rôzne akcie na predplatné aby získal používateľov a aby im mohol ponúknuť služby za nižšiu sumu.

Dnes ide o najväčšiu hudobnú streamovaciu službu na svete, ktorá musí začať generovať zisk. Napríklad taký Apple Music ponúka mierne vyššiu cenovku a 60 miliónov predplatiteľov po celom svete. To je síce o skoro polovicu menej ako má Spotify ale netreba zabúdať ani na to, že je tu o 9 rokov kratšie (Spotify bol založený ešte v roku 2006). Každopádne ak by sa vám náhodou stalo, že vaše predplatné o nejaké to “euríčko” narastie, nie je to náhoda. Nebude to však nič, čo by vým výrazným spôsobom zasiahlo do rozpočtu.

Siri bude možno vedieť čoskoro ovládať aplikáciu Spotify. - svetapple.sk
Spotify bude zdražovať. Firma potrebuje dosiahnuť zisk. – svetapple.sk
ZDROJbloomberg
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here