Jablková spoločnosť to má na poli služieb veľmi zaujímavo rozhodené. Už dlhšiu dobu sa pokúša presadiť aj s hudobnou platformou, s ktorou konkuruje pomerne silno aj tým najväčším hráčom na trhu. Spotify má o polovicu viacej predplatiteľov, ako Apple Music.

Spotify má raz toľko predplatiteľov ako Apple Music.

Samozrejme z tohto podnadpisu jasne vyplýva, že Spotify je podstatne úspešnejší. To je pravda a nikto to nevyvracia. Firma má aktuálne 124 miliónov platiacich predplatiteľov, čo je veru obrovský rozdiel oproti Apple Music so 60 miliónmi predplatiteľov.

Na druhú stranu, Spotify tu máme od roku 2006, zatiaľ čo druhú službu od roku 2015. Za necelých 5 rokov sa teda Apple vedelo vyšplhať pekne vysoko. Pomohla určite priama integrácia v operačnom systéme iOS ale tiež aplikácia pre Android, ktorá je na naše prekvapenie relatívne úspešná.

Samotné Spotify v Q1 2020 očakáva výrazný nárast predplatiteľov. Podľa tvrdení vedenia spoločnosti to môže byť v rozmedzí od 126 miliónov do 131 miliónov ľudí. To je veľmi slušný výsledok v čase, kedy záujem o stramovacie hudobné platformy nerastie takým „raketovým“ tempom ako kedysi. Švédsky hudobný gigant, počas minulého a roka spustil masívnu reklamnú kampaň. Okrem iného sú na jeho platforme dostupné aj populárne podcasty.

Spotify je zastaralý. Podľa analýzy je pozadu za svojou konkurenciou.
Spotify má raz toľko predplatiteľov ako Apple Music.

Jedna z akcii, ktorú Spotify zverejnil bolo trojmesačné bezplatné členstvo na to, aby ste si službu vyskúšali. Nárast oproti predošlému štvrťroku teda možno nebol výrazný ale skutočné čísla sa ukážu až niekedy za 2-3 mesiace, kedy títo ľudia (alebo niektorí z nich) začnú za službu platiť.

Uvidíme ako sa teda bude platforma vyvíjať naďalej a ako na to bude reagovať Apple. Aj tomu by sa hodilo masívnym spôsobom zvýšiť počet predplatiteľov, ktorý už dlhšiu dobu tak trochu stagnuje. Nebudeme rozhodovať o tom, ktorá služba je lepšie. Používali sme Spotify a neskôr sme začali počúvať hudbu cez Apple Music.

Napriek tomu si myslíme, že tu existuje len veľmi tenká hranica medzi tým, čo si používateľ skutočne vyberie (služby sú veľmi podobné). Je to teda všetko na dobre zvládnutom marketingu a reklame. Ako ste na tom vy? Ktorú službu využívate? Spotify alebo Apple Music?

Hudba v Apple Music už aj v špičkovej kvalite. Firma vie, čo ľudia potrebujú. - svetapple.sk
Hudba v Apple Music už aj v špičkovej kvalite. Firma vie, čo ľudia potrebujú. – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  iOS 14.8 a iPadOS 14.8 opravuje zásadnú bezpečnostnú chybu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.