Štandard USB4 je vonku. Dnes bola nová verzia publikovaná fórom imlementátorov USB, ktoré nám poskytuje podrobnosti o tom, čo možno očakávať od budúcej generácie USB po ukážke z marca.

Štandard USB4 je vonku. Takéto výhody nám ponúka.

Veľká aktualizácia štandardu USB4 stavia a doĺňa súčasnú architektúru USB 3.2 2×2 (USB-C) a USB 2.0. Podľa USB-IF je nová architektúra založená na Thunderbolte. Zdvojnásobuje maximálnu šírku vlnového pásma čo povoľuje viac simultánnych dát a zobrazovacích protokolov.

USB-ID tiež načrtlo kľúčové špecifikácie architektúry pre USB4. Základom je rýchlosť až 40 GB/s čo je dvojnásobok súčasnej rýchlosti (20 GB/s). Vďaka tejto prenosovej rýchlosti nový štandard hravo dorovná prenosovú rýchlosť Thunderbolt 3, ktorá je tiež 40GB/s.

Samozrejmosťou je aj spätná kompatibilita s USB 3.2 a Thunderbolt 3. USB4 bude používať rovnaký dizajn konektorov ako dnes, teda USB-C. To je veľmi dobrá správa pre výrobcov, ktorí nebudú musieť do svojich zariadení zavádzať zase nové porty pre jeho podporu.

Niektorí používatelia Macu si môžu rýchlosť vyskúšať aj dnes…

Najnovšie počítače od spoločnosti Apple už ponúkajú podporu pre USB-C a taktiež Thunderbolt 3. To v praktickom živote znamená, že väčšina týchto počítačov je už dnes pri použití káblov Thunderbolt 3 schopná predviesť rovnakú prenosovú rýchlosť, s akou teraz prichádza štandard USB4. Výhodou je, že tento štandard bude novou predvolenou hodnotou čím by sa mali znížiť náklady na výrobu zariadení s jeho podporou.

Novinka bude disponovať aj funkciou USB Power Delivery. To znamená, že všetky produkty, ktoré budú používať toto rozhranie budú automaticky podporovať aj rýchlo-nabíjanie. No a hoci je už špecifikácia USB4 úplná, ešte budeme musieť chvíľu počkať na to, kým uvidíme prvé produkty, ktoré budú využívať jeho výhody. Vždy po dokončení novej špecifikácie nejaký čas trvá, kým vyjdu nové produkty s jej podporou. Inými slovami, skôr ako v 2020-tom nič nepríde. Na druhú stranu ide o pokrok smerom dopredu. Výrobcovia sa budú snažiť, aby tento štandard podporovali.

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. - svetapple.sk
Štandard USB4 je vonku. Takéto výhody nám ponúka. – svetapple.sk
Prečítajte si tiež  Máte iPhone 11? Po predstavení iPhonu 12 ho rýchlo predajte!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here