Spoločnosť Apple si veľmi dobre stráži svoje obchodné tajomstvá a tiež zamestnancov. Dôkazom toho je aj súdny spor spoločnosti s bývalým dizajnérom čipov Apple A7 až Apple A12X, Gerardom Williamsom III. Ten odišiel z firmy a založil si vlastné podnikanie. Prešiel sem aj s inými zamestnancami technologického giganta, no a to je problém.

Súdny spor medzi Applom a Gerardom Williamsom III pokračuje.

Gerard Williams III opustil spoločnosť ešte takto pred rokom (vo februári 2019). Následne si založil vlastnú firmu, ktorú nazval ako Nuvia a prešiel do nej s viacerými zamestnancami Applu. Už v auguste minulého roka ale prišla na túto osoba prvá žaloba od pôvodného zamestnávateľa.

Dôvodom bolo to, že Gerard plánoval a rozvíjal svoju vlastnú spoločnosť v čase, kedy pracoval pre Apple. Navyše do tejto firmy lákal aj kolegov. Možno sa vám to zdá trochu zvláštne. Faktom ale ostáva, že v Cupertine majú vlastné podmienky, ktoré človek musí dodržiavať v prípade, že chce pre jablkovú spoločnosť pracovať.

Súdny spor medzi Applom a jeho zamestnancom Gerardom Williamsom III naďalej pokračuje.
Súdny spor medzi Applom a jeho zamestnancom Gerardom Williamsom III naďalej pokračuje.

Bývalý dizajnér procesorov pre mobilné zariadenia prehlasoval, že jeho zmluva s Applom mu bránila v jeho podnikaní a tak isto, že pôvodný zamestnávateľ narušil jeho súkromie. Mal mu kontrolovať správy.

Williams sa sústredí na vývoj procesorov, ktoré sa používajú v dátových centrách. Dá sa teda povedať, že nejde o priamu konkurenciu. Už dávnejšie sudca v tomto sporte zamietol návrh Applu na náhradu škody. Vraj sa nepodarilo preukázať to, že by sa bývalý zamestnanec pokúsil úmyselne poškodiť Apple tým, že by voči nemu bol nelojálny. Uvidíme, ako sa bude celý tento spor vyvíjať ďalej.

Je asi nad svetlo jasné, že kompetentní chcú zabrániť Williamsovi, aby mal vlastnú firmu a využíval v nej poznatky získané z dlhoročnej spolupráce v Apple. Mohol by tak vytvoriť konkurenciu. Na druhú stranu si ale treba uvedomiť, že Apple nikoho „nevlastní“. Ak sa teda človek rozhodne odísť a neukradne žiadne obchodné tajomstvo pri vývojí nového produktu, je to jeho slobodná voľba ktorú treba rešpektovať. Sme skutočne zvedaví, ako toto dopadne…

Súdny spor medzi Applom a jeho zamestnancom Gerardom Williamsom III naďalej pokračuje.
Súdny spor medzi Applom a jeho zamestnancom Gerardom Williamsom III naďalej pokračuje.
Prečítajte si tiež  Diablo Immortal pre iOS konečne dostáva dátum vydania
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.