O bezpečností iPhonov sa hovorí stále viac. Je to preto, lebo FBI nedávno požiadala spoločnosť Apple, aby odomkla 2 iPhony teroristického útočníka z Floridy. Ako sme mohli očakávať, firma takúto žiadosť odmietla. Všetko zašlo až tak ďaleko, že reálne hrozí súdne pojednávanie. Podľa odborníkov je jeho ohlásenie na spadnutie.

Apple vs. FBI – súdny proces je vraj na spadnutie!

V Cupertine majú svoje zásady. iPhony neodomykajú za žiadnych okolností. V tomto prípade je dokonca vedľajšie, či len americký prezident zabudol heslo od svojho zariadenia alebo bol telefón použitý na páchanie trestnej činnosti.

S týmto faktom nie sú spokojné vládne zložky a orgány činné v trestnom konaní. Tie verejne požiadali spoločnosť Apple, aby do produktov zakomponovala zadné vrátka a tiež aby odomkla 2 zariadenia, ktoré patrili strelcovi na Floride.

Kompetentní to samozrejme odmietli a argumentovali tvrdením, že vyšetrovateľom poskytli niekoľko gigabajtov dát, ktoré patrili práve teroristickému útočníkovi. Podľa všetkého ale aj napriek veľkému obsahu tieto dáta FBI nijakým spôsobom nepomohli.

Orgány činné v trestnom konaní chcú skôr skontrolovať komunikačné aplikácie, ku ktorým nemajú cez dáta z iCloudu aj tak žiaden prístup. Bavíme sa napríklad o WhatsAppe, ktorý môže odkryť to, či útočník konal sám alebo má nejakého komplica a pod…

Celý na oko nenápadný konflikt sa vyostril až do situácie, kedy Apple požiadal sám generálny prokurátor USA, William P. Barr o odomknutie zariadení. Následne na túto výzvu reagoval aj Donald Trump, ktorého stanovisko je tiež pochopiteľne na strane vlády. Napriek tomu v Cupertine od svojho pôvodného stanoviska neustúpili a podľa mnohých expertov a ľudí, ktorí sa pohybujú v pozadí prípadu sa schyľuje k veľkému súdnemu sporu.

Už aj generálny prokurátor USA žiada Apple, aby odomklo iPhony.
Apple vs. FBI – súdny proces je vraj na spadnutie! – svetapple.sk

„Bitka“ je na spadnutie

Hoci to znie možno trochu absurdne, čoskoro sa to môže stať realitou. Apple naďalej odmieta to, že by odomklo akékoľvek iPhony. To znamená, že FBI evidentne nevyvinulo dostatočný tlak, aby k tomu spoločnosť prinútila. Pomôcť by možno mohlo súdne pojednávanie, ktoré je už zrejme len otázkou času.

Aj keď sa medzičasom preukázalo, že vyšetrovatelia dokážu telefóny odomknúť aj bez pomoci Apple, pravdepodobne tu o to vôbec nejde. Takýto úkon je v prvom rade dosť náročný. Prelomiť šifrovanie môže trvať hodiny, týždne, roky či „celú väčnosť“. To pochopiteľne nie je zadarmo a vláda míňa na túto činnosť milióny dolárov ročne.

Cieľom FBI teda najväčšou pravdepodobnosťou nie je donútiť Apple aby odomklo dva iPhony, ku ktorým má možno aj ona sama prístup. Cieľom môže byť vyvinutie dostatočného mediálneho tlaku (ktorému by súdny proces veľmi pomohol), aby sa kompetentní na čele s Timom Cookom vzdali.

Prečítajte si tiež  Zaplatí Apple 13 miliárd eur Európskej únii? Zatiaľ to nie je isté

V takomto prípade by zmenili stanovisko a do iPhonu by pridali aj zadné vrátka. O tom, či je to reálne môžete už diskutovať nižšie v komentároch. Celý priebeh tejto situácie budeme sledovať aj naďalej a samozrejme vás budeme o všetkom informovať. Dúfame, že sa Apple nevzdá a bude si držať svoj názor!

Komentár: Prečo by Apple nemalo pre FBI v žiadnom prípade odomykať iPhone teroristu.
Apple vs. FBI – súdny proces je vraj na spadnutie! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.