Pokiaľ aspoň trochu sleduješ technologický svet alebo svet týkajúci sa Applu, určite poznáš aj spoločnosť Imagination Technologies Group plc (prezývanú aj ako “Imagination”). Ide o firmu, ktorá už niekoľko rokov vyrába fantastické grafické čipy pre naše iOS produkty ako iPhony, iPady ale aj hodinky Apple Watch či Apple TV. Vďaka tejto firme môžeme hrať rôzne hry v tej najvyššej možnej kvalite. Čo sa ale stalo najnovšie určite v Imagination nikoho neteší. Na stránkacho všetkom informuje.

Prepad akcií

Imagination vydalo na svojich internetových stránkach prehlásenie, ktoré informuje o tom, že asi najväčší zákazník, spoločnosť Apple, nebude používať ich duševné vlastníctvo (patenty) a tiež grafiké čipy a technológie, ktoré dnes nájdeme v každom jednom iPhone. Ďalej sa v prehlásení píše o tom, že Apple v období 15 mesiacov až 2 rokov prestane spoločnosti platiť za licenčné poplatky k PowerVR. Veľa ľudí špekuluje o čo vlastne ide a odpoveď na túto otázku je celkom jednoduchá. Nakoľko Apple už nebude potrebovať do budúcnosti Imagination, pravdepodobne vyvíja vlastný grafiký čip, ktorým nahradí tie súčasné. Pre Imagination je to potom zlá správa zo strategického pohľadu. Apple je ich najväčší zákazník.

- Reklama -

Burza zareagovala okamžite. Firme, ktorá bola doteraz na vrchole sa totálne prepadli akcie. Tomuto sa asi ani nečudujeme. Keď spoločnosť stratí najväčšieho zákazníka, otrasie to aj s akcionármi, ktorí sa zľaknú a nechcú pokračovať v takomto obchode. Zvláštne je ale aj to, že ide možno aj o spor medzi firmami. Samotná Imagination totižto od Apple nedostala žiaden dôkaz o tom, že by malo do budúcna zabezpečené grafiké čipy. Okrem iného sa tu objavuje správa aj o tom, že navrhnúť GPU bez ich technológií by bolo pre Apple až extrémne náročne a nemyslia si, že je to veľmi reálne. My samozrejme budeme situáciu pilne sledovať, nakoľko je veľmi zaujímavá.

Apple totižto predsalen nie je natoľko sebestačné, aby si mohlo vyrábať vlastné grafiké čipy. Pre firmu je jednoduchšie, keď si ich dajú vyrobiť ku niekomu inému. Túto úlohu doteraz a aj nateraz získava práve Imagination. Uvidíme však dokedy. Celkový prepad akcií bol až 60%. Zároveň sa tu pekne ukázalo, aký silný vplyv dokáže mať Apple na ostatné spoločnosti. Dokáže ich dostať na vrchol, ale aj na dno a na to sa musí pripraviť každá jedna z nich.

Apple - svetapple.sk

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here