Vieme, jeho osoba už s nami nie je niekoľko rokov. To ale neznamená, že neinšpiruje nás a nebude inšpirovať aj ďalšie generácie, ktoré si z neho môžu brať príklad. Steve Jobs bol skrátka človek, ktorý žil veľmi zaujímavým životom a o jeho živote bolo napísaných už niekoľko zaujímavých kníh vrátane jeho osobnej biografie. Bol to veľmi šikovný a duchaplný človek. Čo ale na ňom najviac obdivujeme? Neulietal si!

Peniaze

Keď povieme Steve Jobs a peniaze, automaticky sa nám asi vybavia drahé autá, jachty, lietadlá či luxusné domy niekde na pobreží. Pravda je ale taká, že aj keď si to všetko Jobs mohol bez mihnutia oka dovoliť, nevyužil túto možnosť a touto cestou nikdy nešiel. V predošlom článku o tomto velikánovi sme písali, že aj keď bol tesne po tridsiatke, keď ho vyhodili z Apple a na svojom účte mal toľko peňazí, že by z nich do konca svojho života uživil seba, manželku a aj deti, nevyužil túto možnosť a radšej ich investoval do svojej spoločnosti NEXT a ďalších projektov.

- Reklama -

Koniec koncov, možno aj preto sa dostal späť do Apple. Keď na tom bolo Apple zle a kupovalo NEXT, malo záruku, že Jobs nestratil nádej a biznis ducha. Jeho projekty, ktoré vznikly počas pôsobiska mimo jablkovej spoločnosti boli natoľko geniálne, že si zaslúžili poklonu (aj keď pravda je taká, že NEXT nikdy nebola taľká veľká a známa firma ako samotné Apple).

Tak či onak, časom, keď už bolo na tom Apple dobre a Jobs opäť držal jeho kormidlo, začal zarábať obrovské peniaze. Teda tie mal minimálne z akcií, ktoré vlastnil. Hoci sa tu bavíme o desiatkach či stovkách miliónov dolároch, realita bola taká, že tieto peniaze vôbec nevyužíval tak, ako by ich využívali iní, možno aj ty v jeho pozícií. Sám síce jazdil na luxusnom Mercedese SL vo vyhotovení AMG, ale ani to nie je najdrahšie auto na svete.

Manželka tiež nemala práve exotické vozidlo. Jazdila na Audi A5. Ide o luxusnú značku, ale nie až tak luxusný model a tiež nie až tak drahý model, aký by si Jobs určite mohol dovoliť. Rovnako tak nemal množstvo luxusných domov. Mal len jeden, ten v ktorom žil. Bol to krásny veľký dom s obrovskou záhradou, na ktorej si Steve pestoval zeleninu.

A lietadlo? Mal, ale len jedno, tým sa prepravoval napríklad na služobné cesty do Číny a iných zákutí zeme. Dokonca mal aj jachtu, Venus ale nikdy sa jej nedočkal. Žiaľ Venus vyplávala až po jeho smrti. Tak či onak, to bolo vlastne všetko. Jobs bol milionár, či možno miliardár. Nemal problém skončiť s prácou, najmä keď sa zhoršoval jeho zdravotný stav.

On ale zjavne nechcel. O peniaze mu určite nešlo. Keby hej, Apple by nikdy nebolo tam, kde je dnes. Tak či onak, jeho podpis sa dnes ukazuje na tisíckach produktov, ktoré vidíš každý jeden deň. Jobs bol skrátka veľký a charakterný človek. Dokázal by si byť taký pri jeho peniazoch aj ty?

Steve Jobs - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.