Po predstavení iPhonu SE 2. generácie nám do redakcie prišlo viacero otázok od fanúšikov, ktorí sa pýtali, či si ho nemajú vybrať radšej ako iPhone XR. Aj keď je odpoveď naoko jasná, v skutočnosti je dosť nejednoznačná. Tu je náš pohľad na vec.

iPhone XR vs. iPhone SE 2. generácie

iPhone XR - oplatí sa v roku 2020 alebo radšej iPhone SE 2. generácie?
iPhone XR – oplatí sa v roku 2020 alebo radšej iPhone SE 2. generácie?

V tomto článku nebudeme podrobne rozoberať všetky technické špecifikácie jednotlivých modelov. Pozrieme sa na hlavné body, ktoré považujeme za dôležité a takisto si odpovieme, či sa vám oplatí iPhone XR alebo už radšej lacnejší, iPhone SE 2. generácie.

iPhone XR

Dodávatelia Apple musia spĺňať mimoriadne prísne štandardy. V opačnom prípade nemajú šancu.
iPhone XR – svetapple.sk

Začneme zariadením, ktoré je hlavným predmetom otázky. V roku 2020 vyzerá stále dosť atraktívne a o tom, že je populárne sa nemusíme hádať. V 2019 išlo o najpredávanejší smartfón na svete, čo už o niečom vypovedá.

Medzi najväčšie benefity iPhonu XR patrí v tomto prípade displej a Face ID. Hoci ide len o LCD s rovnakým „ppi“ (326) ako má iPhone SE 2. generácie, nachádza sa na celej prednej strane, od okraja k okraju a vyzerá fantasticky (až na tie hrubšie rámčeky oproti iPhonu X/ XS/ 11 Pro). Navyše má aj väčšiu uhlopriečku, 6,1″ čo môže byť (ale aj nemusí) veľký bonus. Záleží od preferencií záujemcu.

Odomykanie pomocou tváre nie je pod rúškom úplne ideálne, no keď táto situácia skončí, okamžite si ho zamilujete. Jedným hlasom však dodávame, že keby sme rúška nosili ešte napríklad rok, staré dobré“ Touch ID bude oveľa atraktívnejšie a Face ID bude ťahať za kratší koniec.

iPhone XR má perfektný fotoaparátu či už vpredu alebo vzadu. Dokáže vám urobiť portréty a tak isto nádherné 4K video pri 60 fps. No a čo procesor? Apple A12 Bionic s neural enginom 2. generácie nezaváha ani dnes, no v septembri oslávi 2 roky, čo nie je úplne ieálne. Čip spolupracuje s 3 GB operačnej pamäte RAM a batéria má kapacitu 2942 mAh. Za 699€ (64 GB verzia) je to však obstojný kus elektroniky, pri ktorom sa oplatí porozmýšľať.

iPhone SE 2. generácie

Haptic Touch na iPhone SE 2 nepodporuje to, čo na ostatných modeloch funguje.
iPhone SE 2 – svetapple.sk

„Prezlečený iPhone 8“ s posunutým logom na zadnej strane neponúka naoko nič nové. Spredu je to trochu nuda, no 4,7″ LCD obrazovka s hrubšími rámikmi vás určite nesklame (len z nej nebudete mať „hi-tech“ pocit).

Ako sme spomenuli vyššie, iPhone SE 2. generácie má v tejto situácii jednu veľkú výhodu a tou je Touch ID. Nemusíte zadávať žiadne heslo, stačí len ak priložíte na Home Button palec a ste dnu. Rýchlo, jednoducho a pohodlne.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3 je extrémne lacný. Oplatí sa ešte najdostupnejší model od Apple?

Fotoaparáty sú zhruba na rovnakej úrovni ako v iPhone XR. Podľa technických špecifikácii má však novinka SE 2020 ešte viacej možností v oblasti Portrétu. V podstate o tom nemáme dôvod pochybovať, nakoľko technológia funguje softvérovo a ten tu poháňa Apple A13 Bionic čip s neural enginom 3. generácie a 3 GB RAM.

Výpočtové procesy sú na vyššej úrovni ako v iPhone XR a tak aj určitá presnosť portrétneho režimu môže byť lepšia. Kapacita batérie je síce len 1821 mAh, no z naších testov vieme, že vďaka novému, energeticky úspornejšiemu procesoru vydrží dlhšie. Pri reálnom používaní je to v podstate jeden celý deň, čo väčšine bohato stačí. Zariadenie u nás začína na úrovni 479€… Čo si teda vybrať?

Dobre to zvážte

V tomto porovnaní v podstate jasne dominuje iPhone XR. Má lepšie spracovaný displej, pokročilejšiu technológiu odomykania a tiež väčšiu batériu či novší dizajn. Na druhej strane je ale o 120€ drahší ako iPhone SE 2. generácie. Pokiaľ teda chcete drahší smartfón, ktorý bude pôsobiť modernejším dojmom a za 2 roky budete pravdepodobne kupovať nový, pokojne berte iPhone XR. Nič tým nepokazíte.

Ak však chcete trochu trvácnejšie zariadenie, pri ktorom v tejto ťažkej situácii ešte ušetríte a fungovať vám bude bez problémov 3 či možno 4 roky, kúpte si radšej iPhone SE 2. generácie. V oboch prípadoch dáva nákup v roku 2020 zmysel a neurobíte chybu. Treba sa len zamyslieť nad tým, kedy budete svoj smartfón opäť vymieňať za nový, to je celé… Ako ste sa rozhodli vy?

iPhone XR - oplatí sa v roku 2020 alebo radšej iPhone SE 2. generácie?
iPhone XR – oplatí sa v roku 2020 alebo radšej iPhone SE 2. generácie?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.