Technologický gigant z Cupertina sa síce tvári, že sa ho umelá inteligencia v tejto chvíli až tak netýka, no skutočnosť je celkom iná. Ako teraz informuje portál Macrumors, Apple začal s vyvíjaním snahy na uzatváranie dohôd s veľkými vydavateľstvami, aby mohol lepšie trénovať svoje generatívne systémy umelej inteligencie na spravodajskom obsahu.

O túto informáciu sa pôvodne so svetom podelil denník The New York Times vo svojej poslednej správe. Podľa jeho zistení už spoločnosť Apple stihla osloviť spoločnosti, ako Condé Nast (Vogue, Wired, Vanity Fair, Ars Technica, Glamour, The New Yorker, GQ), NBC News a IAC (People, The Spruce, Serious Eats, Martha Stewart Living, Real Simple, Entertainment Weekly a Better Homes & Gardens). Údajne bolo cieľom jednaní uzatvorenie viacročných zmlúv, v rámci ktorých by spoločne spolupracovali na vývoji AI.

Navrhované dohody majú v tomto prípade aj pomerne vysokú hodnotu. Správa The New York Time hovorí o celkovej výške najmenej 50 miliónov dolárov. Za tieto peniaze by mala spoločnosť Apple dostať možnosť licencovať archívy spravodajských článkov uvedených vydavateľov.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Novinárom z The New York Times sa tiež podarilo zistiť, že niektorí vydavatelia zareagovali na túto ponuku „vlažne„. Kompetentní mali v tejto súvislosti vyjadriť svoje obavy z toho, že podmienky dohody sú „príliš rozsiahle„.

Rovnako sa im celkom nepodarilo zistiť, ako presne chce spoločnosť Apple využívať generatívnu umelú inteligenciu v oblasti spravodajstva.

Našli sa aj optimisti, ktorí Apple pochválili 

Na druhej strane sa však mali objaviť aj optimisti, ktorým sa tento deal zapáčil a zároveň ocenili, že ich spoločnosť Apple požiadala o povolenie na použitie ich obsahu.

Ako totiž možno viete, iné spoločnosti, ktoré pracujú na vlastných modeloch generatívnej AI sa s podobnými povoleniami často príliš nezapodievajú a potom vedú komplikované súdne spory.

Podľa doterajších zistení sa spoločnosť Apple pokúša dobehnúť svojich konkurentov v oblasti generatívnej AI a interne testuje chatbota „AppleGPT„. Jeho prvé funkcie by sme mohli vidieť už v operačnom systéme iOS 18, ktorý príde na WWDC 2024 v júni budúceho roka.

Apple je v oblasti AI mierne pozadu, ukáže ju v iOS 18

iOS 18
Zdroj: YouTube / FutureOS (úprava redakcie)

Ako iste viete, všetky veľké technologické spoločnosti, ktoré nejakým spôsobom konkurujú Apple už svoju AI predstavili a pomaly ju zapájajú aj do svojich produktov. Týka sa to firiem ako Microsoft, Google a Meta. Či sa nám to teda páči, alebo nie, Apple je v tomto smere pozadu a musí s tým niečo urobiť.

Prečítajte si tiež  Na tieto zariadenia nainštalujete nový macOS 14

Celosvetovo známy ChatGPT od spoločnosti OpenAI bol vycvičený na obrovskom množstve údajov z kníh, článkov a webových stránok. Spoločnosť Apple chce ísť na to pravdepodobne veľmi podobne. Tréningom modelu umelej inteligencie na konkrétnejšom súbore informácií by Apple mohol vytvoriť vysoko presný a spoľahlivý produkt.

Firma sa tiež zameriava aj na na ochranu súkromia a vyhýba sa získavaniu informácií z internetu. Dohody s vydavateľstvami sú preto pre firmu kľúčové. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -