Písal sa rok 2014, keď Apple urobilo najväčšiu akvizíciu vo svojej histórii. Za približne 3 miliardy dolárov, odkúpilo značku slúchadiel Beats, ktoré odvtedy predáva pod svojou záštitou. No dnes to zdá sa vyzerá tak, že Apple s Beats do budúcnosti veľmi neráta. Prečo?

Je to o Brandingu

Zabije Apple slúchadlá Beats?
Zabije Apple slúchadlá Beats?

Značka samotnej firmy, je vždy najmocnejším nástrojom, ktorý má vo svojom „arzenáli“. Inými slovami, práve brand je to, čo predáva produkty a zarába veľké peniaze. Takýmto spôsobom funguje svet podnikania.

- Reklama -

Pokiaľ sa pozrieme na spoločnosť Apple, bez problémov môžme vyhlásiť, že sa jedná o jednu z najznámejších firiem nielen v technologickom priemysle ale v podstate na celom svete. Svoj brand buduje už roky a určite je v „pomyselnej sfére“ umiestnený ďaleko vyššie, ako meno a identita „Beats„.

Slúchadlá od tohto výrobcu boli preslávené predovšetkým pre svoje bohaté basy. Veľa ľudí to má rado. Pokiaľ sa pozrieme na AirPods od Apple, bavíme sa predovšetkým o vyváženom zvuku. Ich hlavnou „predajnou silou“ je to, ako fungujú so zariadeniami od jablkovej spoločnosti.

Samozrejme, v posledných rokoch sme sa dočkali čipov Apple W1 a H1 aj v slúchadlách Beats. Výsledok je teda taký, že tieto produkty komunikujú s iPhonom rovnako dobre, ako napríklad AirPods. Čo má teda Beats navyše oproti zariadeniam od Apple?

Beats boli aj tak trochu módnym trendom

Zabije Apple slúchadlá Beats?
Zabije Apple slúchadlá Beats?

Povedzme si na rovinu, že táto značka po príchode na trh pôsobila výrazne ako „módny trend“. Je to asi jediná vec, po ktorej nám bude smutno po tom, ako Apple „zahodí“ Beats do koša. Okrem toho, že slúchadlá fungovali naozaj dobre, mali aj nádherný a vyvážený dizajn, ktorý bol vždy plný odvážnych farieb.

Určite vás neprekvapí fakt, že práve to bol dôvod, prečo ich ľudia vo veľkom kupovali. Neriešili až tak kvalitu zvuku ako vizuál, ktorý so sebou všade nosili na svojich hlavách.

Na rozdiel od toho, pôsobí spoločnosť Apple až trochu „nudne a sterilne“. Samozrejme, že nemáme nič proti jednoduchým bielym tvarom AirPods. Na druhej strane si ale myslíme, že práve pri hudbe môže byť priestor, kde sa dá prejaviť „trochu výraznejšie“.

Ťažko povedať, ako by to v prípade zániku značky Beats vlastne bolo. Keby Apple zariadenia nahradilo svojimi vlastnými produktami, mohlo by len formálne vymeniť logá. Možno by však kompletne zmenilo aj celkový dizajn a využívalo len spomínané „nudné a sterilné“ farby a tvary. Úprimne povedané, bola by to škoda…

Apple > Beats

Zabije Apple slúchadlá Beats?
Takto by mohla vyzerať náhrada za Beats od Apple – svetapple.sk

No a prečo o tom vlastne píšeme? Dôvod je úplne jednoduchý. Nedávno sa na internete objavili isté informácie, že Apple chce vydať veľké slúchadlách s redukciou okolitého šumu. Podľa leakera Jona Prossera, by mali byť podobné, ako Bose 700. Otázka teda nateraz znie: Načo by vlastne Apple pokračovalo vo výrobe a vývoji Beats, keby ponúkalo lepšie riešenia z vlastných radov? Odpoveď: Značka „Apple“ je pre Apple cennejšia, ako značka „Beats“.

Momentálne nikto nevie, ako budú nové slúchadlá od jablkovej spoločnosti vyzerať a znieť. Únik však hovorí o dvoch verziách, pričom prvá (podobná Beats 700) nesie kódové označenie „B515“ a bude predstavená na WWDC 2020 za cenu 350$. V prípade druhej verzie má ísť o „AirPods X“ s kódovým označením „B517“ a mala by byť predstavená v septembri alebo októbri 2020 a predávané za cenu na úrovni 200$…

Zabije Apple slúchadlá Beats?
Zabije Apple slúchadlá Beats?

Ako to teda napokon dopadne vie len zopár ľudí, ktorí sa podieľajú na vývoji v spoločnosti Apple a Beats. Črtajú sa nám tu až tri možné scenáre:

  • V prvom prípade v Cupertine predstavia nové slúchadlá s tým, že Beats budú pomaly ale isto zanikať (niekoľko rokov).
  • V druhom prípade Apple predstaví nové slúchadlá a ak budú populárne, Beats zaniknú podstatne rýchlejšie (kratšie časové obdobie ako pri 1. prípade).
  • V treťom prípade Apple predstaví nové slúchadlá, ktoré budú populárne ale ukážu, že Beats si dokážu popri nich udržať slušné predaje a tak ich nechajú v ponuke ako zaujímavú alternatívu (tento scenár sa javí ako menej pravdepodobný avšak my chceme veriť, že sa napokon naplní).

Čo si myslíte vy o zániku Beats. Je to reálne?

Do komentára nám nezabudnite napísať aj váš názor na to, ako by sa mohla celá táto situácia vyvíjať. Budeme radi za každý komentár…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.