Aj keď o koronavíruse počúvame čoraz menej, ešte stále sa objavujú správy, v ktorých sa táto pandémia určitým spôsobom spomína. O tú najnovšiu z nich sa postaral známy herec zo seriálu Deadwood či The Killing Brent Sexton. Ten podal na spoločnosť Apple žalobu, lebo sa sám odmietol zaočkovať proti COVID-19.

Aby sme to bližšie upresnili, spoločnosť Apple prevádzkuje streamovaciu službu Apple TV+, na ktorú už roky pridáva exkluzívny obsah z vlastnej produkcie. Firma má však pri príprave filmov a seriálov prísne požiadavky a tie mimo iného ešte nedávno počítali s tým, že každý, kto pracuje na produkcii, musí mať doklad o podaní vakcíny.

V žalobe sa píše, že spoločnosť Apple údajne pošliapala práva tých, ktorí pracujú a vytvárajú obsah pre jej vlastnú službu. Sexton totiž odmietol očkovanie zo zdravotných dôvodov a spoločnosť Apple následne stiahla svoju ponuku, vďaka ktorej mal hrať v jednom zo seriálov. Herec teraz tvrdí, že kvôli tomuto rozhodnutiu prišiel o takmer 600 000 dolárov.

Bol ochotný znášať všetky náklady 

Brent Sexton
Zdroj: Carole Segal / AMC

Žaloba bola podaná na Najvyššom súde v Los Angeles, pričom poškodený žiada bližšie nešpecifikovanú sumu peňazí, ako náhradu škody a represívneho odškodnenia.

Jeho úlohou v pripravovanom seriáli Manhunt malo byť stvárnenie postavy prezidenta Andrewa Johnsona, pričom celá séria sa mala zameriavať na vyrozprávanie príbehu o pátraní americkej vlády po vrahovi prezidenta Lincolna, Johnovi Wilkesovi Boothovi.

Konkurz na natáčanie sa uskutočnil ešte minulý rok vo februári, pričom Sexton bol vybraný už po týždni. Objaviť sa mal až v 7 epizódach seriálu.

Herec v obžalobe tvrdí, že trpí nedostatkom krvných doštičiek (na čo má aj potvrdenie od lekára) a preto nemôže byť očkovaný. Keď ho spoločnosť Apple požiadala, aby sa dal zaočkovať, z obáv o svoje zdravie to odmietol.

Zároveň prisľúbil, že bude podstupovať pravidelné testy. Sexton v obžalobe uvádza, že bol ochotný znášať všetky dodatočné náklady spojené s testovaním, či ochorením COVID-19, ak by sa nakazil počas natáčania.

Apple má svoje pravidlá

Natáčanie seriálu malo prebiehať v Gruzínsku, pričom tento štát údajne zakázal povinné politiky očkovania proti koronavírusu vo verejnej sfére.

Krajina zároveň nabádala všetkých súkromných podnikateľov, aby sa týmito pravidlami riadili aj oni a ak by im to nevyhovovalo, odporúčala im, aby neočkovaným zamestnancov poskytli alternatívy.

Na druhej strane však nešlo o nariadenie a spoločnosť Apple si mohla presne stanoviť, akým spôsobom bude vyžadovať očkovanie proti COVID-19 na jej vlastnom pracovisku.

Prečítajte si tiež  Google Mapy prichádzajú s novými funkciami. Na tieto vychytávky sa môžete tešiť

Dôležité je zdôrazniť, že v konečnom dôsledku nešlo len o Sextona ale aj ďalších hercov a štáb, pri ktorých existovalo vyššie riziko, že sa kvôli neočkovanému kolegovi nakazia.

To by mohlo ohroziť nie len ich zdravie, ale aj celkovú produkciu, čím by sa dramaticky zvýšili náklady na natáčanie. Ťažko teda povedať, kto na súde vyhrá. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.