Mac Pro so sebou prináša obrovské množstvo otázok. Nakoľko dnes ešte nevieme ani to, kedy bude mašina dostupná stále sa objavujú informácie zo zákulisia, ktoré nám prezrádzajú o produkte viac. Dnes sme sa dozvedeli, že chladenie počítača je priamo inšpirované tým, ktoré firma predstavila v roku 2003. Mac Pro má unikátny spôsob chladenia prevzatý z Power Macu G5.

Mac Pro má unikátny spôsob chladenia, história sa opakuje.

Načo by sme menili niečo, čo už dlhé roky funguje? To si možno povedali dizajnéri nového Macu Pro a predstavili počítač v „bedni“ s monitorom a stojanom za základnú čiastku vyše 12 000$. Mac Pro tvarom pripomína klasické desktopové počítače, no hlavne zariadenie od Apple, ktoré má tak nadčasový dizajn, že by sa zaň firma nemusela hanbiť ani dnes. Predstavené bolo v roku 2003 a dnes ho poznáme ako Power Mac G5.

Mac Pro má unikátny spôsob chladenia. Apple ho obnovilo po 16. rokoch.
Verili by ste, že tento počítač bol predstavený v roku 2003? – svetapple.sk

Práve toto zariadenie prišlo svojho času s nezvyčajným spôsobom chladenia, ktoré sa časom ukázalo ako zrejme najúčinnejšie zo všetkých. Produkt mal už v tej dobe takzvané „termálne zóny“ a špeciálny vzduchový odsávač. Ventilátory vháňali vzduch do počítača z jednej strany, tam sa zmiešal s teplým vzduchom od horúcich komponentov a na druhej strane ho zasa odsávač vytiahol von. Power Mac G5 bol vďaka tomu omnoho efektívnejší a tichší. Šlo hlavne o technológie, s ktorými sme sa v roku 2003 pri iných výrobcoch nemali šancu stretnúť. Nový Mac Pro však využíva podobný systém.

Mac Pro systém pozmenil ale princíp ostal

Nový počítač s ohromným výkonom teda prebral štafetu po svojom staršom súrodencovi, ktorý bol predstavená ešte pred 16 rokmi. Hoci nefunguje na úplne totožnom princípe (napríklad zóny sú len 3) je rovnako efektívny a my dúfame, že sa v žiadnom prípade nebude prehrievať. To ale ani neočakávame. Predsa len ide o špičkovú profi mašinu, ktorá by mala byť na vysokú záťaž pripravená. Navyše je rovnako ako MacBooky (a tiež pôvodný Power Mac G5) vyrobená z hliníkového šasi a stien.

Ten veľmi dobre odvádza teplo. Aj vďaka tomu môže MacBooky veľmi dlho pracovať úplne bez problémov a nebudete počuť žiaden ventilátor. Niektoré vlastne ani žiaden nemajú…

Mac Pro má unikátny spôsob chladenia. Apple ho reinkarnovalo po 16. rokoch. - svetapple.sk
Mac Pro má unikátny spôsob chladenia. Apple ho obnovilo po 16. rokoch.

zdroj: 9to5mac.com

Prečítajte si tiež  MacBook 12" sa vráti. Dostane Apple Sillicon.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.