Rover používa chipset PowerPC z iMacu G3

Pokiaľ by ste si mali predstaviť počítač, ktorý bol použitý pri pristáti na Marse, pravdepodobne vás automaticky napadne super-výkonný stroj vyvíjaný na mieru. Pravda však môže byť celkom iná.

Ako informoval portál NewScientist (prostredníctvom portálu Gizmodo), Perseverance rover od NASA sa spolieha na rovnaký procesor, aký sa používal v 23-ročnom iMacu G3. Jednalo sa o prvý produkt spoločnosti Apple, ktorý bol predstavený po návrate Steva Jobsa.

Konkrétne sa jedná o čip PowerPC 750, ktorý bol z pochopiteľných dôvodov upravený v porovnaní so starou verziou, dodávanou v klasickom počítači pre bežných spotrebiteľov.

V roveri bol zakomponovaný tak, aby odolal teplotám v rozmedzí od -67 do 256 Fahrenheitov (-55 až 125 stupňov Celzia), čo považujeme za extrémne podmienky.

Ak vás zaujíma cena tohto staručkého, no prepracovaného procesora, radšej si niekde sadnite. NASA zaň zaplatila cca 200 000 amerických dolárov! Aj keď sa to zdá ako šialená čiastka, v porovnaní s inými položkami rovera ju môžeme považovať za zanedbateľnú.

Výkon procesora PowerPC 750

Rover používa chipset PowerPC z iMacu G3

Určite vás v tomto bode zaujíma, aké špecifikácie si tento čip so sebou odniesol na Mars. V roku 1998 doslova predbehol svoju dobu a ponúkol jedno jadro taktované na frekvenciu 233 MHz či 6 miliónov tranzistorov. Všetko pracovalo na 32-bitovej architektúre.

Len tak pre porovnanie, v najnovšom iPhone 12 sa nachádza čip A14 Bionic, ktorý je taktovaný na frekvenciu 3,1 GHz, má 11,8 miliardy tranzistorov a pracuje na 64-bitovej architektúre. To je celkom rozdiel, čo poviete?

Na záver sa hodí doplniť, že spoločnosť Apple používala procesory PowerPC v počítačoch Mac až do roku 2005, kedy prešla oficiálne na Intel.

S touto spoločnosťou spolupracuje dodnes, no minulý rok oznámila postupný prechod na vlastné ARM riešenie v podobne platformy Apple Sillicon. Kto vie, možno budú vesmírne lode budúcnosti poháňané čipom M1. Nechajme sa prekvapiť!

Prečítajte si tiež  iPhone 15 opäť prinesie zásadný rozdiel medzi základnou a prémiovou verziou. Nepoteší vás.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.