Nová generácia iPhonov nám v porovnaní s minulým rokom žiadnu revolúciu nepriniesla, no aj napriek tomu môžeme hovoriť o výraznom kroku vpred. Najväčšiu pozornosť púta samozrejme prémiový model iPhone 13 Pro, ktorému som sa podrobne venoval v mojej nedávnej recenzii. Na ocot však neostali ani ostatné smartfóny z jablkového portfólia. Tentokrát som si zobral do parády najmenšieho figuranta novej generácie – iPhone 13 mini, ktorý už môžete získať za najlepšiu cenu u týchto predajcov. Aký je v praxi? To sa dozviete v dnešnej recenzii.

Malý telom, obrovský duchom

V súvislosti s testovaním iPhonu 13 mini som bol zo začiatku prevažne skeptický. Rovnaká kamera, rovnaký čip a okrem veľkosti obrazovky a výdrže batérie takmer navlas totožný telefón ako štandardný iPhone 13 (6,1″). Automaticky tak prišla otázka, „prečo by mal niekto uprednostniť práve iPhone 13 mini?“ A potenciálne dôvody sa začali hrnúť…

Ako som už niekoľkokrát spomínal v starších článkoch, nové iPhony sa od svojich kolegov z predchádzajúcej generácie líšia len v niekoľkých detailoch. Najdôležitejšie položky ako výdrž batérie, výkon čipu alebo kvalita fotoaparátov sa však dočkali upgradu a to naprieč celým modelovým radom.

Ešte predtým ako sa ponorím do hlbokých vôd podrobností a celkových dojmov je nutné uviesť, že iPhone 13 mini je vernou kópiou štandardného iPhonu 13 po stránke technickej špecifikácie. Líši sa tak iba rozmermi.

V rámci konfigurácie nového „minička“ som zvolil základný model so 128GB úložiskom vo farbe Midnight, ktorá nahradila prevedenie Black.

Poznámka: Zábery v tejto recenzii boli odfotené na iPhone 13 Pro, ktorého recenziu si môžete prečítať na nižšie uvedenom odkaze. 

Prečítajte si tiež  Recenzia iPhone 13 Pro: Skutočný profesionál telom i dušou

Obsah balenia

Téma obsahu balenia všetkých nových iPhonov je spoločnosti Apple vyčítaná prakticky celý rok. V úzkej papierovej krabičke bez transparentnej ochrannej fólie nachádzam okrem telefónu ešte nabíjací Lightning kábel s koncovkou USB-C a ak nepočítam pribalené informačné letáky, sponku na prístup k SIM-karte a nálepku s nahryznutým jablkom (ktorá je len jedna a nie dve), žiadneho iné príslušenstvo tu nie je.

Množstvo používateľov vníma odstránenie slúchadiel EarPods a nabíjacieho adaptéru ako veľmi negatívne rozhodnutie zo strany Apple. Spoločnosť však vďaka tejto iniciatíve nešetrí len milióny dolárov pri výrobe ale taktiež znižuje celkový dopad svojej činnosti na životné prostredie. A to je v súčasnosti veľmi dôležitá téma.

Technologický gigant tiež zastáva názor, že káblové slúchadlá patria minulosti a keďže veľká časť užívateľov vlastní bezdrôtové slúchadlá AirPods, staršie EarPods už v balení strácajú svoje opodstatnenie.

O absencii 20W adaptéra by sa samozrejme dalo polemizovať, no určite mi dáte za pravdu keď napíšem, že to nie je niečo, prečo by ste si neboli ochotní kúpiť nový iPhone 13.

Predsa len už máme doma adaptéry zo starších produktov a ak aj nie, môžeme si ich za pár euro dokúpiť. Veď nemusia byť ani originálne (ale pozor aby mali certifikát MFI) a vydržia nám pokojne päť alebo desať rokov…

iPhone 13 mini

Starý známy dizajn s malou pridanou hodnotou

Ak si hovoríte, že iPhone 13 mini je rovnaký telefón ako jeho minuloročný predchodca tak máte do veľkej miery pravdu. Minimálne zmeny vizuálu ako menší notch, väčšie a diagonálne umiestnené objektívy fotoaparátu alebo mierne hrubšiu konštrukciu si všimne iba málokto (najmä ak nejde o dlhoročného fanúšika Apple).

Minuloročná generácia totiž priniesla po dlhom čase očakávaný rad zmien a to nielen po stránke dizajnu. Prechod na OLED obrazovky, lepšie využívanie energie, nabíjanie MagSafe, podpora 5G pripojenia a veľa ďalšieho bolo podporené dizajnom s plochými hranami, ktorý firma v posledných mesiacoch aplikovala aj na ostatné zariadenia zo svojho portfólia. Z môjho subjektívneho pohľadu to bolo výborné rozhodnutie.

Nová generácia iPhonov si preto zobrala všetko pozitívne od svojich predchodcov a dané prvky ešte vyladila. Ak by som mal teda iPhone 13 mini vystihnúť v pravom slova zmysle, išlo by skôr o akúsi vylepšenú verziu s názvom iPhone 12S – presne takto zvykla firma označovať menšie upgrady telefónov v (nie až tak dávnej) minulosti.

Netreba tu ale zabúdať, že Apple je presne tou spoločnosťou, ktorá zvykne stanovovať pomyselné štandardy v priemysle so smartfónmi a preto sme sa niekoľkých vizuálnych zmien dočkali aj v roku 2021.

Nové iPhony 13 sú o málo hrubšie, čo ešte viac umocňuje vystupujúci „bump“ fotoaparátov na zadnej strane. Najlepšie si túto zmenu všimnete ak vedľa seba položíte kryt z minulej a súčasnej generácie.

iPhone 13 miniiPhone 13 mini

Objektívy fotoaparátov dostali navyše diagonálne umiestnenie, za čo môžu ich nové rozmery. Širokouhlá aj ultraširokouhlá kamera sú o niečo väčšie ako v prípade minuloročných iPhonov 12 a preto by sa pod seba už nezmestili.

Dôvodom je prítomnosť optickej stabilizácie senzoru či niekoľko ďalších nových technológií, ktoré sa skrývajú aj v základných modeloch.

Ďalším upgradom je menší notch nad displejom, v ktorom je umiestnená selfie kamera a senzor pre skenovanie tváre – Face ID. Výrez bol zmenšený o 20%, no platí to len pre horizontálnu líniu. Tento krok žiaľ v konečnom dôsledku nepriniesol žiadne nové softvérové ukazovatele ako napríklad neustále viditeľné percentá batérie. Tie si stále môžete pozrieť iba po tom, čo stiahnete lištu ovládacieho centra.

Apple sa v roku 2021 tiež rozhodlo mierne zúžiť škálu farebných prevedení. Osobne ma odstránenie dvojice klasických farieb Silver a Black na začiatku nepotešilo, no ich nástupcovia vyzerajú naživo veľmi dobre.

iPhone 13 mini tak prichádza v piatich farbách, ktorými sú: Starlight, Midnight, Pink, (PRODUCT)Red a Blue.

Mini iPhone s Maxi výkonom

Nové iPhony v sebe skrývajú čip A15 Bionic a ako by ste určite uhádli aj sami, ten je pekelne rýchly. V prípade spoločnosti Apple je však hodnotenie na seba nadväzujúcich generácií procesorov veľmi obtiažne, keďže A14-ka je stále viac než postačujúca.

Citeľnou zmenou je ale výdrž batérie a celková spotreba energie v súvislosti s inteligentným prerozdeľovaním výkonu. Okrem procesora tomu dopomáha aj väčší akumulátor.

iPhone 13 mini a štandardný iPhone 13 dostali o jedno jadro GPU menej ako ich výkonnejší bratia z modelovej rady Pro no pri každodennej manipulácii s telefónom si to nevšimnete.

Čo však badateľné je, je fluidita pohybu na novom ProMotion displeji so 120Hz obnovovacou frekvenciou, ktorým disponuje jedine „Pro-čko“. iPhone 13 mini sa spolieha na 60 Hz. Tento krok je ale akceptovateľný vzhľadom na podstatne nižšiu cenovku. iPhone 13 mini

To, že prémiové iPhony 13 Pro predstavujú výkladnú skriňu jablkového portfólia neznamená, že by spoločnosť Apple ostatné zariadenia „odflákla“. Počas testovania som sa nestretol ani s jednou aplikáciou či hrou, s ktorou by si iPhone 13 mini neporadil.

Áno, telefón je na trhu iba niečo vyše mesiaca takže na sekanie alebo spomaľovanie by som nemal ani pomyslieť. Niekedy však aj najnovší hardvér negatívne prekvapí, čo však v tomto prípade našťastie neplatilo.

Ako to už býva z času na čas zvykom, Apple opäť po čase upustilo od najmenšieho variantu úložiska a iPhone 13 mini vybavilo rovno 128GB verziou. Poteší aj fakt, že spomenutá zmena v konečnom dôsledku neovplyvnila základnú cenu. Tá je rovnaká ako cena za iPhone 12 mini 64 GB pred predstavením nástupcu.

Ak teda hľadáte smartfón, ktorý poskytuje poriadnu dávku výkonu a nezáleží vám na veľkosti obrazovky alebo na iných high-endových funkciách, ktorými disponujú modely Pro, v tomto smere vás iPhone 13 mini zaručene nesklame.

Výdrž batérie, na ktorú sa môžete spoľahnúť celý deň

Niekomu sa môže zdať, že údaje o výdrži batérie zdieľané výrobcom nemusia byť príliš veľavravné. Každý z majiteľov predsa používa smartfón iným spôsobom, od čoho sa pochopiteľne odráža aj výdrž.

Apple si však svoju úlohu splnilo viac než dobre a batéria v iPhone 13 mini je v porovnaní s minulou generáciou nielen efektívnejšia ale aj fyzicky rozmernejšia.

V iPhone 13 mini sa skrýva o 9% väčšia kapacita (2 438 mAh) než v iPhone 12 mini (2 227 mAh). To má za následok až o 1,5 hodiny dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Počas testovania som sa snažil zamerať nielen na klasickú konzumáciu obsahu z webu a sociálnych sietí ale samozrejme aj na hranie, fotenie a točenie videí.

iPhone 13 mini/Pro

Ak patríte k používateľom, ktorí nehľadajú v smartfóne primárne zariadenie (pretože máte napríklad aj iPad mini) a slúži vám takpovediac iba na „rýchly prehľad“, o celodennú výdrž sa absolútne nemusíte báť. Pri odpisovaní na správy, maily alebo pri práci so sociálnymi sieťami si ubúdanie kapacity ani nevšimnete. Nie je totiž podstatné.

Skutočná skúška prichádza pri prehrávaní streamovaného videa a vytváraní obsahu. Pri nahrávaní videa v 4K kvalite, prípadne pri prehrávaní seriálov z Netflixu, Apple TV+ alebo iného média sa výdrž batérie začne o poznanie rýchlejšie skracovať. Ešte doplním, že pri testovaní som sa snažil využívať režim slabej batérie len v krajných prípadoch podobne ako manuálne sťahovanie jasu na minimum.

Treba si ale uvedomiť, že iPhony nie sú kúzelné zariadenia akými boli kedysi Nokie 3310. Ich akumulátory sú síce väčšie, no procesory pracujú s úplne inými a podstatne náročnejšími úlohami. Celodenná výdrž je teda v iPhone 13 mini bez problémov dosiahnuteľná, no ak mám byť úprimný, občas sa môže stať, že ho budete dobíjať aj niekedy podvečer. Určite sa s tým však nebudete stretávať na dennej báze. Je to zriedkavý jav…

V aktuálnom line-upe ponúkaných telefónov síce iPhone 13 mini (v porovnaní so svojimi kolegami) ťahá za kratší koniec, no aj napriek tomu si myslím, že vás jeho výdrž nesklame. Je skrátka „akurátna“.

Kompaktná kamera, ktorú si zamilujete

V prípade kamerového systému stavilo Apple na rovnakú receptúru ako pri výdrži batérie – čím väčšie, tým lepšie. Dvojica objektívov v zložení širokouhlý a ultraširokouhlý je schopná vďaka zväčšeniu senzorov prijať viac svetla, čo sa podpísalo na kvalite výsledných záberov.

Nový iPhone 13 mini používa rovnaký senzor ako minuloročný iPhone 12 Pro Max, ktorý sa v aktuálnej generácii stal štandardom. Novinka sa teda môže pochváliť kamerou, ktorá minulý rok vyhrala ocenenie najlepší fotoaparát v smartfóne za rok 2020 a určite s ňou budú spokojní aj náročnejší používatelia.

iPhone 13 mini

V dnešnej dobe je veľmi ťažké rozoznať kvalitu fotiek a určiť, na akom smartfóne boli snímky fotené. Dovolím si tvrdiť, že iPhone 13 mini fotí za dobrých svetelných podmienok takmer na nerozoznanie od modelu 13 Pro. Reč je samozrejme o fotení v štandardnom móde, nakoľko iPhone 13 Pro dostal omnoho štedrejšiu nádielku režimov a funkcií fotoaparátov.

Farby sú bohaté, no nie zbytočne umelo presýtené, ako v prípade niektorých konkurenčných smartfónov. Apple vylepšilo aj funkcie zaostrovania a portrétneho módu, ktorý je omnoho presnejší a prechod medzi sledovaným objektom a pozadím je prirodzenejší plus na oko pútavejší. Bokeh efekt sa dá samozrejme stále regulovať manuálne.

Vylepšení sa dočkal aj nočný režim, ktorý sa môže popýšiť omnoho kratšou dobou uzávierky a lepšou ostrosťou. Vyobrazenie čiernej farby je viac realistické a okrem softvérových úprav sme sa dočkali aj lepšieho vybalancovania svetelných odrazov.

Natáčanie videa je takisto komfortnejšie vďaka zakomponovaniu senzorovej stabilizácie, čo oceníte hlavne pri nahrávaní v pohybe (kráčanie po schodoch, jazda v aute na rozbitej ceste a podobne).Táto vychytávka je dostupná naprieč všetkými módmi vrátane 4K pri 60 FPS.

Apple prepracovalo aj ultraširokouhlý objektív, ktorý je viac prispôsobený na zachytávanie snímok v horšie osvetlených scénach.

Apple sa s príchodom nových smartfónov rozhodlo vypočuť užívateľskú komunitu a zakomponovalo do nich filtre pre editáciu fotiek (v rámci aplikácie fotoaparátu). Do kamery preto dorazili aj nové vylepšenia v podobe fotografických profilov, ktoré je možné používať rovno pri vytváraní nových záberov.

Na výber je päť módov a to konkrétne: štandardný, bohatý kontrastný, živý, teplý a živý chladný. Profily je samozrejme možné upravovať na základe tónov a teploty farieb tak, aby vám vzhľadom k scenérii čo najlepšie vyhovovali.

Očakávanou novinkou, ktorú Apple prinieslo na nové iPhony je filmový režim Cinematic Mode. Ten má na starosti rozostrenie pozadia na videu podobne, ako v prípade portrétového módu.

V prípade iPhonu 13 mini a iPhonu 13 je tento režim zrejme trochu okresaný v porovnaní s modelmi Pro, keďže základný iPhone 13 neponúka LiDAR skener. Telefón sa teda musí spoliehať oveľa viac na Neural Engine a umelú inteligenciu.

Vďaka Cinematic módu je možné prepínať medzi zaostrenými objektami v reálnom čase, pričom osoba nachádzajúca sa najbližšie k objektívom bude zaostrená automaticky. Veľkú úlohu v tomto režime hrá aj postprodukcia, lebo pri editovaní už natočeného obsahu je možné manuálne meniť zaostrenie na aktérov nachádzajúcich sa vo videu. V podstate to funguje rovnako ako úprava bokeh efektu pri fotení portrétov.

Cena a dostupnosť

Rovnako ako v prípade ostatných modelov z rady 13, ani pri najmenšom iPhone sa cenovka v porovnaní s minulou generáciou nezmenila. Apple nastavilo ceny iPhonu 13 mini do rovnakej úrovne ako pri jeho predchodcovi z minulého roka.

Novinka je ale dostupná so základnou 128 GB pamäťou, pričom verzia 64 GB z ponuky úplne zmizla. Premiéru si v tomto modeli odbila aj vrcholová 512 GB pamäť, ktorá je samozrejme najdrahšia. Pokiaľ chcete kúpiť iPhone 13 mini za najlepšie ceny na Slovensku, nájdete ich po kliknutí na tento odkaz.

  • iPhone 13 mini 128GB799€
  • iPhone 13 mini 256GB919€
  • iPhone 13 mini 512GB1149€

Pri pohľade na vyššie uvedené sumy si možno poviete, že si radšej priplatíte viac za model 13 (6,1″), čím získate o 0,7 palca väčšiu uhlopriečku a dlhšiu výdrž batérie. Ak ale hľadáte výkonný a hlavne kompaktný hardvér, pričom vám nevyhovuje nová štandardizovaná veľkosť smartfónov, lepšiu voľbu ako iPhone 13 mini na trhu určite nenájdete.

No a v prípade, že nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí si stihli telefón predobjednať alebo vytvoriť objednávku už skôr, pripravte sa na to, že si pár dní alebo týždňov počkáte. Záujem o toto zariadenie je obrovský a problémom je dostupnosť, kedy Apple doslova nestíha vyrábať nové kusy.

iPhone 13 mini

Záverečný verdikt

Nová generácia iPhonov nám priniesla niekoľko sympatických zmien a noviniek či už je reč o modeloch Pro alebo cenovo dostupnejšom iPhone 13 a 13 mini. Určite sa však nejedná o žiadnu revolúciu, ktorá by spustila ošiaľ v komunite fanúšikov značky. Napriek tomu musím skonštatovať, že modelová rada s poradovým číslom 13 si našla svoju cieľovú skupinu a tí o ňu prejavili veľký záujem. Sám koniec koncov patrím medzi nich…

Po dizajnovej stránke nie je telefónu čo vytknúť, o čom sme sa presvedčili už minulý rok. Konzervatívci si možno budú musieť zvyknúť na obľúbené farebné verzie, no prevedenia Starlight a Midnight ich dokonale nahrádzajú. Veď sú skoro rovnaké (jemne sa zmenil odtieň bielej a čiernej).

Zmenšenie výrezu Notch je síce pekným gestom, no pri každodennej práci s telefónom to vôbec nepostrehnete. Uvidíme, či sa Apple v budúcnosti odhodlá softvérovo využiť viac dostupného miesta v okrajoch obrazovky, keďže určite nie som sám komu chýba ukazovateľ percent batérie na domovskej ploche.

Pozitívnych reakcií sa nedočkal ani konektor Lightning, ktorého sa Apple drží zubami nechtami už niekoľko rokov. Uvidíme s akým portom vyrukuje firma pri predstavení budúcej generácie telefónov. EÚ totiž tlačí na zmenu.

Ako som spomínal v odstavcoch vyššie, najsilnejšími stránkami a v podstate jedinými technológiami, ktoré si prešli viditeľným upgradom sú batéria a kamera. iPhone 13 mini dokazuje, že aj malý gašparko dokáže zahrať veľké divadlo.

Batéria vám na jedno nabitie vydrží celý deň aj pri komplexnejších úkonoch. V porovnaní s iPhonom 12 mini si jeho nástupca polepšil v priemere o 1,5 hodiny, čo bolo dosiahnuté zväčšením akumulátora a efektívnejším využívaním energie zo strany čipu A15 Bionic.

iPhone 13 mini bckgr

Rovnako ako pri modeloch Pro, aj tu sa hlavnými hviezdami stávajú šošovky fotoaparátu. Ak by som mal opísať foťák iPhonu 13 mini a okrem toho si odmyslieť kvalitu kamier iPhonu 13 Pro, povedal by som, že konkurenciu by si hľadal iba ťažko. Vylepšené objektívy spolu s novými funkciami opäť otvárajú priestor pre kvalitnejšie výstupy a iPhone sa znovu stáva všestrannejším foto-zariadením.

Bolo by scestné odporúčať iPhone 13 mini užívateľom, ktorí vlastnia minuloročný model. Spoločnosť Apple sa však týmto smerom ani uberať nechcela. Tento smartfón poteší hlavne užívateľov starších zariadení a mohol by som ho odporučiť predovšetkým vlastníkom iPhonu SE alebo staršej osmičky, sedmičky a podobne.

Menší kompaktný dizajn sa môže v modernej dobe zdať ako zbytočnosť, keďže na telefónoch trávime stále viac času. Mnohým užívateľom však táto veľkosť vyhovuje a aj napriek tomu, že ja osobne momentálne používam iPhone 13 Pro si viem živo predstaviť užívanie „minička“ na dennej báze. Vôbec by mi to nevadilo.

Opačnou stranou mince je používanie iPhonu 13 mini ako primárneho zariadenia, ak je človek veľmi náročný. V kombinácii s iPadom mini však predstavuje perfektné kombo hlavne čo sa týka produktivity. Veľa používateľov si tento model zvolí predovšetkým z jednoduchému dôvodu – menší telefón sa pohodlnejšie ovláda a taktiež nezavadzia vo vrecku.

Aby som to zbytočne nenaťahoval, musím povedať že práca s iPhonom 13 mini ma nesmierne baví a mnohokrát mi menšia obrazovka prišla lepšia než tá veľká.

Manipulácia so zariadením je jednoduchá a aj napriek absencii určitých funkcií z modelovej rady Pro som nepociťoval, že by mi v smartfóne niečo chýbalo.

Ak teda hľadáte nový telefón s nadupaným výkonom, kvalitným foťákom a dlhoročnou podporou za rozumnú cenu, iPhone 13 mini predstavuje jednu z najlepších možností na trhu.

Kompletná špecifikácia

Kategória

iPhone 13 mini

Čipset

Apple A15 Bionic (5nm)

CPU:  Hexa-core (2×3.22 GHz Avalanche + 4xX.X GHz Blizzard)

GPU: Apple GPU (4-jadrové)

Rozmery a váha

131,5 x 64,2 x 7,7 mm

141 g

Displej

Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 800 nitov (HBM), 1200 (HDR)

5,4-palcový displej

1080 x 2340 pixelov

Materiál a farba

Gorilla Glass + hliníkový obklad

Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red

Zadný kamerový systém

Širokouhlý: 12 MP, f/1.6, 26mm, 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS
Ultra-širokouhlý:12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚, PDAF

Dual-LED dual-tone blesk

Video: 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10‑bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode, stereo sound rec.

Selfie kamera

12 MP, f/2.2, 23mm (širokouhlá), 1/3.6”, HDR

SL 3D, biometrický senzor

Video: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS

Batéria

Li-Ion 2438 mAh (9,34Wh)

Rýchle nabíjanie 18W, 50% za 30 minút

USB Power Delivery 2.0, MagSafe 15W, Qi 7,5W

Pripojenie

GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE, 5G

Senzory

Face ID, akcelerometer, gyroskop, kompas, barometer, detekcia Siri

Úložisko

128GB / 256GB / 512GB

Silné stránky

⊕ Kvalitná konštrukcia a sympatický dizajn v nových farbách

⊕ Rýchlosť a plynulosť odozvy čipu A15 Bionic pocítite pri každodennom používaní 

⊕ Výborné kamery a nové fotografické režimy

⊕ Citeľný nárast výdrže batérie v porovnaní s minuloročným modelom

⊕ Rovnaká technická špecifikácia ako pri iPhone 13

Slabé stránky

⊖ Menší výrez Notch so sebou neprináša žiadne zmeny 

⊖ Predná kamera sa dočkala iba zanedbateľných softvérových vylepšení

⊖ Vystupujúci „bump“ fotoaparátu, ktorý môže prekážať

⊖ Opäť sme sa dočkali len portu Lightning a nie USB-C

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
Displej
Výkon
Výdrž batérie
Nabíjanie
Fotoaparát
Technológie
Cena
ZDROJSvetApple
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.
recenzia-iphone-13-mini-kompaktny-smartfon-do-kazdeho-vreckaiPhone 13 mini si zobral všetko podstatné od svojho minuloročného predchodcu a povýšil svoje schopnosti o úroveň vyššie. Pokiaľ chcete od telefónu špičkový fotoaparát, slušnú výdrž batérie, spoľahlivú podporu a nevadí vám uskromniť sa s menšou obrazovkou, iPhone 13 mini vás rozhodne nesklame.