Konferencia WWDC 2023 je v plnom prúde a spolu s novinkami týkajúcimi sa iPhonu, iPadu či Apple Watch sa svojho dočkali aj nadšenci Macov. Spoločnosť Apple predstavila nový macOS 14 Sonoma, ktorý prináša poriadnu nálož nových funkcií.

Okrem vychytávok a vylepšenia stability systému sa gigant z Cupertina zameral aj na mierny redizajn užívateľského rozhrania. Poďme sa spolu pozrieť na všetky kľúčové prvky systému macOS 14 Sonoma.

Nové šetriče obrazovky a widgety

Operačný systém macOS 14 Sonoma získal do vienka nové animované šetriče obrazovky, ktoré sa elegantné hýbu až do chvíle, kým sa na počítači neprihlásite. Potom sa zastavia.

Do operačného systému tiež pribudli nové widgety, ktoré si viete vložiť kdekoľvek na domovskú obrazovku. Keď na nich otvoríte nové okno, automaticky stmavnú, aby vás nevyrušovali. Užitočnou novinkou bude aj prítomnosťou skratiek priamo vo widgetoch.

Nový herný režim 

Operačný systém macOS 14 Sonoma konečne ponúka špeciálny herný režim, v rámci ktorého sú CPU + GPU optimalizované predovšetkým na čo najlepší herný výkon. Všetko ostatné ide bokom, vďaka čomu sa môžete tešiť na maximálne plynulý zážitok.

Technologickému gigantovi z Cupertina sa podarilo znížiť latenciu pri používaní bezdrôtových slúchadiel a Bluetooth ovládačov, takže reakcie na vaše pokyny, ako aj zvuk sú prakticky okamžité. 

Apple sa tiež zameria na pomoc vývojárom pri príprave hier na počítače Mac. Azda ich najväčšia slabina sa tak môže premeniť na veľkú výhodu. Dopomôže vysoký výpočtový výkon nových procesorov postavených na platforme Apple Silicone.

Video konferencie 

MacOS 14 prináša aj zaujímavé novinky, ktoré sa týkajú video-konferencií. Apple konkrétne prezentovalo funkciu s názvom „Presenter overlay“, ktorá dokáže vystrihnúť telo alebo hlavu používateľa, ktorý aktuálne prezentuje, a následne ho vložiť pred prezentáciu podobne, ako keby stále pred tabuľou.

Komunikácia s tímom na diaľku môže byť vďaka tomu prirodzenejšia a efektívnejšia.

Vylepšenia pre Safari 

Spoločnosť Apple prepracovala aj Safari, ktoré po novom získalo možnosť uzamknúť okná webového prehliadača, keď ich práve nepoužívate. Safari tiež odstraňuje trackovacie tagy z URL odkazov.

Čerešničkou na torte je, že webový prehliadač konečne podporuje aj webové aplikácie podobne, ako konkurenčný Google Chrome. Nutné je však zdôrazniť, že to funguje len so špecifickými apkami.

Ďalšie novinky v macOS 14 Sonoma

Operačný systém macOS 14 Sonoma priniesol aj množstvo iných vylepšení, ktoré do článku pridáme vo forme aktualizácie už čoskoro.

Čo si o novinkách v rámci systémovej aktualizácie macOS 14 myslíte vy? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 extrémne klesol na cene. Po zľave ho Slováci nakupujú ako na bežiacom páse

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -