To o čom sa doteraz len polemizovalo sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane skutočnosťou. Spoločnosť Apple zavedie pre konektor USB-C rovnaký štandard „Made for iPhone“ ako pri porte Lightning.

Iný konektor, rovnaký príbeh

USB-C v modelovom rade smartfónov iPhone 15 bude vybavený autentifikačným čipom podobným Lightningu. To môže obmedziť funkčnosť s príslušenstvom neschváleným spoločnosťou Apple. Periférie pre jablkové telefóny tak budú značne obmedzené.

Od svojho uvedenia v roku 2012 obsahujú porty a konektory Lightning s certifikátom prvej strany malý integrovaný obvod, ktorý potvrdzuje pravosť súčiastok zapojených do pripojenia. Napríklad nabíjacie káble tretích strán bez certifikácie MFi tento čip neobsahujú, čo často vedie k varovaniam „Toto príslušenstvo nie je podporované“.

Apple vyžaduje, aby výrobcovia príslušenstva tretích strán platili poplatok za získanie certifikovaného prístupu k vybraným súčiastkam a technológiám ako je v súčasnosti konektor Lightning. Rovnaká certifikácia bude vyžadovaná od výrobcov aj pre káble a príslušenstvo k iPhonu 15, slúchadlám AirPods alebo iPadom.

Kábel s konektorom Lightning a USB-C
Zdroj: TomsGuide

Tento scenár však má aj jednu svetlú stránku. Niektoré produkty tretích strán s certifikáciou MFi sú lacnejšie ako oficiálne produkty spoločnosti Apple. Za rovnako fungujúce príslušenstvo si tak nebudeme musieť priplácať o desiatky (niekedy až stovky) eur viac.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -