Nie je nič horšie, ako keď v iPhone nemáš dostatok úložiska a musíš niečo vymazať. Je niekoľko spôsobov, ako tento problém vyriešiť úplne alebo aspoň čiastočne. Majitelia 16 GB modelov nám dajú určite za pravdu, že niečo okolo 12 GB použiteľnej pamäte je občas dosť mizerné. Vyskúšaj jeden alebo viacero zo spôsobov, aké triky použiť pre zväčšenie dostupnej pamäte.

6 spôsobov, ako ušetriť miesto v iPhone

Veľa ľudí rieši problém s pamäťou tým, že maže staré fotky alebo screenshoty. Tento spôsob však nie je až tak účinný, pokiaľ nevymažeš aspoň 100 fotiek alebo nepotrebných screenshotov. Upozornenia na málo miesta v úložisku sme zvyknutí tak trochu ignorovať dovtedy, kým nemôžeš odfotiť fotku alebo stiahnuť aplikáciu z App Store. Práve vtedy treba rozmýšľať, ako miesto uvoľniť viac, ako len o pár megabajtov.

- Reklama -

#1 Cache súbory

Tieto súbory môžu pri niektorých aplikáciách dosiahnuť aj viac ako 400 MB, ktoré sú v podstate zbytočné a nerobia nič iné, okrem zaberania miesta. V princípe slúžia pre pohodlie používateľa, no pokiaľ nemáme pamäť, sú minimálne u nás prvé na rade pri vymazávaní.

Medzi tieto aplikácie patrí aj prehliadač Safari, ktorý tieto súbory ukladá, no dajú sa ľahko zmazať spolu s históriou a webovými dátami v nastaveniach Safari. V ostatných aplikáciách, ktoré podporujú vymazanie týchto súborov (napr. Pinterest) túto funkciu nájdeš v nastaveniach samotnej aplikácie.

IMG_0571(1)

#2 Odinštalovanie

S appkami, ktoré vymazanie cache nepodporujú (Messenger) tento problém vyriešiš jedine odinštalovaním a opätovným inštalovaním aplikácie. Ušetrí ti to kopu miesta no vedz, že do aplikácií sa budeš musieť opäť prihlásiť a prípadne ich znova prispôsobiť.

IMG_0572(1)

#3 iCloud

Fotky spolu s videami, ktoré v iPhone máš ti zaberajú taktiež veľa miesta a to nie je veľmi dobré, pokiaľ sa s fotkami nechceš navždy rozlúčiť. Riešením môže byť zapnutie iCloud Fotoknižnice, vďaka ktorej sa všetok tvoj obsah nahrá do tvojho úložiska iCloud a v iPhone budeš mať len náhľady fotiek, čo ti ušetrí veľa miesta. Ak budeš chcieť zobraziť fotku či video, jednoducho ju otvor a okamžite sa stiahne z úložiska, k tomu však potrebuješ internet. Pri videách môže sťahovanie trvať dlhšie, keďže HD alebo 4K videá sú veľké.

IMG_0575

#4 Aplikácie na čistenie

Ak máš stále v iPhone málo miesta a cache súbory sú stále veľké, vyskúšaj aplikácie, ktoré tieto súbory vyhľadajú a zmažú ich. Takýchto aplikácií je viacero (napr. PhoneClean), avšak nie všetky sú bezplatné. Väčšina z nich ti zoskenuje celé zariadenie a zobrazí ti veľké množstvo zbytočných súborov, ktoré budú vymazané až po zakúpení premium verzie. Riešením však je aplikácie Battery Doctor, ktorá ťa zbaví nielen zbytočných súborov, ale zrýchli ti aj RAM.

IMG_0573(1)

#5  Hry a aplikácie

Niektoré hry v App Store niekedy presiahnu aj 500 MB a ak ich máš dve alebo tri, zaberú dosť miesta. Zváž ich pobyt v tvojom iPhone a či ich hráš dostatočne často, za cenu toľkého miesta v úložisku. Nielen hry, ale aj aplikácie z kategórie produktivita a foto & video bývajú pamäťovo väčšie ako ostatné a ak ich používaš raz za mesiac, pravdepodobne pre teba nie sú až tak dôležité a nebudú ti chýbať. Aj aplikácia VSCO ti môže zaberať viac miesta, pretože každá fotka, ktorú do knižnice importuješ, je duplikát tej, ktorú máš v knižnici fotiek.

#6 Hudba

Hudba v iPhone je základ. Stovky skladieb je už trošku veľa, pokiaľ chceš ušetriť miesto, preto si svoju hudbu pretrieď a tie skladby, ktoré sú už otrepané vymaž. Ak používaš Apple Music, zapni si iCloud Hudobnú knižnicu a skladby či albumy pridávaj do nej. Tak budeš mať hudbu rovnakú na všetkých zariadeniach, no vedz však, že skladba sa prehrá len pri pripojení na wi-fi alebo mobilné dáta. Skladbu si samozrejme môžeš sprístupniť offline, no uloží sa do úložiska v iPhone a nie do iCloudu, takže dostupná pamäť sa opäť zníži.

Ak sa rozhodneš vyskúšať niektorý z týchto trikov, veríme, že ti pomôžu a uvoľníš dostatok miesta v úložisku. Dáš nám za pravdu, že v dnešnej dobe je 16 GB skutočne málo a štandardom by sa už konečne mohol stať 32 GB model nielen iPhonu ale aj iPadu. Podobných spôsobov na ušetrenie miesta je viacej, ale v tomto článku sme sa zamerali len na týchto šesť.

Apple Music - svetapple.sk
Apple Music – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -