Zdá sa, že gigant z Cupertina ukončí jeden z najdlhších sporov, ktorý sa týkal jeho mobilných zariadení. Súdny dvor v Britskej Kolumbii schválil dohodu, podľa ktorej spoločnosť Apple vyplatí sumu až do 14,4 milióna dolárov, aby ukončila kolektívnu žalobu týkajúcu sa obvinení z úmyselného spomaľovania starších modelov iPhonov.

Apple odmieta, že by softvérové aktualizácie úmyselne spomaľovali zariadenia, konkrétne iPhone 6 a iPhone 7. Napriek tomu však súhlasil s vyplatením odškodného, aby sa bremena v podobe tohto nekonečne sa tiahnuceho prípadu raz a navždy zbavil.

Oprávnenie k odškodnému majú zákazníci, ktorí zakúpili iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, alebo iPhone SE so systémom iOS 10.2.1 alebo novším, alebo iPhone 7 alebo 7 Plus s iOS 11.2 alebo novším pred 21. decembrom 2017. Netýka sa to však všetkých používateľov.

Odškodného sa dočkajú iba obyvatelia Britskej Kolumbie mimo mesta Quebec. Odškodné sa pohybuje v závislosti od rôznych faktorov od 17,50 do 150 dolárov, pričom nie je určené, koľko z celkovej sumy pôjde na právne náklady. Podobné žaloby boli podané aj v iných kanadských provinciách, vrátane Alberty, Ontária a Saskatchewanu.

iPhone 7
Zdroj: Unsplash / Sara Kurfeß

Jeden z právnikov zastupujúci poškodených zákazníkov označil rozhodnutie súdu o schválení dohody za spravodlivé a uvážené. Apple tvrdí, že dohoda neznamená priznanie viny, no podľa všetkého už chce tento proces hodiť za hlavu.

Apple naďalej trvá na tom, že aktualizácie mali zaistiť stabilitu zariadení a priniesť prospech spotrebiteľom. V januári Apple začal v podobnom spore vyplácať v USA odškodné na základe 500 miliónovej dohody, pričom každý používateľ sa dočkal sumy vo výške viac ako 92 dolárov.

Prečítajte si tiež  NÁVOD: Táto funkcia v iOS 17.4 vám môže zachrániť iPhone, dáta aj peniaze

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -