Nedávno som si prezeral istý server s ponukami na iPhony z druhej ruky. Medzi normálnymi inzerátmi som našiel hneď niekoľko takých, ktoré sa mi celkom nezdali, a dám ruku do ohňa, že 80% z ponúkajúcich boli podvodníci alebo ponúkali „falošný“ tovar.

 Čo má ale robiť človek, ktorý nikdy v živote nekupoval telefón z druhej ruky a chce ušetriť pár eur na tom, že si ho nekúpi ako úplne nový ? Práve takýto ľudia sú terčom podvodníkov a tak som sa rozhodol, že napíšem niekoľko rád, na čo si dávať pozor a čoho sa vyvarovať.

1) Nikdy neverte nízkej cene. 

Množstvo podvodníkov ponúka svoj tovar výrazne lacnejšie ako konkurencia. Keď má tovar podozrivo nízku cenu, odporúčam ho ani neotvárať, lebo je takmer isté že ide o podvod. Pokiaľ si to ale predsa len chcete overiť, tak skúste napísať predávajúcemu. Pokiaľ sa bude čo i len trošku vykrúcať (napr. že je v zahraničí, ale poslať vám ho môže poštou po uhradení istej zálohy, alebo že je momentálne v zlej životnej situácii), tak s ním určite nekomunikujte ďalej…

fake1

 

- Reklama -

2) Tovar si vždy radšej obzrite osobne

Mnohokrát sa stane že vám predávajúci zašle krabicu, ale nič v nej nie je, prípadne len plastelína alebo nejaké závažie,  a vy si medzitým ani nestihnete uvedomiť že ste prišli o všetky svoje peniaze. Takže pokiaľ kupujete tak drahý tovar ako je iPhone alebo iPad, vrelo odporúčam osobne sa stretnúť s predávajúcim a skontrolovať či je všetko v poriadku.

IMG-20120525-00007

 

3) Nenaleťte na „fejky“

Ako ich ale rozoznať keď dnes sú už takmer do detailu skopírované podľa predlohy? Jednoducho, väčšina falošných čínskych napodobenín sa predáva výrazne lacnejšie ako originálny telefón, niekedy sa však stane, že môžete naletieť aj pri kontakte s predávajúcim, keďže rozdiel si možno na prvý pohľad nevšimnete. Väčšina „fejkov“ sú výborne spracované navonok no keď ich zapnete tak vidíte obrovský rozdiel oproti originálnemu  iOS. Ak sa vám zdá, že telefón „seká“ alebo sa ani nezapne, prípadne že je podozrivo labilný a niektoré diely majú inú farbu ako tie ostatné, tak ho radšej nezoberte a neriskujte zbytočné problémy.

maxresdefault

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.