Aj keď robí spoločnosť Apple doslova všetko preto, aby vyhovela novým zákonom Európskej únie, zdá sa, že to celkom nestačí. Technologický gigant z Cupertina je totiž stále pod drobnohľadom regulačných orgánov a tie sa teraz rozhodli tvrdo zakročiť. V oficiálnom rozhodnutí európskej komisie sa objavili výsledky rozsiahleho osemmesačného vyšetrovania operačného systému iPadOS.

Tým, že Apple v minulosti oddelil platformu iPadOS a iOS zaistil, že len platforma iOS bola považovaná za gatekeepera a preto ju musel prispôsobiť zákonu o digitálnych trhoch DMA. Komisia však najnovšie zistila, že iPadOS slúži ako dôležitý most pre podnikových používateľov, ktorý umožňuje interakciu s koncovými používateľmi, čím si spoločnosť Apple upevňuje svoje postavenie na trhu. A presne preto sa musí taktiež podriadiť DMA.

Aby sme to lepšie vysvetlili, iPadOS stále nedosahuje konkrétne kvantitatívne hodnoty počtu používateľov, aby mohol byť označovaný za gatekeepera. Problémom je ale fakt, že toto zariadenie je vo veľkom používané vo firmách a tam prekročilo limity až jedenásťkrát.

Navyše aj počet koncových používateľov je obrovský a podľa EÚ sa nachádza na hranici požadovaných limitov – Komisia očakáva, že tieto čísla sa čoskoro vyšplhajú ešte vyššie.

Šéfka protimonopolného úradu EÚ Margrethe Vestagerová zdôraznila široký vplyv iPadu a poznamenala, že mnohé spoločnosti sú závislé od systému iPadOS ako primárneho kanála na oslovenie svojej klientely. Presne preto sa musí podriadiť DMA.

Aj na iPad si nainštalujeme apky mimo App Store. 

App Store Európska Únia
Zdroj: Wikipedia, Unsplash / Mariia Shalabaieva (úprava redakcie)

V praxi to znamená, že aj keď dnes na iPadOS nie je možné inštalovať aplikácie mimo App Store, už čoskoro sa to zmení. Postačí jedna väčšia aktualizácia softvéru.

Apple bude musieť používateľom tiež povoliť odstránenie viacerých pred-inštalovaných apiek a zobrazovať špeciálne vyskakovacie okná, v rámci ktorých si budú môcť vybrať napríklad predvolený prehliadač.

Pokuty za nedodržanie zákonov sú vysoké 

V prípade nedodržania požiadaviek v lehote šiestich mesiacov môže spoločnosť Apple čeliť vysokým pokutám – až do výšky 10 % jej celosvetových príjmov, ktoré sa v prípade ďalších porušení zvýšia na 20 %. Toto nebude chcieť nikto v Cupertine riskovať.

Tento vývoj predstavuje ďalšie narušenie prísne kontrolovaného ekosystému spoločnosti Apple po nedávnych úpravách operačného systému iOS na území Európskej únie.

Načasovanie tohto oznámenia je obzvlášť prekvapivé, keďže sa uskutočnilo tesne pred nadchádzajúcim podujatím spoločnosti Apple, ktoré sa uskutoční 7. mája a ponesie názov Let Loose. Práve na ňom sa očakáva predstavenie nových modelov iPadov a vylepšeného príslušenstva v podobe Apple Pencil a Magic Keyboard.

Prečítajte si tiež  Výroba iPhonu 13 štartuje v ďalšej krajine. Zariadenia z nej sa môžu časom predávať aj na Slovensku

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.