Jednou z najväčších výhod, ktoré iPhone ponúka je, že v sebe ukrýva jedinečný, rýchly a hlavne takmer najobľúbenejší fotoaparát na svete. Ak sa zaujímaš o fotografovanie s iPhonom, ukážeme ti pár trikov, ako dosiahnuť, aby tvoje fotky vyzerali dobre nielen na prvý ale aj na detailný pohľad.

Vo vrecku

Pravdepodobne vieš, že iPhone má fotoaparát s 8 megapixelmi, ktoré v súhre so špičkovým hardvérom a softvérom od Apple aj z obyčajného „cvaknutia“ dokážu vytvoriť skutočne dokonalú fotku. Samozrejme, fotky sa nedajú porovnávať so zrkadlovkami, za to iPhone má výhodu, s ktorou sú pred spomínanými zrkadlovkami stále na vrchole.

Tým je fakt, že iPhone máš vo vrecku, takže fotografovanie je rýchle a prakticky okamžité.  Či už máš iPhone 4 alebo najnovšie modely, stále môžeš svoje schopnosti zdokonaľovať a naučiť sa, ako svoj iPhone a jeho fotoaparát využiť na maximum.

Zoom nie je tvoj kamoš

Hoci iPhone má zoom, pre fotenie makro fotiek ho v žiadnom prípade nepoužívaj. A to dokonca ani pri bežnom fotení, kde nutkanie použiť zoom je veľké, vykašli sa naň. Povedzme, že chceš odfotiť lienku na liste a nechce sa ti príliš zohnúť, tak požiješ zoom. Ako bude fotka vyzerať? Hrozne. So zoomom sa pixely fotky akurát tak zväčšia, takže fotka bude neostrá a po priblížení to bude ešte horšie. Pravidlo so zoomom platí stále, viac sa dozvieš  v ďalších článkoch.

Pripraviť sa, pozor, cvak

Ak máš vybraný objekt, ktorý chceš odfotiť nerob to nasledovne. Nasmeruješ iPhone a čakáš na automatické zaostrovanie alebo ťukneš na obrazovku. Čo sa stane? Pravdepodobne to, že zaostrený obraz bude pod vybraným objektom (tráva, list, kvet).

Použi trik, ktorý sa ľahko používa v Kamere, a to ten, že namieriš fotoaparát na tvoju dlaň najbližšie ako to len ide a zamkni zaostrovanie podržaním prsta na obrazovke. Ak sa ti to podarí, v hornej časti obrazovky sa zobrazí AE/AF VYPNUTÉ a ty môžeš ďalej upraviť expozíciu na požadovanú úroveň. Ak sa ti to nechce robiť zakaždým, stiahni si z App Store aplikáciu, ktorá ovláda napr. expozíciu, zaostrovanie, ISO manuálne. Odporúčame ti Camera+ (2,99€), s ktorou sa naučíš fotiť tak, že o pár dní to bude pre teba hračka.

S Camera+ dokážeš viac, ako len fotiť. Môžeš v nej ovládať všetky dostupné nástroje, ale fotky aj ďalej upravovať vo veľmi rozsiahlom editore fotiek, s ktorým bude každá fotografia vyzerať dobre. Na obrázku nižšie môžeš vidieť, že ovládanie je jednoduché a ak ťa to bude baviť, dosiahneš veľa čo sa týka fotenia s iPhonom.

Prečítajte si tiež  Apple kvôli koronavírusu nenaplní svoje tohtoročné ciele.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -