Rozhodli sme sa pre teba podrobne spracovať návody, v ktorých nájdeš všetko, čo potrebuješ pri iPhone vedieť. Prinášame návody, ktoré riešia jednoduchšie a tiež také, ktoré riešia náročnejšie problémy. Dnes sa pozrieme na jeden jednoduchší návod, no napriek tomu táto funkcia je pre mňa osobne veľmi nápomocná.

Čo to vlastne je?

Ak fotíš na svoj iPhone, iPod či iPad, možno si sa už s týmito pojmami stretol, možno nie. Na začiatok sa pozrieme na to, čo znamenajú. AE z anglického automatic exposure znamená automatická expozícia a AF z anglického automatic focus je označenie pre automatické zaostrovanie. Sú to pojmy, spojené s fotografiou ako takou a nielen s fotografiou na mobilných zariadeniach. Čo je zaostrovanie je asi každému jasné, no niekomu by mohol robiť problém expozícia. Expozícia je vo fotografii dej osvietenia svetlocitlivej záznamovej vrstvy alebo označuje tiež celkové množstvo svetla, ktoré je na expozíciu potrebné. Zjednodušene povedané, je to množstvo svetla, ktoré je nasnímané na fotke. Prečo by si túto expozíciu, alebo zaostrovanie mal vypínať?

Načo je to dobré?

Túto funkciu z vlastnej skúsenosti používam pomerne často pri fotení panorám, kde viem, ktorý objekt v nej je pre mňa prvoradý, preto chcem, aby bol určite zaostrený, prípadne viem že je príliš svetlý či tmavý oproti zvyšku expozície (zvyčajne západ slnka). Aby si mal lepšiu predstavu, nižšie môžeš vidieť porovnanie.

panorama-expozicia-svetapple

Ďalšími prípadmi môže byť sériové snímanie nejakého javu, ale fotografií sa medze nekladú, stačí sa s tým „pohrať“ 🙂

Máš pekné fotky? Neváhaj a pochváľ sa s nimi! viac info →tu

AE-lock ti skrátka umožní to, že každá fotografia bude mať rovnakú expozíciu (svetelnosť) a AF-lock ti umožní to, že každá fotografia bude mať rovnaký zaostrený bod. To môže byť taktiež veľmi užitočné, ak chceš zaostriť na objekt, ktorý je napríklad v strede obrazu panorámy. Ďaľšie využitia sú už úplne na tebe, kreativite sa medze nekladú. Poďme sa teda pozrieť na to ako túto funkciu zapnúť, respektíve vypnúť.

Návod

  1. Prejdi do aplikácie Fotoaparát
  2. Následne si nájdi objekt, na ktorý chceš mať zaostrené a uzamknutú expozíciu
  3. Stlač a podrž dané miesto (cca 2sekundy)
  4. Štvorec sa 2krát zväčší a hore sa objaví AE/AF vypnuté (automatic exposure/automatic focus)
  5. Hotovo!

Videonávod

V prípade, že by ti bolo niečo nejasné, prinášame ti aj jednoduchý videonávod nižšie. Ak by si mal problém, alebo nejaký tip na návod, stačí nám len napísať. Môžeš tak urobiť na našej facebookovej stránke, alebo pomocou emailu → redakcia@svetapple.sk 🙂

Prečítajte si tiež  Nové iPhony vás upozornia na to ak použijete neoriginálny displej.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk