O iPhone sa dlhodobo hovorí, že dokáže natáčať to najlepšie video v porovnaní so svojou konkurenciou. Apple to pred pár rokmi dokonca posunulo na tú úroveň, že tieto zariadenia zvládajú natáčať snímky v skoro bezstratovej ProRes kvalite, čo dokážu v praxi zúžitkovať predovšetkým profesionálne zameraní filmári a kameramani. Ako sme však zvyknutí aj z ostatných rokov, najskôr si na to treba vybrať tú správnu verziu zariadenia.

Každý iPhone 15 Pro aj iPhone 15 Pro Max dokáže natáčať do formátu ProRes, no nie každý to zvláda pri rovnakej kvalite. Ak si napríklad kúpite zariadenie so základnou 128 GB pamäťou, musíte sa pripraviť na obmedzenie, v rámci ktorého budete mať k dispozícii 1080p len pri 30 snímkoch za sekundu. V porovnaní so zariadeniami s 256 GB, 512 GB alebo 1 TB ide o veľkú nevýhodu, nakoľko s vyššími pamäťovými verziami dokážete zaznamenávať video až pri 4K a 60 snímkach za sekundu.

Dobrou správou, ale je, že na rozdiel od iPhonu 13 Pro a iPhonu 14 Pro, kde Apple taktiež obmedzovalo 128 GB pamäť pri nahrávaní ProRes videa v tomto formáte a kvalite je, že sa to dá vyriešiť. Ako iste viete, každý iPhone 15 dostal v roku 2023 podporu pre USB-C konektor.

Apple má konečne na celý problém riešenie 

To, čo však už veľa potencionálnych záujemcov o toto zariadenie zrejme nepočulo je, že z neho dokážete nahrávať video priamo do externého USB-C disku pri zachovaní kvality ProRes 4K (60 FPS).

Inými slovami, ak si do zariadenia cez USB-C pripojíte dostatočne rýchly disk, vyššie spomenuté obmedzenie vás vlastne nemusí trápiť. Toto pri iPhone 13 Pro ani iPhone 14 Pro nebolo nikdy možné.

Ak si budete chcieť zaobstarať väčší iPhone 15 Pro Max so 6,7″ displejom, tu sa žiadného obmedzenia kvality videa nemusíte obávať, nakoľko spoločnosť Apple vybavila svoj najpredávanejší model rovno 256 GB úložiskom. S nižšou 128 GB kapacitou ho teda ani nie je možné kúpiť.

Koľko GB má jedna minúta ProRes videa? 

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple

Na záver len doplníme, prečo je vyššie spomenuté obmedzenie úplne logické a dáva zmysel. Treba si totiž uvedomiť, že jedna minút 10-bitového ProRes videa má v rozlíšení 1080p približne 1,7 GB.

Ak však toto rozlíšenie prepnete do 4K, automaticky vám každá minúta zaberie až 6 GB. Pre príklad to znemná, že pokiaľ by ste mali v zariadení cca 100 GB voľného miesta, dokázali by ste naň natočiť možno 15 – 17 minút ProRes videa a potom by ste mali 128 GB pamäť úplne plnú. To je veľký problém.

Prečítajte si tiež  Hodnota Apple prekročila ďalšie historické maximá!

Taktiež treba zdôrazniť, že bezstrátové ProRes video je k dispozícii len pre drahší iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Základné verzie iPhone 15 a iPhone 15 Plus síce taktiež vedia natáčať do 4K pri 60 FPS, no nejde o tento vyskokokvalitný formát. Ak ste však bežným spotrebiteľom, nezúfajte. Túto výhodu by ste totiž aj tak nemali ako využiť.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -