Pokiaľ máte radi prekvapenia, dnes sa o jedno s dovolením postaráme. Spoločnosť Apple priniesla do iOS 14 funkciu, o ktorej nikto netušil. Jedná sa o rozšírené nastavenie prístupnosti, pri ktorom vám stačí 2x alebo 3x klepnúť prstom po zadnej strane zariadenia, aby ste vyvolali nejakú akciu.

iOS 14 má novú funkciu ovládania

iPhone môžeme ovládať všetkými možnými spôsobmi. Tým základným je asi dotyk, no zabúdať nemôžeme ani na tlačidlá či hlas. Po novom však pribudne ďalšia možnosť, ktorá tu nikdy predtým nebola. Volá sa “zadné klepnutie” a názov v podstate vystihuje to, čo v praxi dokáže.

Pokiaľ si ju aktivujete, pomocou dvojitého alebo trojitého klepnutia po zadnom tele zariadenia viete vyvolať niektoré funkcie. Spomeňme napríklad návrat domov, vytvorenie screenshotu, zníženie hlasitosti, zvýšenie hlasitosti, spustenie Siri a podobne… Novinka je pravdepodobne určená pre hendikepovaných používateľov. Sme si ale istí, že svoje využitie nájde u kohokoľvek, komu príde pohodlná.

My ju testujeme už od včerajšieho večera a musíme povedať, že sme si celkom zvykli. Pre dvojité klepnutie sme nastavili návrat domov a pre trojité klepnutie vytvorenie screenshotu. Objektívne ale konštatujeme, že to zatiaľ chvíľu trvá. Netreba sa však čudovať, pretože ide stále len o beta verziu. Predpokladáme, že to Apple ešte do oficiálneho vydania iOS 14 vyladí.

Ako si aktivovať v iOS 14 “zadné klepnutie”?

  • Otvorte Nastavenia na vašom iOS zariadení a prejdite do sekcie Prístupnosť.
  • Vyberte možnosť Dotyk.
  • Teraz prejdite do spodnej časti menu a vyberte možnosť Zadné klepnutie.
  • Objaví sa vám nastavenie pre Dvojité klepnutie a Trojité klepnutie (obe môžete používať súčasne).
  • Pokiaľ máte vybraté, vyskúšajte či novinka funguje.
  • Hotovo!
iOS 14 má novú funkciu ovládania. Stačí vám klepnúť po zadnej strane zariadenia.
iOS 14 má novú funkciu ovládania. Stačí vám klepnúť po zadnej strane zariadenia.
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

4 KOMENTÁRE

  1. pokial si vytvorite vlastnu skratku (v shortcuts) mozete tam dat viacmenej akukolvek funciu, otvorenie safari,
    otvorenie fotaku co kolvek chcete, nie len predvolene funkcie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here