Pokiaľ máte radi prekvapenia, dnes sa o jedno postaráme. Apple prinieslo do iOS 14 funkciu, o ktorej ste zrejme netušili. Jedná sa o rozšírené nastavenie prístupnosti, pri ktorom vám stačí 2x/3x klepnúť po zadnej strane zariadenia, aby ste vyvolali akciu.

iOS 14 má novú funkciu ovládania

iPhone môžeme ovládať všetkými možnými spôsobmi. Tým základným je asi dotyk, no zabúdať nemôžeme ani na tlačidlá či hlas. Po novom však pribudla ďalšia možnosť, ktorá tu nikdy predtým nebola. Volá sa „zadné klepnutie“ a názov v podstate vystihuje to, čo v praxi dokáže.

iOS 14 má novú funkciu ovládania. Stačí vám klepnúť po zadnej strane zariadenia.
iOS 14 má novú funkciu ovládania. Stačí vám klepnúť po zadnej strane zariadenia.

Pokiaľ si ju aktivujete, pomocou dvojitého alebo trojitého klepnutia po zadnom tele zariadenia viete vyvolať niektoré akcie. Spomeňme napríklad návrat domov, vytvorenie screenshotu, zníženie hlasitosti, zvýšenie hlasitosti, spustenie Siri a podobne.

Novinka je pravdepodobne určená pre hendikepovaných používateľov. Sme si ale istí, že svoje využitie nájde u kohokoľvek, komu príde pohodlná.

My ju testujeme už od prvých beta verzií a musíme povedať, že sme si celkom zvykli. Pre dvojité klepnutie sme nastavili návrat domov a pre trojité klepnutie vytvorenie screenshotu.

Ako si aktivovať v iOS 14 „zadné klepnutie“?

Poznámka: Ešte predtým ako začnete, mali by ste vedieť, že funkcia je podporovaná na: iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max a iPhone SE 2. generácie. Všetko ostatné (vrátane iPhonu SE 2. generácie) s ňou žiaľ nedokáže pracovať.

  • Otvorte Nastavenia na vašom iOS zariadení a prejdite do sekcie Prístupnosť.
  • Vyberte možnosť Dotyk.
  • Teraz prejdite do spodnej časti menu a vyberte možnosť Zadné klepnutie.
  • Objaví sa vám nastavenie pre Dvojité klepnutie a Trojité klepnutie (obe môžete používať súčasne).
  • Pokiaľ máte vybraté, vyskúšajte či novinka funguje.
  • Hotovo!
Prečítajte si tiež  Apple dá pri výrobe iPhonu 14 šancu dodávateľovi, ktorý sa ho snažil oklamať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.