Všetci fanúšikovia spoločnosti Apple sa na túto chvíľu tešili po celý rok. Cupertinský gigant po dlhých mesiacoch príprav predstavil nový operačný systém iOS 14. Pridal sem dlho očakávané widgety, vylepšenú Siri, aplikáciu Správy a mnoho iného. Prečítajte si viac...

iOS 14 má widgety a AppGallery

Úniky neklamali a hoci tomu mnohí používatelia neverili, napokon sa stali realitou. Apple skutočne po 13 rokoch vývoja operačného systému pridalo na jeho domovskú plochu widgety.

Táto zmena vyzerá výborne a sme presvedčení o tom, že s nami budete v drvivej väčšine súhlasiť. Pokiaľ aj nie, samozrejme, že ich nemusíte používať. Na home page si budete môcť pridať nové okná, ktoré sa rozkladajú v rôznych veľkostiach. Jeden widget na prezentácii dokonca zaberal priestor až pre 8 ikoniek aplikácií.

Apple práve predstavilo iOS 14. Má widgety a množstvo iných noviniek.
iOS 14 widgety

Vo všetkých prípadoch sú samozrejme widgety aktívne, čo zjednoduší ich používanie. Ak si teda budete chcieť napríklad pozrieť podrobnejšiu predpoveď počasia, nebude potrebné, aby ste otvárali samotnú aplikáciu. To isté platí aj pre všetok ostatný softvér.

Apple tiež vylepšilo prehľad v aplikáciach pomocou nového nastavenia zvaného ako „App Gallery„. Dôvodom je veľké množstvo plôch, ktoré majú používatelia na svojich iPhonoch preplnené práve softvérom. Takto budete mať oveľa lepší prehľad.

Apple práve predstavilo iOS 14. Má widgety a množstvo iných noviniek.
iOS 14 App Gallery

Siri je lepšia, no po slovensky stále nevie…

Tak ako už býva zvykom, v Cupertine zapracovali aj na hlasovej asistentke. V prvom rade by sme malu upozorniť na jej nový minimalistický dizajn. Už vám neprekryje celú plochu zariadenia, čím nepreruší inú činnosť. V Apple samozrejme zapracovali aj na jej jazyku a výslovnosti. Siri je po novom oveľa ľudskejšia a inteligentnejšia. Žiaľ, po slovensky sa stále nenaučila.

Zaujímavou novinkou je zabudovaný prekladač do viacerých svetových jazykov. Opäť v ňom síce chýba náš rodný jazyk, avšak v budúcnosti sa sem možno dostane (dúfajme). Túto funkciu bude možné využívať aj bez pripojenia na internet…

iOS 14 Siri
iOS 14 Siri – svetapple.sk

Správy dostali množstvo praktických vylepšení

Pokiaľ radi komunikujete prostredníctvom vstavanej aplikácie Správy, jablková spoločnosť vám prináša množstvo noviniek. Chatovanie a SMS-kovanie bude vďaka tomu oveľa jednoduchšie. Jednou zo zaujímavých vecí je napríklad zobrazenie kontaktov, s ktorými si píšete najastejšie. Tie sa vám môžu ukázať vo vrchnej časti aplikácie. Najobľúbenejšiu konverzáciu si okrem iného budete môcť pripnúť na samí vrch (aby ste sa ku nej vedeli vždy rýchlo vrátiť).

iOS 14 správy
iOS 14 správy

Pokiaľ máte radi smajlíkov (a špeciálne tých z Cupertina), iOS 14 vás poteší výrazným vylepšením Memoji. Ich využiteľnosť je ohromná a ak ste ich už pred tým aplikovali v správach, teraz to budete robiť ešte radšej.

Prečítajte si tiež  Jailbreak tweak – CameraTweak 4

Po rokoch sme sa konečne dočkali aj možnosti jednotlivej odpovede pri skupinovom chate. Tá nám dlhé roky veľmi chýbala a sme radi, že na ňu niekto zo softvérových inžinierov spoločnosti Apple v novom operačnom systéme myslel.

iOS 14 Správy
iOS 14 Správy

Apple Maps

Zdá sa, že v spoločnosti Apple si dali za cieľ zásadné vylepšenie svojich mapových podkladov. Prace na nich začali ešte v roku 2012 (iOS 6) a dnes musí každý používateľ potvrdiť, že sú na omnoho vyššej úrovni. Vývojári sa snažili zlepšiť najmä ich presnosť, ktorá bola dlhé roky kameňom úrazu. Medzi ďalšie vylepšenia patrí potom napríklad aj nový dizajn či zaujímavé návrhy.

Skvelou novinkou je voľba neznámej trasy. iPhone vás bude vedieť navigovať cestou, po ktorej ste pravdepodobne ešte nikdy pred tým nešli. Aký to má význam? Úplne jednoduchý. Je to o tom spoznávať nové kúty mesta, krajiny alebo sveta. Appka je vylepšená snáď vo všetkých smeroch a sme presvedčení o tom, že si nájde svojich fanúšikov aj na Slovensku. Pochopiteľne, najlepšie sú na tom s vylepšeniami obyvatelia USA.

iOS 14 mapy
iOS 14 mapy

Náhľad aplikácií v App Store

Zdá sa, že množstvo únikov bolo relatívne presných. Hoci Apple neurobilo v App Store žiadne veľké zmeny, prišla minimálne jedna ktorú berieme „všetkými desiatimi“. Jedná sa o „App Clip“.

Čo to vlastne je? V skratke by sme to mohli nazvať ako zobrazovanie jednoduchých verzií aplikácií bez toho, aby ste si ich museli stiahnuť do svojho zariadenia prostredníctvom QR kódu alebo NFC. Pokiaľ sa vám následne zapáčia, samozrejme, že tu bude možnosť inštalácie plnej verzie. Jednoduché a veľmi praktické.

iOS 14 App Store
iOS 14 App Store

CarPlay s vlastným pozadím a CarKey

Každý vodič, ktorý má k dispozícii CarPlay určite potvrdí, že sa jedná o perfektnú záležitosť, ako si premiestniť iPhone do infotainmentu vozidla.

V Apple dospeli tento rok k záveru, že bude lepšie, keď si budú môcť používatelia individualizovať nielen obrazovku ale aj jej pozadie. Vďaka tomu si môžete celý dizajn systému prispôsobiť podľa toho, ako vám to bude príjemné. Nice!

Samotný CarPlay dostal aj niekoľko ďalších menších vylepšení, ktoré však neboli nijako prevratné. Spomeňme napríklad lepšiu kompatibilitu s elektromobilmi či vyhľadávanie nabíjačiek.

iOS 14 carplay
iOS 14 CarPlay

Oveľa väčšiu pozornosť si vyslúžila nová funkcia, ktorej predstavenie sme tak nejako očakávali. Áno, jedna sa o CarKey, ktorý funguje v rámci U1 Wideband čipu (iphone 11 a 11 Pro) a technológie NFC.

Prostredníctvom špeciálneho rozhrania v aplikácii Wallet nahráte do svojho iPhonu kľúče od kompatibilného auta (prezentované bolo faceliftované BMW 540i) a následne ho s ním môžete odomykať alebo naštartovať. Všetko veľmi jednoducho a rýchlo. Už sa nevieme dočkať, kedy si to vyskúšame aj v praxi.

Prečítajte si tiež  Špičkový iPhone 15 Pro Max klesol na cene: Ušetríte stovky eur
iOS 14 carkey
iOS 14 CarKey

Verdikt

Toto bolo krátke zhrnutie tých najdôležitejších noviniek v iOS 14, ktoré boli počas dnešného večera predstavené. Sledujte náš web aj naďalej. V následujúcich hodinách a dňoch budeme prinášať ďalšie čerstvé novinky, ktoré sa tejto verzie týkajú. Nenechajte si to ujsť… Do komentára nám napíšte, čo sa vám páči najviac a čo naopak najmenej.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.