Spoločnosť Apple ešte minulý rok pri predstavení iOS 17 po WWDC kompletne zmenila spôsob, akým rozosiela oficiálne beta aktualizácie pre vývojárov a používateľov. Technologický gigant v tom čase zmenil oficiálne podmienky, vďaka ktorým je možné predčasne vyskúšať nový operačný systém.

Od tej doby nie je potrebne sťahovať žiadne beta profily z pofidérnych internetových stránok a ani byť členom vývojárskeho profilu za 99 $ / ročne. Všetko si môžete vyskúšať úplne zadarmo. Apple totiž predstavil vylepšený a bezplatný vývojársky profil, ktorý je v podstate určený na to, aby si aj bežní ľudia mohli na svojich iPhonoch vyskúšať najnovšie aktualizácie softvéru bez väčších komplikácií a hlavne aby výrobca od týchto ľudí vedel získavať efektívnu spätnú väzbu na zlepšovanie a opravu rôznych chýb.

Tento vývojársky profil síce používateľom ponúka podstatne menej možností, no jeho súčasťou sú práve beta verzie iOS 18, takže jediné, čo musíte urobiť je, že sa doň prihlásite, no a potom môžete bez problémov sťahovať.

Apple iOS 17
Zdroj: Apple

Ako sa prihlásiť ako vývojár a nainštalovať iOS 18 beta?

Stačí, keď kliknete na stránku https://developer.apple.com/ v prehliadači Safari, kde zadáte svoje Apple ID (ktoré používate v iPhone), zaregistrujete sa do programu vývojárov a následne by sa vám mala objaviť možnosť inštalácie iOS 18 Developer Beta priamo v zariadení (Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru > Beta Aktualizácie).

iOS 18
Zdroj: Apple

Čo robiť, keď to nefunguje? 

Pokiaľ vám to nefunguje, skúste chvíľu počkať, záujem o iOS 18 je v týchto chvíľach obrovský a tak to môže zopár desiatok minút, či dokonca hodín trvať. Takisto si môžete skúsiť vypnúť a zapnúť, prípadne natvrdo reštartovať zariadenie.

Tento postup si tiež vyžaduje, aby ste mali v iPhone minimálne operačný systém iOS 16.4. Keďže, ale ten vyšiel pre viac, ako rokom, predpokladáme, že ho už vo svojom zariadení máte.

Prečo sa mi iOS 18 Developer Beta zobrazuje aj bez tohto postupu? 

Tento scenár stretol aj nás a to rovno na dvoch zariadeniach, ktoré v sebe nikdy nemali žiaden konfiguračný profil a ani účty v nich neboli vývojárske (platené).

Každopádne, prostredníctvom našich Apple ID sme sa v minulosti zúčastnili verejného beta testovania, takže to môže súvisieť práve s tým. Apple si nás (a možno aj vás) jednoducho zaradilo do databázy, v rámci ktorej umožňuje inštaláciu iOS 18 Developer Beta.

Pokiaľ sa vám teda v iPhone z ničoho nič objavila možnosť inštalácie iOS 18 Developer Beta v iPhone, môžeme potvrdiť, že ide o oficiálnu a podstatne zjednodušenú cestu inštalácie, ktorou Apple minulý rok prekvapil snáď všetkých používateľov.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako urobiť na iPhone z Live Photo video?

Škoda, že to firma nijako oficiálne nekomunikovala a spôsobila dvojdňový zmätok medzi ľuďmi a v redakciách po celom svete.

Prečo by ste si iOS 18 beta inštalovať nemali?

Pokiaľ si chcete iOS 18 rovno nainštalovať do svojho zariadenia, dopredu vás upozorňujeme, že to nemusí byť dobrý nápad.

Prvé vývojárske beta verzie obsahujú problémy, zvykne sa im rýchlejšie vybíjať batéria a tiež rôzne zamŕzajú, alebo im padajú aplikácie. Aj preto je určite lepšou voľbou počkať cca mesiac, kým sa počiatočné muchy vyladia a potom prejsť na oficiálnu verejnú beta verziu.

Na druhej strane, technologický gigant možno ani nechcel, aby tento trik poznali všetci používatelia. Spätná väzba z beta testovania je vraj roky mizerná.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -