Bezpečnosť a súkromie na prvom mieste. O tom sa v poslednej dobe hovorí stále viac a viac. Ľudia chcú ostať v anonymite a nechcú byť sledovaní. Ako to ale urobiť, keď nás kontroluje iPhone už aj preto, aby vedel v ktorej krajine sa nachádzame kvôli legislatívnym problémom? V iOS 13.3.1 je riešenie.

Upozornenie: V čase písania tohto článku bol iOS 13.3.1 dostupný ešte len v beta verzii.

iPhone nás sleduje na každom roku

Ešte v roku 2019 prišli technologickí výskumníci na to, že iPhone nás sleduje aj napriek tomu, že si to neprajeme. Nešlo o veľký prešľap. V skutočnosti bol dôvodom nový, špeciálny čip U1 Ultra Wideband, ktorý nie je v niektorých krajinách podporovaný.

Telefón teda kontroloval polohu používateľa za cieľom zistiť, či sa v danej „zakázanej“ oblasti náhodou nenachádza. Ak by sa nachádzal zariadenie by jednoducho U1 Ultra Wideband úplne vyplo. Dôležité je v tomto konkrétnom prípade dodať, že telefón neukladal a ani neodosielal žiadne dáta o polohe používateľa. Všetko sa teda týkalo vždy len konkrétneho zariadenia.

Ochraná súkromia je v dnešnej dobe priorita

Je určite pochopiteľné, že podobné veci nemusia byť niektorým používateľom práve príjemné. Navyše v dnešnej technologickej dobe je pochopiteľné, že takémuto (aj keď racionálnemu) argumentu nemusí nikto veriť. Apple sa teda rozhodlo všetky problémy so sledovaním používateľ a vyriešiť v novej aktualizácii operačného systému iOS 13.3.1. O tom, či vás bude zariadenie kontrolovať alebo nie môžete rozhodnúť sami.

V prvom rade sme sa tejto novinky dočkali v beta verziách. Vďaka jednoduchému nastaveniu sa dá zrušiť aj „kontrolné“ sledovanie vašej polohy. Tu ale treba dodať, že úplne deaktivujete aj čip U1 Ultra Wideband.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
Návod: Ako na iPhone vypnúť čip U1 Ultra Wideband. – svetapple.sk

Nemalo by to mať zásadný vplyv na funkčnosť zariadenia. Ako ale píše Apple vo svojom upozornení, môže sa mierne pozmeniť funkcionalita Wi-Fi alebo Bluetooth. Deaktiváciou čipu navyše získate aj trochu viacej batérie na jedno nabitie. Treba ale dodať, že tu rátame jednotky percent.

Návod: Ako na iPhone vypnúť čip U1 Ultra Wideband.

  • Otvorte Nastavenia
  • Vyberte položku „Súkromie“
  • Vyberte položku „Lokalizačné služby“
  • Prejdite dole a vyberte „Systémové služby“
  • Teraz nájdite položku „Siete a bezdrôtové siete“ a kliknite na prepínač.
  • Po otvorení okna kliknite na „Vypnúť
  • Hotovo

To je v podstate všetko. Vaše zariadenie od teraz nebude sledovať vašu polohu ani náhodne. Čip U1 Ultra Wideband ale vôbec nebudete môcť využívať. Ak vás zaujíma, čo asi prináša, okrem iného sa vie postarať o rýchlejší prenos súborov pomocou AirDrop či pomerne presne zamerať predmet, ktorý využíva technológiu Bluetooth.

Prečítajte si tiež  Koncept iPhonu 6 Pro s bezdrôtovým nabíjaním!

V konečnom dôsledku ale samozrejme nejde o nič, čo by vám nejako extra chýbalo. Technicky sa však jedná o ultraširokopásmovú technológiu a to je pravdepodobne pre niektoré krajiny neprípustné. Ak vám teda vadí sledovani, skrátka si čip deaktivujte a hotovo…

5 problémov v iPhone, ktoré vyriešite pomocou režimu DFU.
Návod: Ako na iPhone vypnúť čip U1 Ultra Wideband. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.