Apple má naozaj prepracovaný operačný systém vo svojich zariadeniach. Ten robí automaticky veci, o ktorých ani len netušíme. Tu môžu dokonca vznikať aj nepríjemne situácie. Podľa Briana Krebsa iPhone sleduje našu polohu aj vtedy, keď je systém nastavený tak aby ju nevyužíval. Apple to už vysvetlilo.

iPhone sleduje vašu polohu aj vtedy, keď to deaktivujete.

iPhone patrím medzi najbezpečnejšie zariadenia na svete. Apple si dáva veľmi záležať na súkromí svojich používateľov a presne preto máte istotu, že vás nikto nesleduje. Alebo nie? Bezpečnostný výskumník Brian Krebs spozoroval, že naše iPhony (iba modely 11, 11 Pro a 11 Pro Max) sledujú polohu používateľa aj vtedy, keď je nastavená tak aby ju zariadenie nevyužívalo.

Kerbs samozrejme okamžite kontaktoval aj spoločnosť Apple. Firme oznámil, že sa v zariadení nachádza možná bezpečnostná chyba. V určitých prípadoch by mohla ohrozovať súkromie používateľov.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?

Reakcia Applu bola ale trochu prekvapivá. Podľa oficiálneho stanoviska funguje všetko presne tak ako má a spomínané sledovanie polohy chybou nie je. Netreba sa ale ani obávať, že by vás niekto sledoval. Nová funkcia tu bola pridaná z úplne iného dôvodu.

Je to práve kvôli novým ultraširokopásmovým čipom Apple U1, ktoré nájdeme len v nových modeloch predstavených v septembri tohto roka. iPhone neustále sleduje polohu preto, lebo táto technológia nie je vo všetkých krajinách legislatívne povolená. Inými slovami, ak sa dostanete niekde, kde Apple U1 používať nemôžete, telefón vám to ani nedovolí. Musí však o tom najskôr vedieť a to zistí jedine tým, že sa občas pripojí na lokalizačné služby.

Apple nezhromažďuje údaje používateľov

Nutné je tiež dodať to, že technológia funguje len vo vašom zariadení. To by sa malo zorientovať podľa toho, kde sa práve nachádza a následne sa samé rozhodnúť v tom, či môže alebo nemôže čip U1 používať.

Žiadne dáta sa ale neposielajú do Apple na podrobnú analýzu a tiež sa tu neukladajú na serveroch. O vašej polohe máte teda presnú predstavu aj naďalej len vy a váš iPhone.

Pokiaľ sa pýtate, čo vlastne robí ultraširokopásmový čip U1 vo vašom zariadení, odpoveď je jednoduchá. Dokáže mimoriadne presne určiť iné Bluetooth zariadenia. Akonáhle ho teda nasmerujete niekam na obrazovke sa vám vie zobraziť to, ktorým smerom sa od vás nachádza iný iPhone, na ktorý chcete napríklad cez AirDrop odoslať fotky.

Prečítajte si tiež  Ako ľahko sa poškriabe sa červený iPhone?

Technológia bude ale ešte dôležitá s príchodom sledovacieho zariadenia AirTag. Jeho predstavenie by malo prísť už čoskoro. Presný dátum ale nepoznáme…Prekáža vám takéto sledovanie polohy alebo vám to vôbec nevadí? Napíšte nám do komentárov.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
iPhone sleduje vašu polohu aj vtedy, keď to deaktivujete. – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.