Upozornenie: Funkcia Apple ProRes bude sprístupnená až s príchodom iOS 15.1, ktorý sa v čase písania tohto článku nachádzal len v beta testovaní. 

Pokiaľ máte iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, pravdepodobne viete, že podporuje video formát ProRes s minimálnou stratou kvality. Ocenia ho najmä filmári, kameramani či editori, ktorý môžu vďaka nemu do väčšej miery vytvárať, upravovať a zdieľať svoje videá v profesionálnej kvalite.

Ako však ProRes používať? To si ukážeme v dnešnom článku. Samotní formát ponúka pri natáčaní videa nezanedbateľne vyššiu vernosť farieb a zároveň menšiu kompresiu než natáčanie videa v štandardnom režime. Často sa používa napríklad pre natáčanie televíznych spotov alebo aj celovečerných filmov. Teraz to máte všetko vo svojom iPhone 13 Pro.

Jeho obrovskou výhodou je vysoká miera všetkých možných nastavení a úprav, s ktorými dosiahnete presne taký obraz, aký ste na začiatku plánovali. Na strane druhej, nevýhodou je vysoká náročnosť na úložisko, kedy 10 bitové video s dĺžkou 1 minúta vo formáte HDR ProRes zaberie viac ako 1,7 GB úložiska.

Aj preto Apple tento rok predstavilo iPhone 13 Pro s 1 TB úložiskom. Ak si dokonca kúpite základný iPhone 13 Pro (128 GB), vzhľadom na „pamäťové obmedzenia“ nebudete môcť ProRes nahrávať vo vyššom rozlíšení než 1080p. Pri vyšších úložiskách to potom pôjde v štandardnom rozlíšení 4K.

Návod: Ako nahrávať video do formátu ProRes v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Pokiaľ máte k dispozícii iOS 15.1, ProRes si musíte najskôr aktivovať skrz nastavenia. Urobíte to nasledujúcim postupom:

  • Otvorte Nastavenia
  • V spodnej časti vyberte položku Kamera
  • Teraz kliknite na tlačidlo Formáty
  • Aktivujte režim ProRes pomocou zeleného prepínača
  • Hotovo!
Prečítajte si tiež  iPhone 13 (60 Hz) vs iPhone 13 Pro (120 Hz) - Rozdiel vo výdrži batérie vás šokuje!

Ak sa vám podarilo aktivovať ProRes, pri najbližšom výbere režimu videa sa v aplikácii fotoaparát zobrazí v ľavom hornom rohu ikona tohto režimu. Taktiež sa môžete tešiť na informáciu maximálneho času, ktorý vám bude indikovať, koľko minút videa môžete nahrávať v ProRese do vášho iPhonu kým zaplníte úložisko.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -