Portrétny režim priniesol iPhone 7 Plus v roku 2016, ktorý mal vôbec po prvýkrát dve šošovky fotoaparátu. Dnes nájdeme túto funkciu v každom modeli, ktorý Apple predáva. Viete ale ako ju používať naplno?

Nasledujúci návod bude určený skôr pre nováčikov. Ak ste pokročilým používateľom, preskočte úvod a prejdite nižšie ku šikovným videám, ktoré vám určite budú mať čo povedať.

Zoznámenie sa s portrétnym režimom na iPhone

Hneď po aktivácii portrétneho režimu môžete začať fotiť objekty a postavy, pričom pozadie za nimi sa jemne rozmaže (takzvaný bokeh efekt).

Vďaka tomu, že samotná funkcia funguje na základe zložitej spolupráce softvéru a hardvéru, intenzitu rozmazania si môžete prispôsobiť priamo vo fotoaparáte alebo dodatočne v aplikácii Fotky.

Ak sa vám napríklad zdá, že záber pôsobí neprirodzene, stačí kliknúť na malú ikonu „f“ vo vrchnej časti obrazovky a tento parameter zmeniť posuvníkom nad spúšťou. Je to také malé kúzlo, s ktorým sa dá perfektne vyhrať.

Nezabudnite na svetelné režimy 

Ak chcete fotiť profesionálne portréty, taktiež by ste sa mali naučiť pracovať so svetelnými režimami. Tie môžete aplikovať ako pri fotení tak aj pri dodatočnej úprave záberu.

To ako táto vychytávka funguje vám ukáže priamo spoločnosť Apple vo videu nižšie. Aj keď ste sa s ňou už možno stretli, používať ju vie len minimum majiteľov iPhonov a to je obrovská škoda… 

Na záver sa hodí doplniť, že niektoré funkcie nemusia fungovať napríklad na iPhone SE 2. generácie alebo iPhone XR tak sofistikovane ako na iPhone 13 Pro. Dôvodom je prítomnosť len jednej šošovky fotoaparátu, pričom o portrétny režim sa stará výhradne procesor A13 a A12 Bionic.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple vás naučí, ako natáčať videá v štýle "Boomerang" a podobne

Napriek tomu, že je to v uvedených prípadoch viac práca „počítača“ ako objektívu sú však výsledky veľmi slušné a veríme, že bežný spotrebiteľ bude s nimi nadmieru spokojný.

Nakoniec pridávame sériu niekoľkých videí, ktoré vám pomôžu s fotením portrétov aj po stránke kompozície, svetla atď. Pokiaľ chcete fotiť nádherné zábery, určite si prebehnite všetky z nich. Výsledky sa dostavia okamžite.

https://www.youtube.com/watch?v=zAcppFSCHW0

Dajte nám vedieť do komentára, či fotíte na portrétny režim aj vy! Tešíme sa na vaše postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -