Aktualizácia iOS 10 v sebe neukrýva len vylepšenia iMessage alebo nové centrum ovládania. Je to komplex nových možností niektorých nastavení či funkcií, ktoré v predošlých verziách chýbali. Je dobré, že sa do desiatky pridali, no popravde ich mohlo byť aj trošku viac. Jednou z vydarených funkcií je aj funkcia Zdvihnutím zobudiť, resp. Rise to Wake.

Návod: Ako zapnúť a používať funkciu Zdvihnutím zobudiť

Táto funkcia, ktorá ti jednoducho povedané rozsvieti displej iPhonu po zdvihnutí, napr. zo stola, je ozaj užitočná a vďaka nej nemusíš stláčať tlačidlo Domov alebo Zobudiť/Uspať. Samozrejme, funkcia v sebe ukrýva aj pár háčikov, ktoré nepotešia všetkých majiteľov iPhonu.

V prvom rade treba podotknúť, že Zdvihnutím zobudiť podporujú iPhony s procesorom A9 a A10 Fusion. To znamená, že v iných modeloch ako iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 a iPhone 7 Plus nie je táto funkcia dostupná a nedá sa nijako pridať. Je to podobné ako s Night Shift, keďže iPhone 5 a 5C ju nepodporujú.

V druhom rade má táto funkcia aj pár nevýhod. Jednou z nich je to, že pokiaľ vieš, iOS 10 má nové prístupy k centru hlásení a kamere zo zamknutej plochy. Práve tieto dve veci majú veľký podiel na nevýhodách Zdvihnutím zobudiť. Hovorím z vlastnej skúsenosti, kedy som iPhone nosil v ruke a keďže počas pohybu chôdze alebo zdvihnutia ruky iPhone registruje podobný pohyb ako pri zdvihnutí zo stola, displej sa zapne.

Nič hrozné, no stane sa že dlaňou alebo prstami prejdeš do centra hlásení, alebo horšie do kamery a nechtiac fotíš alebo prejdeš do režimu videa a zrazu je z teba filmár. Tento aspekt ma ale neodradil od používania tejto veľmi užitočnej funkcie, napr. pri vyberaní iPhonu z vrecka alebo zo stola. Uvítaš to najmä vtedy, ak sa pozeráš koľko je hodín a obrazovka sa automaticky vypne po 3 sekundách.

Ako ju nastaviť?

Ak máš iPhone, ktorý túto funkciu podporuje, prejdi do Nastavení, klepni na Displej a jas a zapni Zdvihnutím zobudiť. Funkcia je dostupná aj v režime slabej batérie, čo je trochu diskutabilné, keďže napr. perspektívne (parallax) zobrazenie pozadia je vypnuté.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo iOS 14.7 pre všetkých používateľov. Toto sú všetky novinky!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -