Funkcia stabilizácie obrazu pri fotení patrí medzi najlepšie veci, s ktorými iPhone dokáže prekvapiť. Mať pekne ostré fotky je jedna vec, no mať fotky odfotené lepšie ako kedykoľvek predtým si vyžaduje malé príslušenstvo. Statív je jedno z nich.

Prečo je statív pre iPhone ideálny doplnok?

Príslušenstvo k iPhonu nie je len externá batéria alebo prídavná šošovka. Patrí sem aj jedno, s ktorým dokážeš fotiť zaujímavejšie fotky bez toho, aby si pri fotení musel reálne byť. Stačí mať k dispozícii statív pre iPhone, vhodnú appku a dobrý nápad na záber.

Statív je pre mnohých fotografov príslušenstvo číslo jeden, keďže práve vďaka nim dokážu vytvoriť zábery nočnej oblohy, úchvatné pohľady na vodopády alebo len na bežnú ulicu či diaľnicu v noci. Určite si už takéto zábery, kde sa využíva dlhý expozičný čas videl, preto ich netreba ďalej predstavovať.

K týmto záberom ti teda bude stačiť tvoj iPhone, dobrá appka, ktorá zvládne fotenie s dlhým expozičným časom a samozrejme aj nápad, kde takúto fotku odfotiť. Prečo je dobré si takýto statív kúpiť?

Fotky s dlhým expozičným časom

Nádherné zábery nočnej oblohy s pásom Mliečnej dráhy už videl asi každý. Takýto záber však so svojim iPhonom nedokážeš urobiť, no jasné hviezdy alebo meteorický roj odfotiť dokáže. Napríklad taká Camera+, ktorá obsahuje režim s dlhým expozičným časom ti bude stačiť na to, aby si dokázal za pár desiatok minút zachytiť nočnú oblohu. Nielen cez noc, ale aj cez deň dokážeš so štipkou fantázie odfotiť zaujímavé zábery.

‎Camera+ Legacy
‎Camera+ Legacy
Developer: LateNite Apps
Price: $4.99+
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot
 • ‎Camera+ Legacy Screenshot

Rodinné fotky

Selfie fotky sú dobrá vec, no pokiaľ chceš fotku do rámu, napr. celej rodiny, mať poruke statív znamená mať v ruke riešenie pre takýto záber. Práve statív ti zabezpečí to, že tvoja ruka na fotke nebude dlhá a bude mať vyššie rozlíšenie. Ani selfie tyč nie je úplne bezchybná, keďže na fotkách je vidieť samotnú tyč a aj to, že ju držíš. So statívom sa ti nič z toho nestane, keďže stačí iPhone nasmerovať správnym spôsobom, vybrať časovač a o ostatné sa postará automatické zaostrovanie.

Časozberné videá

Aj časozberné videá, tzv. timelapse, sa pomocou statívu a malého vylepšenia môžu stať úchvatnými zábermi pohybujúcich sa oblakov, zapadajúceho slnka alebo dopravy v meste. Ak chceš mať pohľad stabilný, statív umiestni na jedno pevné miesto, z ktorého bude video snímané, no pokiaľ chceš mať video omnoho lepšie, bude ti na to stačiť len časovač alebo minútka, ktorú používame v kuchyni. Dá sa to však len v prípade malých statívov. Ten len pripevni na minútku tak, aby sa mohla otáčať a aby sa počas pohybu neprevrátil.

Prečítajte si tiež  Nielen Apple trpí zlými predajmi iPhonov!

Za pár eur

Pokiaľ chceš okúsiť, aké to je fotiť takéto fotky bez toho, aby si sa desať minút snažil iPhone zastabilizovať, statív sa oplatí kúpiť. Na internete však nájdeš veľa druhov a značiek, no sprvu je lepšie začať pri niečom lacnejšom, ako hneď kupovať statív za desiatky eur. Tu ti pomôže pár minút hľadania. Ideálne produkty stoja bežne do 19,99€. To je suma, ktorá ťa delí od začiatku profesionálneho fotenia na iPhone. Samozrejme sú aj drahšie produkty ale tie v tomto prípade nedávajú zmysel. Ak ťa fotenie bude baviť naďalej, potom sa oplatí nad nimi uvažovať.

Image result for camera iphone stand iphone 8

Môže ťa zaujímať
- Reklama -