Nové sídlo Apple Campus 2, ktorý je momentálne v procese výstavby, vzbudzuje rešpekt nielen pre dizajn celého campusu, ale aj pre použité nové technológie, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu. Obrovská investícia Apple v hodnote niekoľkých miliárd dolárov však ukrýva aj zaujímavé fakty.
Nový Apple Campus 2
Budúce sídlo spoločnosti už naberá kontúry, ktoré potvrdzujú fakt, že ide o skutočne veľkolepé stavebné dielo. Progres vo výstavbe je každý mesiac väčší a väčší. O novom sídle Apple sa začalo hovoriť v roku 2009, kedy s týmto návrhom prišiel Steve Jobs.
Chcel postaviť niečo neopakovateľné, niečo jedinečné. Najväčšia kancelária sveta, ktorá ponúka veľmi zaujímavé technológie či prvky stavby, kladie veľký dôraz na obnoviteľnú energiu a na životné prostredie. Tento megalomanský projekt ukrýva aj pár zaujímavostí, ktoré potvrdia to, že po dokončení bude pohľad na tento komplex veľkolepý.
1. Steve Jobs bol v plánovaní stavby veľmi aktívny
Keď Steve prišiel s víziou postaviť nové sídlo Apple, chcel mať po ruke tých najlepších architektov a dizajnérov, no o všetkom chcel mať prehľad. V 2009 pozval k projektu architekta Normana Fostera, ktorý projektoval celý projekt. Steve však ani pri tomto kroku nechcel byť na druhej koľaji a chcel, aby ho Norman nebral ako klienta, ale ako člena tímu.
2. Najväčšie zakrivené sklá na svete
Určite si si všimol, že Apple Campus 2 nemá len tak obyčajnú fasádu či sklenené bloky. Viac ako 3 000 zakrivených skiel tvorí vonkajší obvod budovy. Zároveň sú tieto kusiská skiel tie najväčšie zakrivené sklá vyrobené vôbec.
3. Podzemná hala pre 1 000 ľudí
V podzemí Campusu sa nachádza veľké auditórium, ktoré pojme až 1 000 ľudí. Práve tu by sa mohli konať budúce konferencie, na ktorých Apple predstavuje novinky zo svojej dielne. Je pravdepodobné, že prvej takejto udalosti sa dočkáme na WWDC 2017.
4. 80% plochy je zeleň
Celá stavba kladie dôraz na prírodu a niet divu, že až 80% plochy celého campusu zaberie zeleň. Nachádzať by sa tu mali rôzne druhy stromov, kvetov či kerov a podľa odhadov by v areáli malo byť vysadených viac než 7 000 stromov. Súčasný campus má rozlohu 79 000 metrov štvorcových a nový bude mať až okolo 712 000 metrov štvorcových.
5. Napájaný zo slnka
Slnečná energia je vraj tá najčistejšia a najprístupnejšia forma obnoviteľných zdrojov a niet divu, že na streche budov a vonkajších stenách campusu sú umiestnené slnečné panely, ktoré budú poskytovať energiu celému komplexu. Tak by Apple Campus 2 mal byť sebestačný vo výrobe elektrickej energie. Celková plocha panelov sa odhaduje na 65 000 metrov štvorcových.
6. Väčšinu roka bez vykurovania či klimatizácie
Špeciálna technológia, ktorú Apple implementovalo do blokov podlahy a stropu umožní vytvoriť ideálnu klímu v celej budove, bez potreby zapínania klimatizácie. Zabezpečí sa tak optimálne vetranie a až 75% dní z celého roka táto novinka zabezpečí ideálnu teplotu.
7. Obrovská spotreba vody
Podľa správy San Jose Mercury News, denná spotreba vody v campuse bude niečo okolo 157 000 galónov vody, čo je približne 594 miliónov litrov vody. Apple by však túto vodu malo recyklovať a tak ju znova použiť.
8. Do práce bicyklom
Apple svojim zamestnancom poskytne 1 000 bicyklov, na ktorých môžu do práce jazdiť každý deň a tak aj oni budú ako-tak šetriť životné prostredie.
9. Celková cena
Obrovský projekt si vyžaduje aj obrovskú investíciu, čo by v prípade Apple nemal byť veľký problém. Odhaduje sa, že cena stavby Apple Campusu 2 bude niečo okolo 5 miliárd amerických dolárov. Koľko bude stáť vybavenie budov zatiaľ nikto netuší a je zrejmé, že táto suma bude ešte omnoho väčšia.
11. Bicykle, ale aj tisíce áut
Keďže postaviť obrovský parkovací dom na povrchu by nevyzeralo príliš vábne, Apple tento problém vyriešilo výstavbou podzemného parkoviska s kapacitou 11 000 áut.
12. Wellnes v pohode
Najziskovejšia spoločnosť sveta myslí aj na pohodlie svojich zamestnancov a v Campuse by malo byť aj obrovské wellness centrum, kúpele a fitness za 70 miliónov dolárov. Odhaduje sa, že v novom sídle by malo pracovať až 20 000 ľudí.
Zdroj: technohacker.com