1. Základný MacBook nikdy nedosahoval takýto výkon

MacBook Pro 13" Apple Sillicon

Začnime tým najdôležitejším. ARM procesor M1 využívam v MacBooku Pro 13″. Jedná sa o najsilnejšiu verziu s 8-jadrami CPU a 8-jadrami GPU. Pre tých, ktorí nevedia, základný MacBook Air ponúka „len“ 7-jadier GPU, no v praxi si to bežný spotrebiteľ ani nevšimne.

Zariadenie som už testoval na viacero spôsobov a v žiadnom prípade som nepocítil nedostatok výkonu. Príkladne fungujú aj aplikácie, ktoré sú spúšťané cez emulátor Rosetta 2. Toto si páni inžinieri vyriešili vynikajúco.

Čo sa týka kompatibility, zatiaľ som sa nedostal do situácie, kedy by mi niečo nešlo otvoriť. Na druhej strane, stále sa bavíme len o niekoľkých dňoch používania. Treba to brať s malou rezervou.

Ak ste odkázaní na nejaký softvér (v rámci práce), preverte si cez internet (ak to bude možné), či sa dá s M1-tkou používať. Je to tá najjednoduchšia cesta, ako sa vyhnúť problémom.

Okrem bežného spúšťania aplikácií s čipom M1 renderujem (3D obrázky), upravujem fotky, strihám videá atď. Niektoré z týchto činností som doteraz vykonával len na desktopovom PC. Po novom to ale zvláda aj môj MacBook Pro 13″ a ja som rád, že ho môžem konečne využívať naplno.

Aby som to zhrnul, senzácia súvisiaca s procesorom M1 nie je náhodná a ja sám som presvedčený, že to pochopí každý, kto si ho vyberie vo svojom budúcom počítači. Intel som používal odjakživa, no tentokrát sa na riešenie od Applu nechytá. Ak v Cupertine predstavia ešte výkonnejšie čipy (čo sa určite stane), firma má v rukách neskutočnú revolúciu.

2. Nízke teploty a zriedkavé spustenie chladiča

MacBook s čipom M1

Hoci mal MacBook Pro 13″ relatívne výkonné procesory, jedna vec mi na ňom celé roky prekážala. Netvrdím, že sa to dialo pri všetkých aplikáciach, no často som sa stretával s nadmerným prehrievaním hliníkového šasi.

Ak to zachádzalo do extrémov, pripojil sa ventilátor. Okrem hlučnosti výrazne vybíjal akumulátor, čo sa podpísalo na skrátenej životnosti a výdrži batérie. Možno sa s tým nestretáva každý, no ak ste náročnejší, tieto problémy vás neobídu.

ARM procesor funguje na inom princípe ako x86 a tak sa čip zahrieva oveľa menej. Pri bežnej činnosti je teplota minimálna a pripomína iPad.

Ak som na tomto počítači spustil náročný render, teplota sa pochopiteľne zvýšila, no ani v tomto prípade nedosahovala také hodnoty, ako u predchodcu.

Najväčším benefitom bol samotný ventilátor, ktorý bežal odhadom na 20-30% (z maximálneho výkonu). Niečo som síce počul, no nebolo to také „otravné“, ako na MacBooku Pro 13″ s procesorom Intel Core i5 (8. generácie). Konečne som nemal pocit, že svoj notebook vyslovene trápim.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 16.4.1 (a). Čo prináša netradičný update?

3. Výdrž batérie

MacBook s čipom M1

Dostávame sa ku poslednému benefitu, ktorým je výdrž batérie. Apple deklaruje 18-20 hodín na jedno nabitie (pri konkrétnych činnostiach). Myslím si, že sa to dá splniť, no pri reálnom používaní rátajte skôr s 12-13 hodinami. Počítač občas vystavíte náročným procesom, ktoré si vypýtajú viac šťavy. Nabíjať ho ale budete iba jedenkrát denne (aj to nie vždy).

Pôvodný MacBook Pro som dával na nabíjačku 2x denne a to aj v prípade, že som ho veľmi nezaťažoval. Z času na čas sa dal vybiť už za 3 hodiny (zariadenie z roku 2019), čo pri verzií s čipom M1 naozaj nehrozí.

Aj keď mu „naložíte“, pracovať môže raz tak dlho, ako s predchodcom. Toto veľmi cením a určite nie som jediný.

Sám seba sa občas pýtam, prečo s tým Apple neprišlo už skôr? Veď je to úplne geniálne a tak typické pre túto značku. Robiť veci ináč bolo vždy jej motto a M1 nastolil nový trend v počítačovom priemysle.

Bonus: Nižiša cena

MacBook s čipom M1

Na záver môžem spomenúť ešte jeden malý bonus, ktorým je cena. Základný MacBook Air (i3) vás doposiaľ vyšiel na 1199€. Po novom však za jeho nástupcu zaplatíte 1129€. Nie je to možno extrémna zľava ale verím, že poteší každého potencionálneho zákazníka.

Ak by ste si vybrali základný MacBook Pro 13″ (i5), doposiaľ by vás vyšiel na 1499€. Po novom si naň však pripravte 1449€. Všetky počítače sa už dajú objednávať u autorizovaného predajcu m:zone. Do komentára nám napíšte, pre ktorý z nich ste sa napokon rozhodli.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.