iPhone a 3nm procesor

Tchajwanský výrobca čipov a jeden z najväčších dodávateľov spoločnosti Apple chystá modernizáciu výrobných procesov. Spoločnosť TSMC zaháji výrobu 3nm čipov už v druhej polovici 2022. Mesačná výrobná kapacita sa zatiaľ odhaduje na 55 000 kusov. Dodávateľ bude musieť najať až 20 000 pracovníkov vo vedeckom parku. Dnes sa ich tu nachádza cca 15 000.

TSMC má v pláne pokračovať v zmenšovaní technológií do 3nm a nižšie. Očakáva sa, že tento míľnik dosiahne už o 2 roky. V porovnaní s 5nm sú výhody relatívne zanedbateľné. Výkon by sa mal zlepšiť 1,1-1,15-násobne a spotreba energie znížiť 1,25-1,3-násobne. Ako sa však hovorí, každé percento dobré.

- Reklama -

Ak by sme porovnali 3nm a 7nm proces, rozdiel v prospech modernejšej technológie je vo výkone 1,25-1,35-násobný a pri znížení spotreby energie 1,55-1,6-násobný. To sú už zásadné čísla. Treba si uvedomiť, že 7nm proces sa dnes vo svete stále ešte rozširuje. Apple ho použilo už v roku 2017, no dnes funguje na 5nm.

Do boja sa zapojí aj Samsung

Aj v dodávateľských reťazcoch pociťujeme silný konkurenčný boj. TSMC nie je ani zďaleka jediné, ktoré sa pokúša o výrobu 3nm procesom. Obrovské investície v tejto oblasti vynakladá aj juhokórejský Samusng. Ten tiež plánuje výrobu 3nm čipov do roku 2022.

Len tak pre zaujímavosť, Samsung investoval približne 116 miliárd amerických dolárov do tohto podnikania. Číslo asi hovorí za všetko. Do tejto sumy je zarátaná aj výroba procesorov pre externých zákazníkov (napríklad Apple?).

iPhone 13 s 3nm procesormi

iPhone 13

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, spoločnosť Apple môže zakomponovať tieto 3nm procesory do svojich najnovších smartfónov a tak isto počítačov alebo tabletov. Zvýši sa výkon a tak isto úspora energie.

Vezmite si, že 3nm čip bude takmer o polovicu menší, ako dnešný 5nm čip. Aj to sa postará o vyšší výpočtový výkon. Procesory získajú pri svojich aktuálnych rozmeroch väčšie množstvo tranzistorov, čo ocenia všetci zákazníci. Tešíte sa na budúcnosť?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJgizchina
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.