Technologický svet sa hýbe rýchlym tempom smerom dopredu. Ešte tu nemáme poriadne ani 5nm procesory a už dnes naznačujú prvé správy príchod 3nm v roku 2021-2022. Za všetkým stojí spoločnosť TSMC, ktorá sa chystá vyskúšať ich výrobu.

3nm procesor

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) chce mať náskok pred svojou konkurenciou z dodávateľských reťazcov. So spoločnosťou Apple spolupracuje na výrobe čipov Apple A12Z Bionic, ktoré nájdeme napríklad v iPade Pro 2020.

Inžinieri sa neustále usilujú o dokonalejšie procesy, pomocou ktorých bude možné produkovať menšie procesory. V súčasnosti je bežným štandardom 7nm s tým, že technologickí giganti pomaly prechádzajú na 5nm. Už v roku 2021 by sme mohli mať prvé zariadenia s 3nm!

Pôvodné plány hovorili, že takejto novinky sa dočkáme najskôr v roku 2022. Ako sa však ukazuje, v TSMC sú mimoriadne rýchli a prvotnú výrobu plánujú spustiť už v roku 2021. Podľa všetkého sa bude jednať len o skúšobný proces, no aj tak ide o obrovský pokrok. Predstavte si, že Apple A8 (iPhone 6) vznikal 20nm procesom. Je to iba šesťročný hardvér.

- Reklama -
Základný iPhone 12 bude menší ako aktuálny iPhone SE 2. generácie.

Ak by sme mali porovnať 5nm a 3nm, v princípe dostane novšia technológia o 15% väčšiu hustotu tranzistorov. Tak isto sa môže pochváliť zvýšením výkonu o cca 10%-15%. Najdôležitejšia je však energetická úspornosť. Tá sa môže pohybovať medzi 20%-25%, čo je celkom značný rozdiel.

Apple má tendenciu využívať najnovší stabilný výrobný proces, ktorý TSMC vyvíja a zdokonaľuje pri dizajnovaní svojich čipov. Je takmer isté, že 3nm by sa mal ako prvý objaviť pri výrobe ARM procesorov séria A pre iPhone či iPad.

Na záver ešte jedna novinka. V uniknutej správe sa okrem iného spomína, že táto spoločnosť sa má v blízkej budúcnosti zameriavať aj na Apple Sillicon, ktoré sú stále vo vývoji a bude ich používať Mac. Nechajme sa prekvapiť…

iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.
iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.

zdroj

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here