Technologický svet sa hýbe rýchlym tempom smerom dopredu. Ešte tu nemáme poriadne ani 5nm procesory a už dnes naznačujú prvé správy príchod 3nm v roku 2021-2022. Za všetkým stojí spoločnosť TSMC, ktorá sa chystá vyskúšať ich výrobu.

3nm procesor

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) chce mať náskok pred svojou konkurenciou z dodávateľských reťazcov. So spoločnosťou Apple spolupracuje na výrobe čipov Apple A12Z Bionic, ktoré nájdeme napríklad v iPade Pro 2020.

Inžinieri sa neustále usilujú o dokonalejšie procesy, pomocou ktorých bude možné produkovať menšie procesory. V súčasnosti je bežným štandardom 7nm s tým, že technologickí giganti pomaly prechádzajú na 5nm. Už v roku 2021 by sme mohli mať prvé zariadenia s 3nm!

Pôvodné plány hovorili, že takejto novinky sa dočkáme najskôr v roku 2022. Ako sa však ukazuje, v TSMC sú mimoriadne rýchli a prvotnú výrobu plánujú spustiť už v roku 2021. Podľa všetkého sa bude jednať len o skúšobný proces, no aj tak ide o obrovský pokrok. Predstavte si, že Apple A8 (iPhone 6) vznikal 20nm procesom. Je to iba šesťročný hardvér.

Základný iPhone 12 bude menší ako aktuálny iPhone SE 2. generácie.

Ak by sme mali porovnať 5nm a 3nm, v princípe dostane novšia technológia o 15% väčšiu hustotu tranzistorov. Tak isto sa môže pochváliť zvýšením výkonu o cca 10%-15%. Najdôležitejšia je však energetická úspornosť. Tá sa môže pohybovať medzi 20%-25%, čo je celkom značný rozdiel.

Apple má tendenciu využívať najnovší stabilný výrobný proces, ktorý TSMC vyvíja a zdokonaľuje pri dizajnovaní svojich čipov. Je takmer isté, že 3nm by sa mal ako prvý objaviť pri výrobe ARM procesorov séria A pre iPhone či iPad.

Na záver ešte jedna novinka. V uniknutej správe sa okrem iného spomína, že táto spoločnosť sa má v blízkej budúcnosti zameriavať aj na Apple Sillicon, ktoré sú stále vo vývoji a bude ich používať Mac. Nechajme sa prekvapiť…

iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.
iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.

zdroj

Prečítajte si tiež  Clime - skvelý spôsob ako byť informovaný o súčasnej teplote!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.