Pokiaľ používate na iPhone štvorciferný alebo šesťciferný prístupový kód, mali by ste to okamžite zmeniť. Najlepším a najbezpečnejším riešením je určite alfanumerické heslo. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo je to tak.

5.Slabý kód sa dá prekonať skôr ako Face ID a Touch ID.

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,

Na iPhone používame bezpečnostné kódy už od nepamäti. Zo začiatku to bolo preto, lebo iné zabezpečenie jednoducho neexistovalo. Dnes však heslo slúži skôr ako druhý autentizačný prvok popri technológiách ako Face ID a Touch ID v prípade, že náhodou zlyhajú.

Tie používame už od roku 2013 (Touch ID) a 2017 (Face ID). Pokiaľ ich máte nastavené, existuje akási pomyselná garancia, veľmi vysokej miery zabezpečenia. Čo však z toho, keď kód (pomocou ktorého sa dá iPhone stále odomknúť) je slabý?

Štandardný 4/6 – ciferný kód dokážu šikovní hackeri skutočne prekonať a dokonca to môže byť otázka niekoľkých dní či hodín. Pokiaľ teda iPhone nie je zabezpečený pomocou silného hesla, všetky vaše dáta ako aj osobné údaje môžu byť ohrozené. Pokiaľ však zvolíte silné, alfanumerické heslo, situácia sa mení a potencionálny útočník má pred sebou veľký problém. V podstate nemá šancu.

4.Vaše dáta sú veľmi dôležité

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
Naše iPhony obsahujú kvantá osobných dát – svetapple.sk

S názorom „Kto by ma už len chcel napadnúť“ sa stretávame pomerne často. Ľudia si myslia, že sú pre potencionálnych útočníkov „nezaujímaví“. To ale nie je pravda. V skutočnosti je práve táto skupina používateľov najviac ohrozená, pretože si na seba nedáva pozor. Pokiaľ má niekto ku sile kódu na svojom iPhone takýto prístup, pravdepodobne si ani neuvedomuje ako sám seba (ale aj ostatných ľudí či dokonca firmy) ohrozuje.

Zamyslite sa sami nad tým, aké citlivé údaje máte vo svojom iPhone vlastne uložené. Zahŕňa to všetky vaše heslá, fotografie, videá, poznámky, texty, správy, hovory, kalendár a podobne. Teraz si predstavte, že sa tieto dáta dostanú do rúk niekomu, kto by ich nemal za žiadnu cenu vidieť. Nemyslíme teraz len vaše súkromné správy a obrázky, o ktoré sa väčšina obáva.

Veľa krát v iPhonoch skrývame aj najrôznejšie „tajomstvá“ našich známych a blízkych priateľov či rodinných príslušníkov. Rovnako tu môžu byť pracovné dokumenty, dôverné informácie a podobne. Zabezpečiť ich, by nemalo byť ľahostajné vôbec nikomu. Alfanumerické heslo sa postará o to, že ich neuvidí nikto iný okrem vás…

3. iPhone ako centrum „digitálneho života

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
Malá chyba vás môže stať veľkú stratu v podobe „digitálneho“ života – svetapple.sk

Ako sme už spomenuli, v iPhone máte veľa osobných údajov a citlivých informácii, ku ktorým by sa nemal dostať nikto bez vášho vedomia. Uvedomte si ale to, do koľkých služieb ste prostredníctvom zariadenia vlastne automaticky prihlásený a čo všetko môže útočník sledovať alebo ovládať.

Prečítajte si tiež  iPhone s Touch ID bez výrezu až v roku 2021. Tvrdí Ming-Chi Kuo.

Práve smartfóny bývajú centrami našich digitálnych životov. Používame na nich všetky možné aplikácie a sociálne siete ako Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, Viber, iMessage a podobne. Okrem toho, že tu môže niekto za vás posielať správy a príspevky existuje aj hrozba, že pozmení prihlasovacie údaje a v extrémnych prípadoch sa zmocní vášho života na internete. Je to možno trochu prehnaná predstava ale za to úplne reálna.

Poväčšine je na to potrebné urobiť dvojfaktorovú autentifikáciu. To ale nebude vôbec žiaden problém, keďže hacker má v odomknutom iPhone prístup ku vášmu e-mailu ale hlavne telefónnemu číslu (a teda SMS správam alebo hovorom). Kým stihnete urobiť všetky opatrenia u operátora atď… Už môže byť neskoro.

2. Čím dlhší prístupový kód, tým väčšia bezpečnosť

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
Dĺžka môže útočníka okamžite odradiť – svetapple.sk

V prípade iPhonu má útočník v podstate len jednu možnosť, ako sa môže dostať do vášho zariadenia. Je to takzvanou „hrubou silou“ cez počítač, ktorý dokáže za jednu sekundu vymyslieť tisíce či dokonca milióny najrôznejších číselných alebo alfanumerických kombinácii. Problém je ale v tom, že do iPhonu sa dá zadať heslo len približne 12 krát za sekundu. To znamená, že pri útoku dokáže počítač odhaliť správnu kombináciu pri štvorcifernom kóde asi za 7 minút. Viac sa o tejto tématike dočítate tu.

Čím dlhšie heslo, tým lepšie. Ak zvolíte 6 číslic, už môže odomykanie trvať 11 hodín. 8 číslic potrvá asi 46 dní, no a 10 číslic v priemere 12,5 roka. Stále to môže byť ale ešte lepšie a netreba na to používať nič špeciálne.

6 miestnu kombináciou čísel a písmen bude super počítač odomykať asi 72 rokov. To by musel mať hacker skutočne dosť dobrú motiváciu na to, aby vás hackol. Ak ale použijete dlhšie alfanumerické heslo ako 7 znakov, v podstate ste zahojení. Odomykanie bude trvať 2700 rokov! To je trochu lepšie ako 46 dní v porovnaní s 8 -miestnym číselným heslom, nemyslíte?

1. Až tak často ho zadávať nebudete

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo – svetapple.sk

Na záver článku si treba položiť otázku, prečo vlastne Apple automaticky netlačí na používanie alfanumerického hesla. Dôvod bude ten, že ľudia sú skrátka v dnešnej dobe príliš pohodlní. Predsa len písanie takéhoto hesla je náročnejšie ako zadať pár čísel. Z tohto hľadiska sa na to ale pozeráte naozaj zle. iPhony od modelu 5S ponúkajú funkciu Touch ID a od modelu X aj Face ID. Absolútnu väčšinu odomykaní robíte prostredníctvom nich.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 s 5,4" displejom - exkluzívne rendery od redakcie svetapple.sk

Niekedy to nejde a musíte zadať heslo. Ak to ale musíte urobiť v 1 z 10 prípadov, naozaj to nepovažujeme za také otravné v porovnaní s tým, koľko vám reálne môže alfanumerické heslo priniesť.

Práve pomocné technológie ako senzor otlačkov prstov alebo odomykanie pomocou tváre sú ideálne pre používanie alfanumerického hesla. Zabezpečujú maximálnu pohodu a tiež bezpečnosť.

No a malá výzva na záver: Do komentára napíšte, aký druh hesla využívate a koľko má znakov, ste ochotní zmeniť ho na alfanumerické alebo nie?

5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,
5 dôvodov, prečo by ste na iPhone mali používať alfanumerické heslo,

zdroj: iDropNews

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.