iOS 11.3 už klope na dvere a keďže toto nie je malá aktualizácia, rozhodli sme sa o nej pripraviť článok, v ktorom ťa na ňu skúsime aspoň trošíčku pripraviť. Je to jednoduchých 5 bodov po ktorých budeš môcť iOS 11.3 veselo inštalovať bez akýchkoľvek problémov.

PS: Článok je určený predovšetkým pre tých, ktorý sa v systéme možno až tak nevyznajú, prípadne ho nevyužívajú príliš dlho a na iPhone ešte nie sú celkom zvyknutý. Ak už si s iPhonom zžitý, odporúčame ho len tak narýchlo prebehnúť. Väčšinu rád asi budeš poznať, niečo ťa ale možno nenapadne…

- Reklama -

1. Kompatibilita

Znie to možno smiešne ale áno, treba si dať na to pozor. Už pri iOS 11.2 sme sa stretli s niekoľkými správami, že majiteľom neprišla aktualizácia. Ľudia sa báli inštalovať základný iOS 11, pretože s ním boli nemalé problémy. To aj v prípade, že tento systém vôbec nepodporoval ich zariadenie. Jednoducho si to nevšimli a následne sa čudovali, prečo v nastaveniach nenašli aktualizáciu.

Ak máš teda iPhone 5 alebo 5C automaticky strácaš podporu. Čo je však ešte asi dôležitejšie, podporu stráca aj iPad 4 generácie. Je to preto, lebo iOS 11 beží už len čisto na zariadeniach so 64-bitovou architektúrou. Ak má tvoje zariadenie klasickú, 32-bitovú, máš smolu. Prišiel s ňou iPhone 5S v roku 2013. Všetky novšie zariadenia ju už podporujú.

Pozor na staršie zariadenia. iOS 11.3 nemusia už podporovať - svetapple.sk
Pozor na staršie zariadenia. iOS 11.3 nemusia už podporovať – svetapple.sk

2. Aktualizuj aplikácie

Veľmi užitočným tipom môže byť aj aktualizácia všetkých aplikácií v AppStore. iOS 11.3 nie je moc odlišné od súčasnej verzie avšak po nainštalovaní nového softvéru môžeš mať vždy problémy s tým starým. Je viac ako pravdepodobné, že väčšina aplikácií od veľkých vývojárov už priniesla aktualizáciu, v ktorej sú pripravené na iOS 11.3. Je to preto, lebo Apple už pred niekoľkými mesiacmi vydal iOS 11.3 vo forme beta verzie a tak mohli programátori všetky potrebné aplikácie patrične pripraviť.

Akonáhle nainštaluješ iOS 11.3 bez tohto kroku v podstate sa nič nedeje, aplikácie sa dajú ešte vždy aktualizovať. Problém ale nastáva ak sa dostaneš na miesto, kde napríklad nemáš prístup k internetu a aplikácia ti začne z ničoho nič padať. Vtedy je lepšie mať aktuálnu verziu. Nie je to samozrejme nutnosť, skôr taká užitočná prevencia.

Aktualizuj a vyhneš sa problémom v budúcnosti - svetapple.sk
Aktualizuj a vyhneš sa problémom v budúcnosti – svetapple.sk

3. Záloha

Jedna z vecí, ktorú by si mal robiť vždy na pravidelnej báze (alebo minimálne pred každou aktualizáciou) je záloha tvojho zariadenia. Je v podstate jedno, či to spravíš cez iTunes alebo iCloud. Predsa len si treba uvedomiť, že ide o hrubý zásah do systému a aj keď je to vysoko nepravdepodobné tak sa môže stať chyba a ty môžeš stratiť niektoré alebo aj všetky dáta.

Pravidelná záloha je navyše užitočná v prípade, že by sa ti tvoj iPhone poškodil tak, že by sa už nedal používať. V tomto prípade väčšinou ľudia prechádzajú na nové zariadenia. Pomocou zálohy si do nich vedia dať všetko to, čo v nich mali pred tým. Bonus je v tom, že to celé trvá len pár desiatok minút. (samotná záloha trvá len pár minút).

Záloha je základ, nie len pri aktualizáciách - svetapple.sk
Záloha je základ, nie len pri aktualizáciách – svetapple.sk

4. Vymaž zbytočný obsah

Pokiaľ sa pozrieš na svoj iPhone, určite v ňom nájdeš kopec aplikácií či fotografií a videí, ktoré sú tu dá sa povedať zbytočné a len ti zaberajú miesto. Ako ale iste vieš, práve miesto môže byť pri aktualizáciách dôležité. Pokojne sa môže stať, že pri sťahovaní (alebo skôr ešte pred ním) vyhodí iPhone či iPad upozornenie na chýbajúce miesto. Aby si tomuto predišiel a všetko prebehlo pokojne a rýchlo, over si, že ho máš dosť. Ak nie, nazbieraj potrebné megabajty práve vymazaním nepotrebných vecí. Užitočný tip je tiež dať si fotografie, ktoré si chceš nechať ale nepotrebuješ ich práve vo svojom zariadení do počítača.

Isto tu je plno fotiek, videí či aplikácií, ktorými môžeš bez problémov odľahčiť svoj iPhone či iPad - svetapple.sk
Isto tu je plno fotiek, videí či aplikácií, ktorými môžeš bez problémov odľahčiť svoj iPhone či iPad – svetapple.sk

5. Počkaj

My vieme, že to môže znieť ako totálna hlúposť. Prečo by som mal čakať, keď už som urobil všetky potrebné kroky vyššie? My s tým síce sami skúsenosť nemáme ale pomerne veľa používateľov sa sťažovalo na nedokonalosti systému iOS 11. Samozrejme, aktualizácie prichádzajú na to aby sme sa ich zbavili, no niekedy sú kontraproduktívne a na miesto toho problémy spolu s nimi pribúdajú. Môže byť tomu tak aj v prípade verzie 11.3. Presne preto akonáhle príde samotná aktualizácia, buď trpezlivý. Možno stačí zopár hodín, prípadne deň kým si ju nainštaluje zvyšok sveta a potvrdí, že je naozaj v poriadku.

Ľahko sa môže stať, že si do zariadenia nainštaluješ niečo, čo si si tam nainštalovať ani zďaleka nechcel a budeš čakať na ďalšiu aktualizáciu, ktorá bude mať za úlohu opraviť predošlé chyby.

Chyby v systéme žiaľ bývajú bežné - svetapple.sk
Chyby v systéme žiaľ bývajú bežné – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here