Apple je spoločnosť, ktorá sa už roky rokúce zaoberá počítačmi a elektronikou. Práve to je odvetvie, kde je tak trochu priekopníkom v dizajne, ale aj v mnohých technológiách, z ktorých sa konkurencia učí. Apple sa však zjavne dostatočne nedokáže dizajnovo “vybúriť” na svojich produktoch, či dokonca architektúre, ktorú ponúkajú obchody Apple Store. Preto sa šepká, že spoločnosť chystá vlastný automobil. Pozri si 5 faktov, ktoré o ňom vieme!

1. Chcel by ho aj Steve

Už sme sa dávnejšie dozvedeli informáciu, že Apple vraj pracuje na svojom vozidle približne 2-3 roky. Doteraz sa všetko podarilo utajovať, no ako sa hovorí, niekedy musí vyjsť pravda na povrch a tak prichádza jedna informácia za druhou, ktorá nám prezrádza viac o odvážnom projekte spoločnosti s nakúsnutým jablkom v logu, ktorého krycie meno je “Titan”. Určite však mnohých zaujíma odpoveď na otázku “Čo by asi na toto povedal Steve?”. My máme čiastočnú odpoveď, “Možno by bol šťastím celý bez seba!”. Prečo? Už dávnejšie sa k nám dostala informáciu, že svoje vlastné vozidlo chcel predstaviť aj Steve Jobs, ale za jeho éry jednoducho neprišiel ten správny čas a technológie, aby mohol predstaviť takýto produkt.

- Reklama -

Teraz môžu jeho nesplnené sny splniť inžinieri z Apple (a iných automobiliek, ktorých spoločnosť medzičasom priala). Steve tvrdil, že miluje dizajn, čoho dôkazom sú aj jeho produkty či obchody Apple Store. Taktež tvrdil, že práve dizajn automobilov je miesto, kde sa dá dokonalo vyblázniť s detailami. Presne preto obľuboval prevažne prémiové Nemecké značky ako Mercedes-Benz či Porsche, ktoré boli vždy prepracované do špiku kosti! Steve by viac než pravdepodobne chcel niekedy predstaviť vlastné vozidlo. Je však otázne, či by bolo pod značkou Apple alebo by založil rovno vlastnú automobilku!

Steve Jobs Mercedes - svetapple.sk
Steve Jobs a Mercedes – svetapple.sk

2. Základ BMW i3

Mníchovská automobilka BMW má v súčasnosti najlepšie predaje z Nemeckej “trojky” kľúčových prémiových automobiliek (BMW, Audi a Mercedes – Benz). Navyše predstavila aj hybridy i3 a i8, ktoré síce podporujú aj spaľovací motor, no pokiaľ si ho v menšom z nich zákazník neželá, môže mať aj čistý elektromobil. V konštrukcii týchto automobilov BMW využíva vo veľkom uhlíkové vlákna, ktoré sú v automobilizme naozaj obľúbeným materiálom (žiaľ len pri drahších vozidlách ako práve i3 či superšportoch). Práve takúto konštrukciu by možno chcelo Apple použiť aj pre projekt Titan.

Navyše, model i3 nie je len obyčajné mestské autíčko ale jeho základ je viacmenej malé mestské MPV, čo by sa zhodovalo s tým, čo má v pláne predstaviť Apple. Tim Cook už dokonca navštívil továreň, kde sa tieto vozidlá vyrábajú a šéf BMW oznámil, že by bol veľmi rád, keby Apple použilo základ vozidla práve pri svojom projekte.

BMW i3 - svetapple.sk
BMW i3 – svetapple.sk

3. Elektrický pohon

V poslednej dobe sme si mohli všimnúť, že sa neustále rodí viac a viac elektromobilov, na ktoré sa obracia celý svet. Automobily s pohonom z obnoviteľného zdroja sú jednoducho hot téma a Apple by určite nechcel do svojho “Titana” liať benzín. Ako náhon by mala slúžiť elektrika, a pokiaľ sa chlapci z Cupertina rozhodnú spolupracovať s BMW, mohli by prevziať celé elektrické pohonné ústrojenstvo, ktoré je k dispozícii v modeli i3. Taktiež sa tu šepká o spolupráci s Teslou.

Apple iCar - svetapple.sk
Apple iCar – svetapple.sk

4. Predstavenie okolo 2020

Hoci presný dátum ani rok predstavenia produktu, ktorý sa možno nikdy nepredstaví stále nepoznáme, hovorí sa, že Apple toto vozidlo oficiálne ukáže v roku 2020. Znamená to teda, že na vývoj svojho automobilu bude mať ešte slušných 5 rokov, čo je pri vývoji áut pomerne bežná doba. Pripočítajme 2-3 roky prác, ktoré už ubehli a zistíme, že projekt Titan, Apple Car, iCar (nazvi si ho ako chceš) bude skutočne vydareným kúskom automobilizmu v spojení s technológiou!

Apple Car - svetapple.sk
Apple Car – svetapple.sk

5. Ovládanie

Poslednou časťou, ktorou by sme chceli zakončiť tento článok je ovládanie vozidla. Po stránke jazdných vlastností by sme asi nemali očakávať nič prevratné. Predsa by malo ísť skôr o klasické mestské vozidlo a nie “vodičské BMW”. Možno tu bude aj prítomnosť autopilota. Apple prijal nejedného experta z tohto odvetvia, ale táto infomácia zatiaľ nie je nijako potvrdená a ani sa o nej príliš nehovorí. Ovládanie vozidla by však mohlo prebiehať pomocou obrovského dotykového panelu (podobne ako v Tesle) a autmobil by mohol byť v takmer neustálym spojením s iPhonom, vďaka čomu by sme mohli nastavovať funkcie ešte pred nasadnutím.

Apple Car - svetapple.sk
Apple Car – svetapple.sk

Hold, máme sa na čo tešiť!

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here