Keďže Steve Jobs už žiaľ nie je medzi nami, množstvo filmárov, ktorých jeho príbeh inšpiroval natočilo o tejto osobe dokumentárny film. My ti počas dnešného dňa predstavíme presne 6 filmov, pomocou ktorých sa dostaneš do mysle tohto človeka a pravdepodobne ti aj ukážu, prečo je Apple najúspešnejšia firma na svete!

Pirates of Silicon Valley (1999)

Ako určite vieš, Apple malo v minulosti nejeden veľký konflikt so spoločnosťou Microsoft a Steve Jobs preto dlhé roky nenávidel Billa Gatesa. Príbeh “Pirátov z kremíkového údolia” poukazuje na dobu, kedy vznikali prvé osobné počítače a zobrazuje nám, aký to bol ťažký konkurenčný boj na poli s operačnými systémami. Taktiež nám ukazuje aj Billa Gatesa, je to vlastne vyobrazenie dvoch súperiacich firiem v 80-tých rokov. Film má hodnotenie 75% na csfd.cz a my ho len a len odporúčame pozrieť!

- Reklama -

Steve Jobs: One last thing (2011)

Dokumentárny film, ktorý zachytáva množstvo rozhovorov z doby, kedy Apple len začínalo. Rozhovory boli vedené ako so Stevom Jobsom, tak ak s jeho kolegami či dokonca aj Billom Gatesom. Film je veľmi zaujímavý a priblíži ti Jobsovú víziu. Taktiež ti prezradí viac o jednom z najlepších podnikateľov dnešnej doby. Hodnotenie 70% na csfd.cz zarúčí to, že nejde o žiaden prepadák. Film však trvá iba 60 minút, nie je to teda žiaden “celovečerák”, nepochybuj ale o tom, že sa ho oplatí pozrieť!

(Pokiaľ vieš po anglicky, môžeš si ho pozrieť priamo tu:

Steve Jobs: The lost interview (2012)

“V roku 1995, počas natáčania televízneho programu o vzniku PC, novinár a hlásateľ Robert Kringle viedol rozhovor so Stevom Jobsom. Počas rozhovoru Jobs ako vždy žiaril, bol vtipný, hovoril otvorene a veľmi presne popisoval budúcnosť počítačov. Keď bolo interview zverejnené, zistilo sa, že bola použitá len malá časť rozhovoru. Plný záznam sa zdal byť stratený. Len nedávno režisér Paul Sen našiel pásku s veľmi cenným rozhovorom vo svojej garáži. Je to prekvapujúce, ale rozhovorov so Stevom Jobsom sa veľa nezachovalo. Výrobcovia sa preto rozhodli digitalizovať záznam rozhovoru a dať veľkému počtu Jobsových fanúšikov príležitosť vidieť a počuť tohto jedinečného muža.” (preklad z csfd.cz)

Hodnotenie má tento film až 93% podľa csfd.cz, pokiaľ chceš film vidieť a neprekáža ti angličtina, opäť tak môžeš urobiť priamo na YouTube: 

Jobs (2013)

A máme tu druhý známejší film, ktorý sa dočkal aj premietania na filmovom plátne. Steva Jobsa si v ňom zahral Ashton Kutcher a za jeho výkon by mal dostať nejedno ocenenie. Prečo? Steva vyobrazil tak, že v mnohých prípadoch má človek pocit, že sa nedíva na spomínaného herca, ale práve na technologického vizionára. Film zachytáva obdobie od 70-tych rokov až po rok 2001, kedy Steve predstavuje iPod. Uvidíš v ňom napríklad aj jeho známe vyhodenie či to, ako rýchlo sa premiestnil z garáže do obrovského sídla spoločnosti. Hodnotenie je 64% na csfd.cz. Nie je to síce príliš presvedčivé, no myslím si, že každý, kto film videl vrátane našej redakcie potvrdí, že si zaslúži minimálne 75-80%, veď stačí si ho pozrieť!

Steve Jobs: Man in the Machine (2015)

Mnohými kritizovaný dokument, ktorý ti umožní nahliadnuť do sveta kontroverznej osobnosti, ktorá stoja za takmer všetkými najúspešnejšími produktmi spoločnosti Apple. Steve Jobs: Man in the Machine ti pomôže nahliadnuť do života geniálneho podnikateľa a veľmi kontroverzného človeka v jednom. Hodnotenie získal 62% na csfd.cz, čo je najmenej zo všetkých spomenutých filmov. Pozrieť si ho ale určite nie je na škodu!

Steve Jobs (2015)

Film ukazuje to, ako Steve Jobs prechádzal jednotlivými obdobiami počas 80-tych a 90-tych rokov. Nájdeš v ňom predstavenie všetkých, pre Jobsa dôležitých produktov, a taktiež to, ako Steve prijal svoju dcéru. Svojim spôsobom je práve vzťah Lisy a Steva kľúčovým prvkom filmu, na ktorom je postavený. Na koniec môžeš očakávať jedno veľké, dojímavé vyvrcholenie, ktoré možno nejedno očko nechá zaslzeným. Film momentálne beží v kinách a našu rozsiahlejšiu recenziu si môžeš prečítať tu. Hodnotenie je 77% na csfd.cz a spolu s filmom Jobsa (2013), v ktorom si zahral Asthon Kutcher ide o najlepšie filmové spracovania, ktorými by si mal začať!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.